Pojišťovny vyplatily většinu peněz za škody po tornádu, polovina staveb v Česku ale pojistku nemá

4 minuty
Události: Pojišťovny proplácí škody za tornáda, polovina domů v Česku ale pojistku vůbec nemá
Zdroj: ČT24

Víc než jednu a čtvrt miliardy korun už lidé mezi sebou vybrali na pomoc jihomoravským obcím postiženým tornádem. Pojišťovny pak už lidem na jihu Moravy vyplatily zhruba dvě třetiny pojistek. Živelní katastrofa ale odhalila větší problém. Až polovina nemovitostí v Česku totiž není vůbec pojištěná. Další třetina lidí má svůj majetek pojištěný na nižší částku, než je jeho skutečná hodnota.

Lidé po tornádech nahlásili pojišťovnám škody za zhruba pět miliard korun. Byl mezi nimi i Lukáš Pilecký ze Stebna na Lounsku. V garáži měl ponky a regály s ručním nářadím. Vybavení pojištěné neměl, jen hospodářské stavení. Na opravu zatím nemá.

„Krytá částka byla milion korun a vyplatili nám padesát pět tisíc. Pojišťovna řekla, že reprodukční hodnota by byla dvanáct milionů čtyři sta padesát tisíc s tím, že tím pádem to mám podpojištěné,“ vysvětluje Pilecký.

To Marta Kvintová z Moravské Nové Vši už staví dům nový. Ten původní byl po řádění tornáda určený k demolici. „Byla tam posunutá střecha asi o půl metru a stropy byly úplně prověšené, promočené, prasklý celý bok domu,“ přibližuje Kvintová. Dům měla pojištěný. Peníze dostala od pojišťovny, státu i charity. Ani to ale na nový nestačí. „Myslím si, že jsme dostali tak třetinu ceny stavby,“ odhaduje majitelka.

Podpojištěné stavby

Podobný problém, kdy mají lidé majetek pojištěný na nižší částku, než je jeho skutečná hodnota, řešily pojišťovny i s dalšími klienty.

„Bohužel i takové případy jsme měli. Nebylo to třeba jen kvůli tomu, aby klient ušetřil, ale byly to starší pojistky, které nebyly aktualizované, a proto tam byla nižší částka,“ říká mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

„Tak, jak se vyvíjí ceny stavebních prací, tak je potřeba věnovat čas aktualizaci pojistných smluv a nejméně jednou za tři roky zkontrolovat, zda to nastavení smlouvy odpovídá skutečným hodnotám,“ doporučuje pak manažer neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny Michal Šimon.

To Monika Kremserová ze Šilhéřovic na Opavsku řeší často místo škod po větru, škody po povodních. I proto už drahé věci přestěhovala do vyšších pater domu. „Nejhorší jsou ty škody na budově. Neustále jsou podmáčené zdi, sklepy,“ lamentuje Kremserová.

Pojistka v povodňové zóně

Dům má pojištěný dvacet let. Po rekonstrukci, před deseti lety, pojistku aktualizovala. Od té doby ji neměnila. Pojišťovna totiž nechtěla některá rizika zahrnout. „Třeba oplocení pojištěno vůbec nemáme, to nám pojišťovna odmítla,“ říká majitelka.

I takové nemovitosti, dokonce i v povodňových zonách, ale pojistit lze. Záleží na rozhodnutí dané pojišťovny. „Pokud už toto riziko do pojištění přijmou, tak se to samozřejmě projeví i na výši pojistného a je pak na klientovi, zda je ochotný to předepsané pojistné zaplatit či nikoliv,“ přibližuje právnička z České asociace pojišťoven Lucie Žulavská.

I kvůli vyšší ceně tak třeba Monika Kremserová smlouvu měnit zatím nebude. Podle pojišťoven zhruba polovina nemovitostí v Česku dokonce není pojištěná vůbec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 14 mminutami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 16 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
před 28 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 3 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 4 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 7 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 8 hhodinami
Načítání...