Volby by v červnu vyhráli Piráti a STAN, vyplývá z výzkumu Data Collect

Koalice Pirátů a hnutí STAN je v čele dalšího volebního modelu, podpořil by ji každý čtvrtý volič. Vyplývá to z průzkumu agentury Data Collect pro ČT. Zisky druhého ANO a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) jsou vyrovnané – pohybují se kolem dvaceti procent. Na svých ziscích setrvává SPD, dostala by zhruba deset procent hlasů.

Volební model (ohlášené koalice, v %)
Zdroj: ČT24, Data Collect Autor: ČT24

Kolem pětiprocentní hranice, potřebné pro zisk poslaneckých mandátů, je stále těsno. Pohybují se tam komunisté, sociální demokraté i Přísaha. Trikolóra se spojenci vykazuje tříprocentní podporu.

Volební model (ohlášené koalice, v %)
Zdroj: ČT24, Data Collect
Autor: ČT24

Pokud by strany kandidovaly samostatně, výsledky by se mohly mírně lišit. V čele takového modelu je ANO, následují Piráti, pak ODS, STAN a SPD.

Další subjekty by měly samostatný vstup do sněmovny nejistý. To se týká KSČM, TOP 09, ČSSD, Přísahy, Trikolóry i KDU-ČSL.

Volební model (strany samostatně, v %)
Zdroj: ČT24, Data Collect
Autor: ČT24
Volební model (strany samostatně, v %)
Zdroj: ČT24, Data Collect
Autor: ČT24

Kdyby se volby do sněmovny konaly v době sběru dat, nadpoloviční většina dotázaných uvedla, že by se jich účastnila, konkrétně 57 procent. Dalších 18 procent by se voleb spíše zúčastnilo. Určitě nebo spíše by k urnám nepřišlo 25 procent.

Volební model za červen 2021 společnosti Data Collect 792.93 KB

Průzkum probíhal telefonicky mezi 1200 respondenty. Prováděn byl v rozmezí deseti pracovních dní, od 31. května do 11. června 2021. Zúčastnili se ho dospělí respondenti ve věku 18 let a více.

Do volebního modelu jednotlivých stran nakonec z 1200 respondentů vstoupilo 910. Do volebního modelu koalic vstoupilo 882 respondentů.

Statistická chyba volebního modelu u jednotlivých stran se pohybuje v rozmezí plus minus jednoho procentního bodu u stran s nízkým ziskem a až 3,1 procentního bodu u stran s vysokým ziskem.