Kvůli nedostatku soudních znalců se řízení protahují až o roky, shodli se Bradáčová a Dörfl

Otázky Václava Moravce s Lenkou Bradáčovou a Lubošem Dörflem (zdroj: ČT24)

Kvůli úbytku soudních znalců se výrazně protahují soudní řízení. V pořadu Otázky Václava Moravce se na tom shodli předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl a vrchní státní zástupkyně z Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. Vyjádřili se také k případu Čapí hnízdo, které Andrej Babiš (ANO) označil za politický proces. Podle Bradáčové jde z jeho strany o obhajobu v rovině politické kampaně.

Ministerstvo spravedlnosti v poslední době eviduje úbytek soudních znalců. V roce 2017 jich bylo 9140, data ze září tohoto roku ukazují již pouze 6058 registrovaných znalců. Ministerstvo chce nedostatek odborníků vyřešit zvýšením znalečného, tedy odměn za práci znalců, a novelou zákona.

Podle Dörfla by toto zvýšení mohlo být řešením. Připomněl, že odměna znalců se v minulosti zvyšovala jen nepatrně, zatímco reforma znalectví přinesla mnoho nových povinností a vyšší nároky na metodiku zpracování posudku. Zvýšení znalečného tak vzhledem k novým povinnostem nebylo podle něj dostatečné, aby odborníky motivovalo.

Je podle něj také potřeba mezioborově zvýšit atraktivitu znalectví již v průběhu studia a „postavit ji na pomyslný vrchol odbornosti“. Problém v oblasti znalectví totiž dopadá i na délku a průběh soudního řízení. Soudy, do kterých je znalec zapojen, se prodlužují i o roky. „Nejdramatičtější je situace třeba v řízeních péče o nezletilé děti,“ dodal Dörfl.

S tím, že nedostatek znalců způsobuje problémy, souhlasí i Bradáčová. Nejpalčivějším problémem jsou podle ní dětští psychiatři, psychologové a znalci z oboru kyberkriminality. Chybí podle ní také ústavy, které poskytují rozsáhlé posudky ve věcech hospodářské kriminality.

„Takový znalecký posudek představuje minimálně rok až tři roky, po které ho znalec zpracovává,“ popsala Bradáčová situaci v ekonomické oblasti. „Co se týče psychiatrických posudků, protáhlo se trestní řízení té nejnižší úrovně o tři až šest měsíců,“ dodala.

Kauza Čapí hnízdo

Tématem Otázek Václava Moravce byla také kauza Čapí hnízdo. „Pro justici je to standardní případ, se kterým se standardně vypořádá,“ okomentoval Dörfl vyjádření Andreje Babiše (ANO), který případ označil za „politický proces“. Dörfl ale přiznává, že soudce a senát jsou vzhledem k velké důležitosti případu pod větším tlakem.

„Já ta slova chápu jako styl obhajoby pana obžalovaného,“ vyjádřila se k Babišovým výrokům Bradáčová. „Není to první obžalovaný, který tvrdí něco podobného. Justice zažila v uplynulých letech několik podobných mediálních obhajob,“ připomněla. Podle ní jde o obhajobu v rovině politické kampaně.

Načítání...