Ministerstvo analyzuje dopad možného zavedení poplatku na pohotovostech

Události: Poplatky na urgentech (zdroj: ČT24)

Resort zdravotnictví připravuje analýzu, jak by se v praxi projevilo zavedení, respektive zvýšení regulačních poplatků na urgentních příjmech a pohotovostech. Snahou je bránit zneužívání péče. Šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09) už dřív řekl, že případné nové poplatky by se nedotkly lidí s akutními potížemi ani těch přivezených sanitkou.

Ve všední den na nejvytíženějším urgentu v pražském Motole rovnou provádějí nejakutnějším pacientům zákroky. Ty s nižší prioritou počkají.

„Je kolem poledne, lehce po poledni, pacientů tu není mnoho. Ten nejvyšší peak pacientů začíná po skončení pracovní doby, kolem třetí až čtvrté hodiny. Je prakticky plno,“ popisuje primář urgentního příjmu v Motole Jiří Karásek.

Třetina z nich měla přitom své potíže řešit spíš s praktikem. „Bolest v krku, pocit na zvracení, bolest zad, zvýšená teplota,“ dodal Karásek.

Ministerstvo si teď vyžádalo data, jak často se s takovými případy nemocnice setkávají. Na jejich základě bude rozhodovat i o případném zavedení nebo zvýšení poplatků. „Snažíme se v rámci diskuze a analýzy pokrýt všechny možné oblasti. To znamená, nejedná se jenom o urgenty, ale i o další oblasti,“ vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Hrozí, že si lidé budou častěji volat sanitku

I když třeba v Motole připouštějí, že někteří lidé urgentní péči zneužívají, jestli jsou nové poplatky cestou, si jistí nejsou. Desítky tisíc ročně jim už teď dluží lidé za poplatek na pohotovostech ve výši 90 korun. 

Dluhy na poplatcích ve FN Motol
Zdroj: FN Motol

„Když vás přivezou sanitkou, tak nic neplatíte, pravděpodobně nastane situace, že bude daleko víc zneužívána zdravotnická záchranná služba,“ soudí šéf Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

„Velmi bych si nepřál, aby záchranná služba byla ten, kdo bude vystavovat nějaké účtenky. Poplatek se dá účtovat i odloženě. Pokud by tito pacienti nebyli jaksi zavzati do zpoplatnění této péče, jistě by docházelo ke zneužívání záchranné služby,“ poznamenal ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. 

Další poskytovatelé po vyšších poplatcích volají. „My jsme navrhovali zvýšení regulačního poplatku na pohotovostech klidně na tři stovky, ale dovedeme si představit i pětistovku,“ prohlásil předseda Asociace českých a moravských nemocnic Michal Čarvaš.

S řešením by ministerstvo mohlo přijít v červnu. To má být analýza hotová.