Potraviny zdražují. Kvůli narušenému mezinárodnímu obchodu a výpadku pracovní síly

6 minut
Události – Ceny rostou
Zdroj: ČT24

Potraviny zdražují – může za to narušený mezinárodní obchod, výpadek pracovní síly při sklizních nebo velký podíl dovozů. Rostoucí ceny Česko zasahují v době nouzového stavu, kdy stovky tisíc lidí nemohou chodit do práce nebo podnikat tak, jak byli zvyklí. Očekává se, že spotřeba domácností, která táhla českou ekonomiku, klesne. A návrat k normálu nebude tak rychlý, jak si mnozí představují.

Na každou část trhu dopadá aktuální situace trochu jinak. Potraviny podle analytiků v nejbližší době nezlevní. Štáb České televize prošel s kamerou malé obchody, farmářská tržiště i velké supermarkety.

Vejce, máslo a brambory jsou tři evergreeny ve zdražování uplynulých let. Ty jediné ale tentokrát meziročně zlevňují. S nadsázkou se dá říct, že teď pro změnu ale zdražuje všechno ostatní.

Kdo nechce zdražovat, musí obchod dotovat. Třeba jako v obci Kaliště na Vysočině. Spíš než o funkční byznys jde o službu místním. „Máme možnost získat i dotaci z kraje Vysočina,“ řekl starosta a zároveň prodavač František Szczyrba (Správná volba). Bez takových ústupků by si nemohli dovolit držet ceny na stejné úrovni jako řetězce. 

Zhruba o pětinu zdražily v dubnu základní potraviny, jako je cukr, mouka i vepřové. Velký nárůst je u ovoce – obyčejná jablka zdražila o 40 procent. A to zdaleka není vše.

Podle předsedy Ovocnářské unie Martina Ludvíka si lidé díky globalizaci navykli mít například jahody nebo borůvky i mimo sezonu. „Pokud je někdo chce v období mimo tu sezonu, tak je bude muset zaplatit o něco více,“ vysvětluje Ludvík.

Proč se zdražuje?

Střídání sucha a záplav, ale také koronavirová krize udělaly z čerstvého ovoce a zeleniny drahý luxus. Česko dvě třetiny tohoto sortimentu dováží a ke smůle zákazníků nejvíc ze Španělska a Itálie, zemí nejvíce zasažených nákazou.

„Současná epidemie nepředstavuje pouze dočasný šok do ekonomické aktivity, ale naruší oživení ekonomiky, a to jak v sektoru služeb, tak v průmyslu,“ vysvětluje hlavní ekonom společnosti Citibank Jaromír Šindel.

„Nejdůležitější aspekt je ten krátkodobý horizont, řekněme následující tři měsíce. Tam čekáme, že ekonomika bude mít určité velké problémy,“ myslí si ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku Jan Švejnar. Velkým milníkem pro další prognózy bude zveřejnění dubnového nárůstu nezaměstnaných.

Nejlevnější benzin od roku 2009

Benzin stojí nejméně od května 2009. Plnou nádrž tak řidiči natankují nejlevněji za posledních 11 let. Vyhlášená nízkou cenou je například malá čerpací stanice v olomoucké části Hodolany. Benzin tam stojí 23,60. Nafta o dvacet haléřů více. Na padesátilitrové nádrži tam řidič oproti jiným pumpám ušetří zhruba 300 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 7 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 7 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 11 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 13 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 14 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 20 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
12. 7. 2025
Načítání...