PROFIL: Bývalý disident a exministr Jaroslav Bašta před prezidentskými volbami kritizuje vládu i EU

O hlasy voličů bude v prezidentských volbách usilovat kandidát SPD Jaroslav Bašta. V současnosti je členem Poslanecké sněmovny, v minulosti působil na postu ministra bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Během minulého režimu strávil dva a půl roku ve vězení za aktivity ve studentském hnutí, je signatářem Charty 77. Hnutí oznámilo jeho kandidaturu v první polovině září. Přihlášku k volbám doložil Bašta dvaceti podpisy poslanců z klubu SPD.

Osobní a profesní život

Narodil se 15. května 1948 v Plzni. Studoval středověkou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, školu ale nemohl dokončit. Za aktivity ve studentském Hnutí revoluční mládeže v letech 1968 a 1969 byl odsouzen na dva a půl roku do vězení. Po propuštění z vězení v roce 1972 se zapojil do disidentských aktivit, jako signatář Charty 77 byl perzekvován. Až do konce 80. let minulého století pracoval jako dělník a později jako technik. Nebyl členem komunistické strany.

V roce 1990 se stal vedoucím odboru a náměstkem ředitele Úřadu Federálního ministerstva vnitra pro ochranu ústavy a demokracie a v roce 1991 byl krátce náměstkem ředitele Federální bezpečnostní informační služby. Po odchodu z rozvědky stál rok v čele nezávislé komise při federálním ministerstvu vnitra, která se zabývala lustracemi. V letech 1993 až 1996 podnikal ve stavební a projekční činnosti. Mezi lety 2000 a 2005 byl velvyslancem v Rusku, mezi lety 2007 a 2010 velvyslancem na Ukrajině. Je autorem několika historických knih.

Dosavadní politická kariéra

Po roce 1989 spolupracoval s ČSSD, jejím členem se stal v roce 1994. Působil jako odborný mluvčí strany pro resort bezpečnosti, byl také místopředsedou sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Mezi lety 1998 a 2000 zastával funkci ministra bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, na starosti měl akci „Čisté ruce“, jejímž prostřednictvím chtěl kabinet bojovat proti korupci a hospodářské kriminalitě.

Ze sociální demokracie odešel v březnu 2019, ve stejném roce vstoupil do hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), za které neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu a jehož se na podzim 2020 stal předsedou. V roce 2021 vstoupil do SPD. Ve sněmovně je členem zahraničního výboru a komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Bašta čelil podezření, že jako člen vlády zneužíval pravomoci v souvislosti se získáváním informací o privatizaci některých podniků. Stíhání však zastavila Poslanecká sněmovna, když ho v červenci 2000 odmítla zbavit poslanecké imunity. V roce 2009 během působení na Ukrajině byl jako velvyslanec dáván médii do souvislosti s údajně nelegální operací okolo vydávání českých víz na konzulátu ve Lvově. Bašta odmítl nařčení jako vykonstruované.

Politické postoje

Bašta podporuje odchod z EU, Unie podle něj představuje hrozbu „pro naši svobodu, odebírá nám práva a zatahuje nás do války“, uvedl ve videoprojevu. Od začátku českého členství se podle něj Unie změnila. „Byla to EU, která neprosazovala Green Deal a nepřivedla Evropu na kraj třetí světové války,“ řekl v rozhovoru pro iDnes.cz. Green Deal je podle něj hrozbou pro evropský průmysl i občany. Ke členství v Severoatlantické alianci pak v rozhovoru pro iDnes.cz řekl: „NATO se má vrátit ke svým kořenům a my tam pak zůstaneme.“ Jako jediný poslanec SPD hlasoval pro rozšíření NATO o Finsko i Švédsko.

Základním kamenem společnosti je podle něj rodina, kterou je potřeba chránit „v dobách dobrých i zlých,“ řekl ve videoprojevu.

Volební program

Jaroslav Bašta se ve svém volebním programu vyslovuje pro „občany ČR na prvním místě“ a zavazuje se k dodržování ústavních pravidel. Podle Bašty jsou přírodní zdroje „ve vlastnictví České republiky, tedy všech občanů“, a proto má stát například distribuovat pitnou vodu nebo kontrolovat těžbu. V programu prosazuje bezplatnou zdravotní péči i vzdělávání a podporuje „silnou českou korunu“. V oblasti obrany se vyslovil pro řešení mezinárodních konfliktů „diplomatickými jednáními, a nikoliv válkami“.

Ekonomika

Pro řešení současné ekonomické krize nejsou podle něj vhodné sociální dávky. Ty by měly být vždy dočasnou pomocí. „Sociální dávky by měly být to poslední, z čeho budeme nuceni platit za bydlení, za jídlo, za léky,“ vyjmenoval ve videoprojevu. Omezení dávek by podle něj vedlo také k zajištění dostatku prostředků na podporu seniorů.

Válka na Ukrajině

Bývalý velvyslanec v Moskvě i Kyjevě se domnívá, že by mělo být využito první příležitosti k zastavení konfliktu. Uvedl to v březnu v DVTV, kde varoval také před hrozbou opotřebovávací války. „Cílem války není vítězství, ale mír,“ uvedl. Dodávky zbraní by se podle něj měly zastavit, „protože situace se stává nepřehlednou a máme pocit, že zbraně budeme potřebovat my sami“. Jako „správný krok“ označil v rozhovoru pro iDnes.cz přijímání uprchlíků. „Je to naše humanitární povinnost,“ uvedl. Případné prodloužení víz nepřímo podpořil: „Nemůžete ženy a děti posílat zpátky do válečného konfliktu.“

Postoj k současné vládě

Bašta patří ke kritikům kabinetu Petra Fialy (ODS). Po výměně vlády volal 28. září na demonstraci v Ostravě, kterou pořádalo SPD. „Schody se zametají odshora,“ řekl. „Vláda, která je tam, nás má udržet v podřízenosti. (…) Pan premiér Fiala říkal, jak je dobré, že taková spousta lidí je dnes na sociálních dávkách. Co udělají, když budete zlobit, když přijdete na náměstí? Zkrátí vám sociální dávky,“ uvedl. „Oni pracují pro někoho jiného – pro Brusel, pro Londýn, možná pro Washington,“ domnívá se.

Kritizoval také přístup kabinetu ke konfliktu na Ukrajině. „Slovo mír je pro ně slovo sprosté,“ řekl. V DVTV označil příspěvek uprchlíkům ve výši pět tisíc korun za „přiměřenou“ pomoc. Vláda by ale podle něj měla zvážit i psychologickou stránku věci a postupovat tak, „aby čeští občané neměli pocit, že si jich nikdo nevšímá“.

Role prezidenta

Prezident republiky podle něj má „spoustu možností“ jak pomoci státu a jeho občanům projít „nadcházejícím složitým a nebezpečným obdobím co nejlépe,“ dal se slyšet ve videoprojevu. V případě svého zvolení podle svých slov využije všech příležitostí k jednání o míru. „Ukončit probíhající konflikty by mělo být jasnou prioritou,“ řekl. Za poslední tři roky podle něj došlo kvůli pandemii covidu-19 a ekonomické a energetické krizi k řadě negativních změn. „Chci vrátit váš život do normálních kolejí,“ prohlásil.

Kampaň

Baštu jako svého prezidentského kandidáta představilo SPD v první polovině září. Pod svou přihlášku získal podpisy dvaceti poslanců SPD, čímž splnil požadavek na minimální počet podpisů od zákonodárců dolní komory. Poslanecký klub strany má přitom včetně Bašty přesně dvacet členů, svou kandidaturu tak musel Bašta podpořit i vlastním podpisem. Upozornil na to server Novinky.cz.

Na začátku ledna Bašta na transparentním účtu evidoval celkové příjmy ve výši necelých třináct milionů korun, výdaje dosahovaly téměř stejné výše. Podle údajů na účtu na kampaň sám poslal tři dary po 100 tisících korun. Většina dalších příjmů pochází z pokladny SPD, objevilo se však i několik drobných dárců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 2 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 2 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 3 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 4 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 12 hhodinami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 13 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...