Reforma unijních migračních pravidel odpovídá zájmům Česka, řekl Fiala. Opozice mluví o kvótách

Opoziční ANO a SPD neprosadily ve sněmovně návrhy na odmítnutí dohody o reformě migračních pravidel Evropské unie. Poslanci naopak na závěr středeční mimořádné schůze svolané z podnětu ANO přijali usnesení vládního tábora, podle kterého je dohoda ministrů vnitra členských států z minulého týdne v souladu s dlouhodobými zájmy Česka a je založena na finanční solidaritě mezi unijními zeměmi a nezahrnuje povinné přerozdělování uprchlíků. Debata trvala zhruba čtyři hodiny. Opoziční ANO i SPD kritizují to, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhované unijní změny odsouhlasil.

„Aspoň víme, kdo je kdo a kde stojí,“ komentovala výsledek hlasování předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Téma migrační reformy podle ní pro ANO nekončí. Předseda SPD Tomio Okamura se pozastavil nad tím, že koaliční poslanci nepodpořili návrh usnesení jeho hnutí, podle kterého nelegální migrace dlouhodobě a zásadně ohrožuje bezpečnostní situaci v Česku. „Pro nás je to úplně nepřijatelný postoj,“ řekl.

ANO neuspělo s návrhy, podle nichž by sněmovna nesouhlasila s přijetím povinné solidarity, uvedla by, že je v rozporu s vládním programem a vyzvala premiéra Petra Fialu (ODS), aby vyměnil ministra vnitra. ANO prosazovalo také výzvu k Fialovi, aby podnítil svolání Evropské rady, na níž by navrhovanou reformu za Česko odmítl. Dolní komora odmítla rovněž snahu SPD, aby se Česko připojilo k odmítavému postoji Polska a Maďarska k reformě.

Přijaté sněmovní usnesení prakticky kopíruje stanovisko, jak ho ve středu před poslanci přednesl premiér. „Kompromis, který je tam přijatý, odpovídá dlouhodobým zájmům České republiky,“ řekl. Pokud by Česko jen přihlíželo, mohlo by to podle premiéra vést k ohrožení jeho bezpečnosti. Pokud by se EU na reformě nedohodla, mohlo by to znamenat konec volného pohybu lidí, varoval.

Babiš mluví o „totální zradě“

Šéf ANO Andrej Babiš na označil hlasování o reformě migračních pravidel Evropské unie za „totální zradu“ a další poškození života českých občanů. Rakušan podle něj odsouhlasil návrh, proti kterému předchozí kabinet (vedený Babišem, pozn. red.) bojoval a odmítl ho v letech 2020 a 2021. „Je to v rozporu s programovým prohlášením vlády, SPOLU i Pirátů a STAN. Znamená to další pozvánku ilegálním migrantům do Evropy,“ řekl šéf ANO. Později uvedl, že dohoda znamená povinnost přijetí třiceti tisíc migrantů ročně. „Nerozumím, co se stalo, že pan ministr to odsouhlasil,“ poznamenal. „Je to špatně a nebude to fungovat,“ dodal.

Poslanci ANO před jednáním uvedli, že budou na mimořádné schůzi chtít vidět mandát od vlády, podle kterého Rakušan hlasoval. Babiš zdůrazňoval, že jeho ministři do Bruselu a Lucemburku jezdili s jasným mandátem. „Každý výlet kohokoliv z této vlády do Bruselu znamená velký průšvih,“ řekl. Piráti, Starostové a TOP 09 si podle něj přejí, aby Česko řídil Brusel, čemuž podřizují vše.

„Bude nás zajímat, s jakým mandátem tak ministr vnitra učinil, jestli skutečně měl mandát hlasovat na Evropské radě ministrů vnitra od vlády k tomu, aby podpořil tyto závěry. Budeme se ptát, jak je možné, že o takto zásadní věci, která může ohrožovat bezpečnost, nikdo nevěděl,“ uvedla před jednáním sněmovny předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Fiala ve sněmovně poukazoval na to, že mandát pro Rakušana vychází i z rámcové pozice, kterou schválila bývalá Babišova vláda. Obsahuje například požadavek, že se nesmí opírat o povinné kvóty nebo že má umožňovat i jiné formy solidarity, například vysílání odborníků do postižených zemí nebo peněžitou pomoc. „Všechny tyto požadavky z rámcové pozice jsou v současném kompromisu stoprocentně prosazeny,“ řekl premiér.

Rakušan: O tématu se šíří zkreslené představy

Rakušan dohodu považuje za úspěch, protože neobsahuje kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým státům. Česko si podle něj spolu s dalšími státy přijímajícími uprchlíky z Ukrajiny vyjednalo výjimku z povinnosti finančně pomáhat přetíženým jihoevropským státům. „Až skončí režim dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky, bude Česká republika díky této dohodě příjemcem solidárního finančního příspěvku,“ napsal na Twitteru. Babiš ve středu kontroval, že po prostudování dokumentu výjimku v textu nenašel.

Rakušan uvedl, že tématu málokdo rozumí a šíří se zkreslené představy o tom, co Česká republika ve skutečnosti podpořila. Dohoda ministrů vnitra členských států z minulého týdne je podle něj „jednoznačným úspěchem České republiky a evropské politiky a jednoznačným základem pro to, aby se Evropě dařilo čelit migraci“.

Podle Babiše se tímto migrační kvóty vracejí jiným způsobem, byť to Rakušan odmítl. Šéf ANO mluvil o zničení Evropy nejen zelenou politikou, ale také migranty, což chce použít jako téma pro volby do Evropského parlamentu v příštím roce.

Předseda SPD Tomio Okamura označil Rakušanův souhlas s dohodou za vlastizradu. Ministr vnitra by podle něj měl odstoupit z funkce a celá vláda by měla podat demisi. O české vládě hovořil jako o kolaborační nebo vlastizrádné a tvrdil, že chce z Česka udělat zemi imigrantů. „Brusel a evropské státy musí zrušit podporu migrace,“ prohlásil Okamura. SPD podle něj požaduje obnovení ochrany státních hranic a důsledné vracení migrantů do země původu. Na jednání řekl, že sněmovna by měla konstatovat, že migrace ohrožuje bezpečnostní situaci v Česku. Vláda by podle SPD a ANO měla reformu po vzoru Polska a Maďarska odmítnout.

Otázka podpory v Evropském parlamentu

Premiér poznamenal, že navrhovaná reforma patrně nenalezne podporu v Evropském parlamentu. „Nedá se úplně očekávat, že by v současném složení Evropského parlamentu našla potřebnou podporu,“ řekl. Aktuální situaci označil za neudržitelnou. Nynější pravidla jsou podle něj nastavena na tisíce příchozích, nikoli na desetitisíce. Nelze se spolehnout ani na dostatečnou ochranu vnější hranice EU a návratová politika nefunguje vůbec, zdůraznil. Změny, jak se na nich shodli minulý týden ministři vnitra členských zemí, by podle něj mohly situaci zlepšit.

Zatímco z opozice zněly hlasy o „převlečených kvótách“, Fiala ujišťoval, že „kvóty nejsou“. Dohodnutá pravidla jsou podle premiéra přísnější, přinášejí rychlejší vyřizování žádostí o azyl, zajistí konec volného pohybu neregistrovaných cizinců po EU a umožňují vracet migranty do zemí, s nimiž nemají pouto. „Můžete vrátit třeba Nigerijce do Tuniska,“ popsal premiér.

Také Rakušan zdůrazňoval, že reforma neobsahuje povinné přerozdělování uprchlíků, podstatou je solidarita. Vedle přijetí migrantů jde podle něho o peněžitou pomoc zasaženým státům a o pomoc s ostrahou vnější unijní hranice s hraniční procedurou. Zpřísnění povinných procedur na vnější hranici do budoucna zajistí urychlené vracení lidí bez legitimního důvodu pobývání v EU, uvedl.

„Je to pozvánka do Evropy,“ prohlásil naopak Babiš. Vinil kabinet z toho, že ohrožuje bezpečnost obyvatel. Podle stínové ministryně vnitra ANO Jany Mračkové Vildumetzové Rakušan podporou dohody omezil bez jakékoli diskuse suverenitu Česka.

Každoroční analýza

Místo závazných kvót pro přerozdělování migrantů, které při pokusu o jejich zavedení před sedmi lety odmítlo Česko, Polsko a Maďarsko, počítá schválený návrh s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím zejména na jihu Evropské unie v případě potřeby pomoci. Dalšími variantami má být přímý finanční příspěvek a jiná pomoc, například vyslání expertů či materiální podpora.

Text dohodnutý minulý čtvrtek, o němž budou členské země v příštích měsících vyjednávat s europoslanci, ukládá Evropské komisi, aby každoročně analyzovala celkovou migrační situaci v EU i v jednotlivých státech. Na základě hodnocení má poté doporučit unijním státům rozdělení požadovaných třiceti tisíc žadatelů o azyl ročně. Přitom má přihlížet i k „počtu státních příslušníků třetích zemí nebo osob bez občanství těšících se dočasné ochraně“. Tu v EU požívají výhradně lidé prchající před ruskou agresí na Ukrajině.

Jeden z unijních expertů přítomných vyjednávání podrobností normy ve středu řekl, že Česko se 320 tisíci ukrajinskými uprchlíky na základě tohoto ustanovení „zcela jistě“ získá z povinné solidarity výjimku. Pokud by navíc přestalo platit pravidlo o dočasné ochraně, které je zatím dohodnuté do roku 2025, a Ukrajinci místo toho začali žádat o azyl, bude mít Česko podle něj patrně samo nárok na pomoc od jiných zemí.

Debata o zákonu o střetu zájmů

Poslanci se ve středu sešli už dopoledne. Bez výsledku debatovali pět hodin o sporném zpřísnění zákona o střetu zájmů. V řádné rozpravě vystoupili jen tři představitelé ANO z téměř sedmi desítek přihlášených. Debata má pokračovat v pátek, kdy koalice prosadila hlasování o návrhu hodinu před polednem. Frakce ANO a SPD odmítly koaliční návrh na pokračování sněmovní debaty o sporném zpřísnění zákona o střetu zájmů i ve středu večer, aby nevládní poslanci měli dostatečný čas a prostor se vyjádřit.