Opozice blokuje sněmovnu kvůli zákonům, které vadí Babišovi, říká Pekarová Adamová

28 minut
Markéta Pekarová Adamová v pořadu Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v Interview ČT24 odmítla kritiku, že vláda nezvládá uprchlickou vlnu, pouze připustila dílčí problémy. Za blokováním sněmovny vidí nechuť bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k některým chystaným zákonům.

Vláda žádá ve čtvrtek sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli uprchlické vlně o 30 dní. Pekarová Adamová říká, že český občan vůbec nepozná, že nějaký nouzový stav platí, týká se totiž hlavně úřadů. Zmiňuje takzvaný lex Ukrajina, který už projednala vláda a v příštích týdnech by ho mohly projednat sněmovna a Senát. Má řešit všechny dílčí potřeby.

„Ono se to nedá napsat za pár dnů, jak se tady tváří opozice, ale ona je to taková rétorika, která má zastřít to, že se vládě daří uprchlickou vlnu zvládat. I díky občanům,“ sdělila s tím, že jim chce poděkovat. Zákon by měl být projednán v legislativní nouzi v příštích 30 dnech, podle ní je i z opozice vůle zákon projednat.

Že z jejích řad přicházela kritika, že vláda žádá o prodloužení nouzového stavu, i když v souvislosti s pandemií covidu-19,  právě když chtěla minulá vláda nouzový stav prodlužovat, Pekarová Adamová nevidí jako problém. Je to podle ní nesrovnatelné, protože dopady byly skrze zavřené školy či obchody obrovské, ale vláda tehdy nebyla schopná po roce představit jinou strategii než využívat nouzový stav.

„Dílčí problémy jsou přirozené“

Odmítla také, že by se pod rouškou nouzového stavu vypisovaly zakázky bez výběrových řízení. Třeba v ministerstvech práce a sociálních věcí, školství nebo průmyslu a obchodu se prý ani nic nevypisovalo. Utratilo se celkově 82 milionů, kde jsou konkrétní položky odůvodněné, jde o lůžka nebo vízové štítky. I přesto k nim byl podle ní audit, který na nic nekalého nepřišel. Uvedla, že předchozí vláda utratila během nouzového stavu miliardy.

Předsedkyně sněmovny také odmítá kritiku hejtmanů či opozice, že vláda uprchlickou vlnu nezvládá a že například neví, kolik je kde uprchlíků. Někteří hejtmani se podle ní snaží na tématu zviditelnit, například primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), který podle ní kritizoval vládu, ale byl na jednáních přítomen. „Že to půjde bez problému, nikdo nemohl očekávat. Upozorňovali jsme, že je to bezprecedentní situace. Od druhé světové války taková uprchlická vlna v Evropě nebyla. Dílčí drobnosti, problémy jsou přirozené,“ uvedla.

Pekarová Adamová se vyjádřila i k častým obstrukcím opozice, které blokují Poslaneckou sněmovnu. Jako důvod vidí to, že se týkají několika zákonů, které by podle ní „nehrály do karet Andreji Babišovi“. Jde podle ní o zákon o střetu zájmů nebo korespondenční volbu. „Protože chce evidentně kandidovat v prezidentských volbách, tak se mu nelíbí, že by naši krajané měli jednodušší způsob volby,“ uvedla. Voliči v zahraničí častěji hlasují pro pravicové či liberální strany. Zmínila i zákon o významné tržní síle proti kartelům nebo zrušení EET.

Jak bude pokračovat koalice Spolu?

Podle Pekarové Adamové jde tak o paralýzu sněmovny, protože opozice není schopna přistoupit na dohody, obstrukce se podle ní ale daří „odšpuntovávat“. Mluvila také o jednáních o změnách jednacího řádu, i to je ale změna zákona, která může být obstruována. Podle ní je Česko zemí, kde mohou zákonodárci oproti jiným státům vystupovat benevolentně. „Nezbývá než se stále dohodnout, o to se velmi intenzivně snažíme,“ dodává.

Vládní koalice i spojenectví tří stran Spolu podle ní fungují dobře, i když mnozí prorokovali, že se „rozpadne den po volbách“. „Vidím koalici Spolu jako dlouhodobý projekt, rozhodně to nebyl projekt na jedny volby,“ sdělila s tím, že koalice se projeví i v senátních volbách v 19 obvodech, v komunálních volbách a chce směřovat i k dalším sněmovním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 1 hhodinou

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 10 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 11 hhodinami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 13 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 21 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 22 hhodinami
Načítání...