Ministerstva řeší platby za státní pojištěnce od roku 2021. A kde na ně vláda vezme

5 minut
Události ČT: Ministerstva řeší platby za státní pojištěnce od roku 2021
Zdroj: ČT24

Vláda opět odkládá rozhodnutí o tom, jak budou vypadat platby za státní pojištěnce ve zdravotnictví od roku 2021. V pondělí měla o nastavení automatického výpočtu jednat s tripartitou. Premiér ale bod stahuje z jednání. Ministerstvo financí se bojí dopadů na rozpočet a shodu s resortem zdravotnictví zatím nenašlo.

Dohoda o tom, jak by měl výpočet vypadat, zatím mezi ministerstvem financí a zdravotnictví není. Podle premiéra je jasné jen to, že končí úvaha o zrušení plateb za státní pojištěnce a nahrazení jiným modelem.

„To byla interní analýza ministerstva financí a v té už nepokračujeme. Není to teď téma, budeme hledat další peníze a je to otázka dohody, jak se domluví pan Vojtěch s paní Schillerovou,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Roční platba státu za pojištěnce
Zdroj: ČT24

Platba státu za děti, důchodce a nebo třeba nezaměstnané každý rok roste. Zatímco v roce 2015 poslal stát pojišťovnám 60 miliard, letos to má být podle plánu o 13 miliard víc.

Na nízké procento výdajů do zdravotnictví upozorňuje i zpráva OECD. V příštím roce by platby za děti a důchodce měly vzrůst o tři a půl miliardy. Jak to bude dál, zatím jasné není.

Veřejné zdravotní pojištění v roce 2018
Zdroj: ČT24

„Bude záležet, jak se bude vyvíjet počet státních pojištěnců. Aktuálně je situace příznivá, vlastně šetříme tím, že výdaje nejsou tak vysoké, jak se předpokládalo, protože je stále velmi nízká nezaměstnanost,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Materiál ministerstva zdravotnictví počítá se třemi variantami navýšení plateb za státní pojištěnce. Podle jedné z nich by se mělo navázat na průměrnou mzdu, podle zbylých dvou pak na hrubý domácí produkt.

Roční náklady na pojištěnce v roce 2018
Zdroj: ČT24

„Ty mechanismy mají nějaké své výhody a nevýhody – výhoda hrubého domácího produktu je, že je o něco stabilnější než vývoj mezd. Na druhou stranu, vývoj mezd zaručuje vyšší příjem,“ řekl místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

„Podstatný je výsledek, aby reálně množství peněz, které jde do zdravotnictví a za platby za státní pojištěnce, odpovídalo tomu, kolik ta péče skutečně stojí,“ myslí si místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřina Valachová.

Příjmy zdravotního pojištění
Zdroj: ČT24

Současné snahy ministerstva o navýšení plateb za státní pojištěnce si pochvalují odbory i komunisté. „Jednoznačně stojíme na straně ministerstva zdravotnictví v požadavku na zvýšení platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula.

„Valorizace za státní pojištěnce byla jedním z našich požadavků na tuto vládu, takže je dobře, že přestala uvažovat o tom, že by se tady dalo šetřit,“ řekl poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Počet klientů zdravotních pojišťoven na konci roku 2018
Zdroj: ČT24

Vláda chce peníze z alkoholu, tabáku i hazardu

Vláda chce hledat i další zdroje a připravuje růst spotřebních daní. Do rozpočtu mají přinést v příštích letech více peněz tři neřesti – tabák, alkohol a hazard. „Na rok 2020 chceme navýšit daně z tabáku a alkoholu, debatujeme i ostatní daně, třeba digitální daň pro firmy, které tady nemají sídlo,“ uvedl premiér Babiš.

Spotřební daň z cigaret
Zdroj: ČT24

Podle premiéra půjde daň nahoru nejvíce u cigaret, o devět nebo deset procent. U alkoholu a hazardu má být růst nižší, ministerstvo financí teď analyzuje ceny v okolních státech. Očekává ale dodatečný příjem jednu miliardu.

U hazardu chce premiér vrátit do hry tři sazby. Třicet procent z loterijních her a binga, 23 procent ze sportovních sázek a 35 procent z herních automatů. Přinést do rozpočtu má změna kolem půl miliardy.

Daň z hazardu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 59 mminutami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
včera v 17:43

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 10:09

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025
Načítání...