Zástupci sněmovních stran podpořili pomoc Ukrajině. Zvažují omezení činnosti ruské ambasády

91 minut
Události, komentáře: Zástupci sněmovních stran k ruské agresi na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Vláda se v pátek zavázala k humanitární pomoci a podpoře lidí prchajících před konfliktem. Zároveň přijala kroky, které mají zajistit i bezpečnost v tuzemsku. V pořadu Události, komentáře o postupu kabinetu debatovali zástupci všech sněmovních stran – místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), člen sněmovního zahraničního výboru Jaroslav Bašta (SPD), předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček, ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09), předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO) a místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost a člen výboru pro obranu Pavel Žáček (ODS).

Vláda schválila humanitární pomoc Ukrajině, 300 milionů korun pomůže zejména lidem, kteří kvůli ruské agresi museli opustit své domovy. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je Česko schopné poskytnout také pohonné hmoty, krev a krevní plazmu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) též oznámil, že České dráhy umožní Ukrajincům zdarma využít vlaky k návratu do vlasti.

Podle ministryně pro vědu, výzkum a inovace Langšádlové jsou v pátek představené kroky vlády jen zlomkem opatření, která připravují jednotliví ministři. „A pak je to otázka, jak reagovat na Rusko, jak přistupovat k sankcím,“ poznamenala. Postup vlády podle místopředsedy lidovců a dolní komory parlamentu Bartoška vycházel také z požadavků ukrajinského velvyslance. „Česká republika je připravena podpořit Ukrajinu v materiálně-technické oblasti (…) Stejně tak jsme připraveni pomoci případné vlně uprchlíků,“ ujistil.

„Pro svět a bezpečnost celé situace je potřeba, abychom přestali se slovy (…) Teď jsou potřeba zejména činy,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Michálek a ocenil, že česká vláda je v tomto ohledu akční. „Jasně stojíme na straně lidských práv a svobody,“ dodal. Vláda také poskytla seznam materiálu, ze kterého si ukrajinská strana vybírá potřebné dodávky, řekl člen výborů pro bezpečnosti a obranu Žáček. „Zároveň (…) se řeší, jakým způsobem to dopravit na Ukrajinu, aby to armáda mohla využít ve svém boji proti agresorovi,“ přiblížil.

V pátek také zasedal Senát, který přijal usnesení vyjadřující vládě podporu. „Česká vláda stojí poměrně v čele států Evropské unie, co se týče návrhů na pomoc,“ kvitoval předseda senátorského klubu STAN Holeček.

Postup vlády je dle člena sněmovního zahraničního výboru Bašty „samozřejmě v pořádku“. „Princip je princip. Jakékoliv porušení hranic a územní integrity je nepřijatelné a mělo by být potrestáno,“ uvedl v debatě. Za kabinetem stojí také další opoziční strana, ANO. „Nesnažíme se hledat chyby. Chceme, aby Česká republika i na politické scéně byla jednotná,“ řekl místopředseda výboru pro obranu Růžička.

Ve hře může být i další omezení činnosti ruské ambasády, uvedli politici

Kromě součinnosti s ukrajinskými partnery přijal kabinet opatření, která mají zachovat bezpečnost v tuzemsku. Od půlnoci tak zakázala vláda přílety a odlety strojů ruský aerolinek, opatření přijaté v součinnosti s Polskem se dotkne především spojení s Moskvou a Petrohradem. Kabinet rovněž zastavil vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Pobytová víza vydaná Rusům v tuzemsku projdou revizí.

„V tuto chvíli není žádné bezprostřední ohrožení,“ ujistila Langšádlová. Ne všechna opatření podle ní lze komentovat, ale vláda se soustředí například na kybernetickou bezpečnost. „I screening 46 tisíc Rusů, kteří žijí na našem území. To jsou kroky, které česká vláda dělá ve spolupráci s dalšími partnery,“ uvedla. Žáček se vyslovil i pro případné další omezení činnosti ruské ambasády v Praze, z níž minulá vláda Andreje Babiše (ANO) vyhostila po kauze Vrbětice velké množství diplomatů, které české tajné služby označily jako agenty federace. „Snížení personálu je naprosto logické,“ poznamenal s tím, že stejný postup by měl postihnout i pracovníky běloruského velvyslanectví.

Radikální postup vůči ruské ambasádě

Bartošek upozornil, že česká zpravodajská služba BIS opakovaně informovala o zvyšování míru vlivu ruské federace v Česku a ovlivňování veřejného dění. „Česká republika je i díky vysoké prestiži tajných služeb schopná zajistit bezpečnost pro občany,“ řekl. Podle Růžičky byl postup Ruska vůči Ukrajině tak závažný a bezprecedentní, že navrhl v souvislosti s ruskou ambasádou „radikální“ postup. „Poslal bych je domů,“ uvedl.

Podobně by postupoval i Holeček. „Byli jsme svědkem toho, že ruská ambasáda byla semeništěm ruských agentů,“ řekl. Reakce Ruska vůči státům, které leží v blízkosti Ukrajiny a napadené zemi pomáhají, podle něj Česko posunují z hlediska ruské optiky na úroveň téměř nepřátelského státu. „Byl bych pro to (…), abychom se takových lidí zbavili,“ řekl.

Podle Bašty však takový postup má být až posledním možným krokem. „Že budete posílat lidi pryč jen kvůli tomu, jaký mají pas, to se dělá, až když je mezi zeměmi vyhlášená válka,“ pronesl. Omezení na diplomatické úrovni považuje za adekvátní, nemělo by však dojít k omezením ruských občanů. „Část z nich je tady proto, že před režimem utekla,“ poznamenal.

Riziko pro státy mimo válečnou zónu podle Michálka aktuálně představuje například ohrožení cestujících v blízkosti bojů. „Třeba v blízkosti letí letadlo, ve kterém jsou čeští občané, a náhodou ho může zasáhnout nějaká raketa. Nebo je tam loď, na které jsou čeští nebo jiní evropští občané, zasáhne je bomba,“ přiblížil. „Vnímám to jak bezprostřední riziko, které ohrožuje situaci i České republiky a blízkých sousedů,“ zakončil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 18 mminutami

ŽivěBabiš znovu žádá ve sněmovně jednání o obraně

Poslanecká sněmovna má pokračovat v projednávání povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení jsou také například novely o převodu odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny a o rozšíření pravomocí společenství obcí. Vládní koalice v úvodu jednání prosadila, aby se mohlo jednat až do noci.
14:00Aktualizovánopřed 38 mminutami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 54 mminutami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 3 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 3 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 9 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 9 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 16 hhodinami
Načítání...