Česku krize zdaleka nehrozí, jediný problém je nepříjemný růst cen bytů a domů, míní Mejstřík

11 minut
Česká ekonomika zpomaluje. Krize jí ale nehrozí, míní Mejstřík
Zdroj: ČT24

Hned tři instituce najednou, Evropská komise, ČNB i resort financí, předpovídají české ekonomice hubenější časy. Banka předvídá růst o 2,4 %, Komise o 0,2 méně a ministerstvo je nejpesimističtější. Nicméně podle profesora ekonomie Institutu ekonomických studií FSV UK Karla Mejstříka je do krize ještě daleko. Jak uvedl ve čtvrtečních Událostech, komentářích, česká ekonomika pořád roste, i když pomaleji, přičemž stále dosahuje lepších výsledků než řada jiných zemí.

Na domácí scéně roste napětí, že by se Česko mělo připravit na další ochlazení ekonomiky, ne-li krizi. S tím však Mejstřík nesouhlasí.

„Krize ještě je daleko. Samozřejmě v tuto chvíli česká ekonomika žije z takzvané domácí spotřeby. Má ale poměrně velkou rezervu v tom, že jsme vypotřebovali spoustu evropských fondů, můžeme stavět tak, jak si mnozí představují. A pokud se nám budou uvolňovat pracovní síly z průmyslu, tak mohou s radostí přicházet právě do těch sektorů, které poptávají, jako je například právě stavebnictví, kde ubylo v minulých desetiletí nějakých 40 tisíc zaměstnanců. Takže já si myslím, že je tady ještě rezerva pro další růst a jde jenom o dobré načasování,“ míní Mejstřík.

Poukazuje na to, že pokud česká ekonomika roste rychleji než například evropská nebo americká a dosahuje 2,4 nebo 2,5 procenta, tak to je velmi slušný výsledek. „A pokud je to výsledek udržitelný, tak určitě to je lepší výsledek, než má řada jiných zemí. Když se podíváte jenom na jih Evropy, jako je Řecko, Itálie, tak to jsou země, které třeba 15, 20 let vůbec nerostly,“ upozorňuje.

Pravdou sice podle něho je, že česká ekonomika je silně navázaná na německou, která zpomalila, nicméně současně vykazuje německá ekonomika přebytek státního rozpočtu. „Pokud by byla ochotna přidat takzvaným fiskálním impulzem, tak si umím představit, že i německá ekonomika se zase daleko více rozjede,“ říká Mejstřík.

Komentoval také situaci ohledně obchodních válek, kde jsme podle něj svědky zajímavého jevu. „Sice se na jedné straně cosi ochlazuje, ale na straně druhé stačí pár tweetů pana prezidenta Trumpa o tom, že dojde k zásadnímu rozhodnutí a že on opustí některé ze svých hrozeb, a v tu chvíli se podíváte a burzy jsou navzdory ekonomickým výsledkům, které jsou nic moc, tak vysoko, jako ještě nebyly,“ upozorňuje.

Ovšem i z Mezinárodního měnového fondu zní, že by si Evropa měla připravit nouzové plány pro případ silného útlumu ekonomiky. V případě České republiky tuto roli může podle Mejstříka plnit už jen to, že má nízké fiskální zadlužení. Což znamená, že potenciální rezervou jsou fiskální impulzy, které může použít, když má navíc i nevyužité evropské zdroje.

„Netvrdím, že jsem optimista, ale myslím, že jsem přiměřeně realista, tudíž očekávání těch dvou procent růstu české ekonomiky se mi zdají docela realistická. A jediné, co je v Česku problematické, je skutečně nepříjemný nárůst cen bytů a domů. Tam shledávám naše chyby, a proto se podílím na rekodifikaci stavebního řízení, abychom to konečně po sobě uklidili,“ dodává Mejstřík.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 9 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 17 hhodinami

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Vláda schválila navýšení příplatku pro Vězeňskou službu i celníky

Navýšení stabilizačního příplatku pro Vězeňskou službu (VS) o tři tisíce korun ve středu schválila vláda. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům po zasedání vlády řekl, že rozhodnutí se týká také celní správy a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vláda také oznámila, že zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Olega Osipova, dlouholetého spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Evropská komise navrhla klimatický cíl pro rok 2040

Evropská komise ve středu navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o devadesát procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Návrh ovšem vůbec poprvé počítá s tím, že země EU budou moci využívat takzvané uhlíkové kredity z rozvojových států k dosažení cíle v oblasti emisí.
včeraAktualizovánovčera v 14:37

Šest firem dostalo masivní pokutu za kartely kolem železnic

Celkem 157 milionů korun musí na pokutách zaplatit šestice firem, které se zabývají opravami a modernizací železničních stanic a přejezdů. Podle antimonopolního úřadu (ÚOHS) firmy uzavíraly kartelové dohody a manipulovaly tak s veřejnými zakázkami, které zadávala Správa železnic v letech 2015 až 2021.
včeraAktualizovánovčera v 13:57

Nezletilí těžko shánějí brigádu na léto. Některé to žene do šedé zóny

Někteří mladí lidé do osmnácti let mají problém sehnat na léto brigádu. Vyplývá to z vyjádření personálních agentur i samotných zájemců o přivýdělek. Poptávka i nabídka přitom jsou. Jenže zatímco zaměstnavatele odrazují omezení spojená s věkem, kdy nezletilí nemůžou například pracovat s penězi, uchazečům o brigády se zase nelíbí nabízené pozice. Někteří kvůli tomu volí raději práci načerno.
včera v 11:59

Stát získal miliony, lidé se vyhnuli pokutám. Daňové echo se osvědčilo

Přes padesát milionů korun bylo dodatečně zaplaceno na daních v rámci projektu Daňové echo, který rozjela Finanční správa. Konkrétní lidé byli skrze tento nástroj upozorněni na možné chyby v dřívějších podáních, více než sedmdesát procent z oslovených na výzvu reagovalo. Úřad teď podobné cílené zprávy zvažuje také u silniční daně.
včera v 06:30
Načítání...