Policisté doplnili spis k Čapímu hnízdu, nyní se s ním seznámí obvinění

Policisté doplnili spis ke kauze Čapí hnízdo, v níž čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho bývalá poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Nyní musí pokračovat v administrativních úkonech, například obvinění se musí seznámit se spisem. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Video Události
video

Události: Další odklad v kauze Čapí hnízdo

„Vyšetřování bylo doplněno především o sice blíže nespecifikované, přesto avizované výslechy svědků. S ohledem na procesní postupy vyplývající z trestního řádu je ve věci nutné ještě provést především administrativní úkony. Těmito chybějícími úkony je například seznámení obviněných se spisovým materiálem a vypracování konečného návrhu,“ nechal se slyšet Cimbala.

Poté, co budou doplněny administrativní úkony, předloží policie spis státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí. „Dle časového harmonogramu se předpokládá, že policejní orgán bude ve věci postupovat bez zbytečných průtahů,“ dodává mluvčí.

Advokát a člen Unie obhájců Ondřej Múka pro ČT24 zdůraznil, že v praxi žádná lhůta neexistuje. „V trestních věcech má být postupováno co nejrychleji a rychlost odpovídá složitosti věci. Za určitou míru jistoty bych považoval, že věc nebude posunuta do další fáze před volbami do Parlamentu České republiky,“ poznamenává advokát.

Státní zástupce Šaroch vrátil  kauzu Čapí hnízdo policii k doplnění na konci srpna. Odůvodnil to novými informacemi, které se objevily po ukončení vyšetřování. V pondělí na policii více než šest hodin vypovídal premiérův syn Andrej Babiš mladší. Řekl mimo jiné, že jeho otec z něj udělal takzvaného bílého koně.

Premiér tvrzení svého syna bezprostředně nekomentoval, dlouhodobě však jeho výroky odmítá. Samotnou kauzu v minulosti opakovaně označil za politickou a policii obvinil, že jde o „stíhání na objednávku“.

Babiš i Nagyová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. 

Vývoj kauzy

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka.

Babiš mladší už dříve uváděl, že farma byla od počátku projektem jeho otce. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Premiér holding v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

V kauze původně čelilo obvinění jedenáct lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Letos v květnu policisté navrhli Babiše i Nagyovou obžalovat, Šaroch jim ale případ vrátil k došetření, zejména právě proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Kromě Babiše mladšího měla policie vyslechnout také někdejšího manažera společnosti Farma Čapí hnízdo, který se podle webu Seznam Zprávy v létě přihlásil žalobcům s tím, že u dřívějších výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit. Policie na začátku září vyslechla podle serveru iRozhlas i další z dříve obviněných.

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Je tak pravděpodobné, že pokud Babiš v říjnových volbách do sněmovny obhájí mandát, bude muset policie znovu žádat o jeho vydání. Sněmovna už Babiše ke stíhání vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách, v nichž byl Babiš znovu zvolen.