Prezident jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

11 minut
Prezident Zeman jmenoval Vladimíra Balaše ministrem školství
Zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval ministrem školství poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše. Ve funkci nahradil dosavadního šéfa resortu Petra Gazdíka (STAN), který podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Demisi Gazdíka prezident přijal v pondělí, na pravidelné schůzce mu ji předal premiér Petr Fiala (ODS).

„Pan premiér Fiala, kterého si vážím, je zatížen problémy s hnutím STAN, kterého jste také členem. Já mu nechci komplikovat situaci ve výběru nového ministra školství,“ uvedl během jmenování mimo jiné Zeman s tím, že podle jeho informací několik kandidátů funkci odmítlo. Zmínil pak, že nového ministra jmenoval i kvůli tomu, aby byla vláda v době předsednictví EU kompletní. 

Balaš prezidenta navštívil už v úterý v Lánech. Po schůzce uvedl, že spolu diskutovali o potřebě modernizace vzdělávání. Zmínil, že mu hlava státu doporučila, aby si doplnil znalosti o regionálním školství. To ve středu prezident zopakoval. Řekl také, že si Balašovy erudice váží, i když se domnívá, „že je poněkud mimo specializaci ministra školství“. Hned po Balašově jmenování děkoval „předpředchozímu ministrovi“ Robertu Plagovi (ANO) za jeho práci.

Třiašedesátiletý Balaš byl v 90. letech prvním děkanem nové právnické fakulty v Plzni. V minulosti působil jako šéf poradců bývalého prezidenta Václava Klause. Ten ho navrhl za člena Ústavního soudu, senátoři s tím nesouhlasili. Balaš se jako uznávaný právník vyjadřoval k řadě kauz, a to i k některým krokům prezidenta Zemana.

Zeman má výhrady

Zeman řekl, že má k novému ministrovi dvě výhrady, které označil za Balašovy „hříchy mládí“. Jako první jmenoval přijetí někdejšího politika Jana Rumla na právnickou fakultu v Plzni v roce 1999. Na školu se Ruml dostal, přestože při přijímacím řízení nedosáhl potřebného počtu bodů. Balaš tehdy řekl, že mu na fakultu pomohl, když mimo jiné snížil práh pro přijetí. Zmírnění kritérií zdůvodnil tím, že jinak by se škola nenaplnila. Druhým hříchem byl podle Zemana Balašův posudek na Investiční a poštovní banku v kauze jejího pádu.

Zeman znovu kritizoval začleňování dětí s handicapem do běžných škol, s nímž dlouhodobě nesouhlasí. „Inkluze zavedla do našeho systému takzvané asistenty, kteří ruší vyučování a působí neorganicky v jakékoliv třídě… Inkluze byla hloupý experiment. Pokud se vám podaří dosáhnout toho, aby se na tomto poli situace změnila, budu rád,“ řekl prezident. Míní, že handicapované dítě může uspět ve speciální škole, kde „bude v něčem první, bude mít radost ze života“. V běžných školách podle hlavy státu pocit úspěchu postižené dítě nezažije, a naopak bude zažívat šikanu.

Nový ministr podotkl, že napřed se musí získat tvrdá data, jakým způsobem inkluze funguje. „Budu rád, když nastavíme jakoukoliv spolupráci s asistenty v rámci nějaké formy inkluze tak, aby byla v zájmu dětí,“ uvedl také s tím, že výhrady ale chápe. „Je celá řada modalit o tom, jak má nebo nemá fungovat. Otázka je, jak je to prováděno. Bude potřeba zjistit, kde jsou problémy, a podle toho ten systém uzpůsobovat,“ dodal.

Zmínil rovněž, že priority resortu jsou jasně dané a během prázdnin budou probíhat přípravy na další výzvy. V souvislosti s pozicí bývalého ministra školství Petra Gazdíka podotkl, že bude rád, když mu resort předá, ale o nějaké další případné spolupráci nebyla řeč. „Nemluvili jsme spolu o tom a nemyslím si, že by měl zájem o to, aby byl nějak zařazen na ministerstvu školství.“

3 minuty
Nový ministr školství Vladimír Balaš
Zdroj: ČT24

Chce pokračovat v reformách

Ministerstvo v době výměny ministrů řeší kapacity škol ve spojitosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny či úpravy učebních plánů škol. Balaš by měl také rozhodovat, kdo povede Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Ředitelku organizace, která má na starosti zejména přípravu a hodnocení maturitních a jednotných přijímacích zkoušek, Michaelu Kleňhovou odvolal Gazdík před měsícem kvůli nespokojenosti s fungováním Cermatu. 

Podle předsedy vlády Balaš působil na vysokých školách a má tak zkušenosti z prostředí vzdělávání a výzkumu a z tohoto pohledu tedy předpoklady pro výkon funkce. S kandidátem na ministra se shodl, že jednou z klíčových věcí na ministerstvu bude změna rámcových vzdělávacích programů.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který začal bývalý ministr Plaga. Za správnou cestu označil posun od memorování ke školství zaměřenému na dovednosti. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné více peněz určených na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Narodil se v Prostějově 20. dubna 1959, absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde později vyučoval, stejně jako na dalších univerzitách. Stál u zrodu právnické fakulty na Západočeské univerzitě v Plzni a v letech 1993 až 1999 byl jejím prvním děkanem.

V 90. letech byl jako nestraník za ODS rovněž v Plzni zvolen do zastupitelstva města. Poslancem STAN je od loňského roku, do sněmovny se dostal díky preferenčním hlasům.

Balaš je uznávaný odborník na ústavní a mezinárodní právo, v roce 1984 nastoupil do Ústavu státu a práva, kde se postupně vypracoval až na ředitele. Od přelomu století se proto vyjadřoval k mnoha významným kauzám. Měl výhrady například k průběhu arbitráže s firmou CME, kvůli níž musela Česká republika zaplatit této společnosti deset miliard korun za znehodnocení její investice do televize Nova.

Vladimír Balaš
Zdroj: Martin Štěrba/ČTK

Drahoš: Balaš je velmi dobrá volba

Předseda senátního výboru pro vzdělávání Jiří Drahoš (za STAN) si myslí, že Balaš je velmi dobrou volbou na pozici ministra školství. V Interview ČT24 sdělil, že nový člen vlády je velmi kvalifikovaný manažer, také umí dobře mluvit anglicky. Zvládnout ukrajinskou vlnu žáků a studentů v českých školách je podle Drahoše manažerský problém.

Sám Drahoš nabídku stát se ministrem školství odmítl. Situaci prý vyhodnotil tak, že by to měl být někdo jiný, a také zmínil, že v exekutivě by měli být mladší lidé. Drahoš se dotkl i Zemanových komentářů o inkluzi, podle něj o ní prezident mnoho neví. Senátor prý navštívil řadu tříd, kde inkluze funguje a žádný asistent tam nerušil. Sám se prý dívá na inkluzi „docela kriticky“, pod Zemanova slova by se ale nepodepsal. Drahoš také prohlásil, že na prezidenta znovu kandidovat nebude.

27 minut
Interview ČT24: Jiří Drahoš
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 6 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 47 mminutami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 48 mminutami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 4 hhodinami
Načítání...