Nepřijatelné a nebezpečné, kritizují návrh daňových změn Kalousek i Vostrá. Je to polotovar, hájí ho Volný z ANO

20 minut
Události, komentáře o chystaných změnách daní: Miroslav Kalousek (TOP 09), Jan Volný (ANO), Miloslava Vostrá (KSČM)
Zdroj: ČT24

Návrh na snížení daně z příjmu a naopak výrazné zvýšení zdravotního pojištění vyvolává kritiku na pravici i na levici. Miloslava Vostrá (KSČM) a Miroslav Kalousek (TOP 09) ho v Událostech, komentářích označili za nebezpečný a nedomyšlený. Vadí jim především úplné zrušení plateb za šest milionů státních pojištěnců. Poslanec Jan Volný (ANO) návrh hájí, ale uznává, že je teprve v počátcích.

Podle plánu premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by se daň z příjmu ze současných fakticky 20,1 procenta měla snížit na 15 procent. Naopak zdravotní pojištění by se zvýšilo ze 4,5 na 8,2 procenta, aby pokrylo stomiliardový výpadek. Lidé by si tak reálně polepšili jen o několik stokorun měsíčně.

„Řekli jsme, že něco uděláme se superhrubou mzdou, což byl naprosto nestandardní prvek, který tady byl kdysi zaveden. Jsme jediní se Slovenskem, kteří mají ten divný systém, že se platí z výplaty zdravotní daň a stát – také z daní, ale jiných – platí za státní pojištěnce,“ vysvětluje nápad místopředseda rozpočtového výboru a poslanec ANO Jan Volný.

Současný stav označuje za nesystémový. „Protože když dojdou pojišťovnám peníze, chtějí po státu zvýšení plateb za státní pojištěnce. Pokud by se povedlo snížit daň z příjmu na 15 procent a zaměstnanci by na tom ještě vydělali, tak je to velice správný krok správným směrem, aby se přestalo zamlžovat, kam jaké daně jdou,“ míní Volný.

Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) ale návrh zcela odmítá. „Pokud to vůbec přijde do sněmovny – zatím je to ve stádiu zrodu a nikde nebylo zveřejněno, jak to má fungovat – tak já mohu říct zcela stoprocentně, že tento záměr my nebudeme podporovat,“ tvrdí.

V tom s ní souhlasí i člen rozpočtového výboru a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Ten návrh je nepřijatelný, protože je zaprvé nespravedlivý a zadruhé nebezpečný. Státních pojištěnců je 60 procent, to je šest milionů lidí. Těch, kteří platí pojistné, je méně, asi 4,5 milionu. Člověk s průměrnou mzdou platí se svým zaměstnavatelem 4500 korun měsíčně, stát za státního pojištěnce platí necelých 1100, tedy čtyřikrát méně. A teď přichází někdo a říká – přestaneme za státní pojištěnce platit,“ podivuje se Kalousek.

„Po těch 4,5 milionech lidí budeme chtít, aby uhradili zdravotní péči nejenom za sebe, ale i za těch šest milionů, což je samozřejmě strašně nefér. Protože se na tom přestane podílet státní rozpočet. A je to nesmírně nebezpečné v okamžiku, když přijde recese, stoupne nezaměstnanost a několik stovek tisíc lidí přejde z plátců mezi státní pojištěnce, což jsou i nezaměstnaní, tak se ten systém zhroutí. Nad tím vůbec nikdo nepřemýšlel,“ říká Kalousek.

  • Zaměstnanci dnes odvádějí daň z příjmu ve výši 15 procent. Ta se ale počítá z vyššího základu, takzvané superhrubé mzdy, a odpovídá tak 20,1 procenta z hrubého výdělku. Nově by se daň z příjmu snížila na 15 procent.
  • Po takové změně by v rozpočtu chybělo více než sto miliard. Výpadek by proto nahradilo zvýšení zdravotního pojištění z nynějších 4,5 na 8,2 procenta.
  • Zaměstnanci by na změně vydělali řádově stokoruny měsíčně. Například lidé s příjmem dvacet tisíc hrubého by si polepšili o 274 korun, lidé s třiceti tisíci o 411 korun a zaměstnanci s padesáti tisíci o 685 korun.
  • Součástí změn má být zrušení plateb za státní pojištěnce. Zdravotnictví by tak přišlo o garantovaný každoroční příjem – letos jde o 73 miliard, v roce 2021 by to bylo zhruba 78 miliard korun.
  • Zdroj: ministerstvo financí

Volný: Neříkáme, že to bude. Je to návrh

Volný uznává, že návrh ještě není do detailů promyšlený. „Je to velice syrové. Je to ve stádiu dohodovacího řízení mezi ministerstvem financí a zdravotnictví, určitě o tom bude diskuse na vládě. Neříkáme, že to bude, ale že chceme tento směr prověřit.“

„Nevíme, o co jde. Ministerstvo financí to připravuje, konzultuje to s ministerstvem zdravotnictví. Neříkejme, že něco potajmu peče. Připravuje určitou variantu, která by mohla zprůhlednit a zjednodušit daňový systém. Věcně vím (o co jde), ale neznám čísla, neznám, co se dohodne mezi ministerstvy, to je přece v běhu. A ani by nebylo dobře, kdyby se to teď ventilovalo, než bude jasná struktura toho, co se bude dál projednávat. Vždyť tady máme nějaký polotovar,“ hájí návrh.

Zdravotní pojištění
Zdroj: ČT24/MZ/MF/výpočet ČT

Své kolegy z rozpočtového výboru ale nepřesvědčil. „Je to velké riziko. Opravdu si nedokážu představit, co by se stalo se systémem zdravotního pojištění v době, kdy by přišla ekonomická krize. Zažili jsme to v roce 2009. Výpadek v ekonomice byl a státní peníze garantovaly dostupnost péče,“ připomíná Vostrá. Financování zdravotnictví by podle ní mělo být předvídatelné, a to prý záměr nesplňuje.

Komunistická poslankyně kritizuje i to, že ANO nekonzultovalo návrh předem. Podle ní hrozí, že se pracuje na variantě, která bude nepřijatelná pro všechny a bude to jen ztráta času. Připomněla také osud důchodové reformy, kterou hned následující vláda zrušila. „Pokud chceme něco změnit systémově, tak bude nutnost jednat s opozicí – levicovou i pravicovou,“ domnívá se Vostrá.

Kalousek: Je to asociální a hloupý nápad

Kalousek zpochybňuje i tezi, že je ve výsledku jedno, zda lidé platí za státní pojištěnce přímo odvodem ze mzdy, nebo nepřímo skrz jiné daně přes státní rozpočet. „Není to jedno. Ve státním rozpočtu je mix daní, je tam DPH, spotřební daň, jsou tam daně, které platí všichni včetně kojenců a důchodců. A tím si sami přispívají na své pojištění,“ uvedl. Nápad, že šest milionů lidí nebude do systému vůbec přispívat, označuje za nepřijatelný.

Upozorňuje, že ze 4,5 milionu poplatníků ve skutečnosti zhruba 800 tisíc lidí daně z příjmu neplatí díky slevám na poplatníka a na děti. „Teď jim ANO laskavě sníží daň z příjmu, což jim bude jedno, protože ji neplatí, ale zvýší jim zdravotní pojištění. To bude 800 tisíc šťastných lidí a to těch nejméně příjmových. To je naprosto asociální a hloupý nápad,“ domnívá se Kalousek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 1 hhodinou

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 3 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 4 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 4 hhodinami

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 5 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...