Ministerstvo životního prostředí omezí podporu pro plynové kotle. Chce také odložit zákaz starých

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) omezí v kotlíkových dotacích na výměnu starých kotlů na pevná paliva i v programu Nová zelená úsporám podporu pro plynová zařízení. Zároveň zvyšuje dotaci na tepelná čerpadla. Úpravy mají snížit závislost Česka na zemním plynu z Ruska. Resort také předloží vládě návrh novely zákona, která o dva roky odloží zákaz provozu starých kotlů na uhlí.

Podmínky dotací se mění od úterý. Příspěvek na tepelné čerpadlo u kotlíkových dotací se zvyšuje o padesát tisíc korun na 180 tisíc korun. Podpora na plynové kondenzační kotle v kotlíkových dotacích i Nové zelené úsporám bude proplacena jen tehdy, pokud už je výměna hotová nebo je pořízení kotle závazně objednáno v době od počátku loňska do konce letošního dubna.

„MŽP jde cestou nezávislosti na ruském plynu,“ komentovala změny ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). „Obnovitelné zdroje jsou ideální cestou z energetické krize,“ dodala. Ministerstvo podle ní o změnách informuje také kraje, přes které dotace plynou.

Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti jsou financovány z Operačního programu Životní prostředí, z programu Nová zelená úsporám se přispívá na výměnu kotle domácnostem s běžnými příjmy. O vyřazení dotací na plynové kotle z kotlíkových dotací už dřív na podnět Evropské komise rozhodl Monitorovací výbor OP Životní prostředí. Z kotlíkových dotací tak bude nadále možné získat podporu jen na tepelná čerpadla a kotle na biomasu.

Zákaz provozu kotlů první a druhé emisní třídy se posune

Novelu zákona o ochraně ovzduší, která by posunula zákaz provozu kotlů první a druhé emisní třídy na 1. září 2024, se MŽP chystá podle Hubáčkové předložit v nejbližší době. „Myslíme tak zejména na české domácnosti, které v dnešní době pociťují finanční dopady covidové pandemie, bezprecedentní růst cen energií a také důsledky ruské agrese na Ukrajinu,“ zdůvodnila. K odkladu zákazu starých kotlů na uhlí do roku 2024 vyzval počátkem března bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

V kotlíkových dotacích pro chudší domácnosti budou moci lidé získat příspěvek až 95 procent nákladů. Dotační výzvy plánují jednotlivé kraje spustit v květnu a v červnu by měly začít přijímat první žádosti. Podporu mohou získat výměny kotlů provedené po loňském 1. lednu. OP Životní prostředí má na kotlíkové dotace vyčleněno víc než pět miliard korun pro výměnu až padesáti tisíc starých kotlů a v případě velkého zájmu je možné využít i další peníze z Národního plánu obnovy.

Domácnosti s běžnými příjmy mohou získat z programu Nová zelená úsporám dotaci v maximální výši padesát procent nákladů. Na rozdíl od programu pro chudší domácnosti ji dostanou až po instalaci zařízení. Příjem žádostí začal už loni na podzim. Podporu mohou lidé z programu získat i na zateplení domu, výměnu oken a instalaci solárních panelů nebo systémů pro využití tepla z odpadní vody.