Prezident Zeman nebude mluvit s vybranými redakcemi, šíří podle něj dezinformace. Jeho vyjádření přitom využívá ruská propaganda

13 minut
Newsroom ČT24: Hrad zakročil proti vybraným médiím. Nebude jim už poskytovat informace
Zdroj: ČT24

V pátek večer hradní kancléř vydal prohlášení, že se prezident Miloš Zeman nebude vyjadřovat pro Respekt, Seznam Zprávy, Deník N a pořady České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Novináři z těchto médií a pořadů podle Pražského hradu „vědomě šíří informace zkreslené, lživé a neobjektivní“. Jsou to přitom právě slova Miloše Zemana, která často používá ruská státní propaganda k šíření vlastních dezinformací. Prokremelská média teď navíc v propagandě proti Česku přitvrzují. Jak pokračuje ruský mediální útok na Česko a jak mu pomáhají někteří čeští politici, popsal Newsroom ČT24.

Navzdory závěrům českých tajných služeb mluví prezident Miloš Zeman v případu Vrbětice o více vyšetřovacích verzích. Tento týden svůj názor znovu zopakoval a zopakovala ho i ruská státní média. Ta už dřív citovala také českou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), podle které mohli zaměstnanci muničního skladu vytvořit explozi schválně.

„Ruská strana ví, na koho se může spolehnout. V Rusku se nijak netají s tím, že Miloš Zeman je jejich člověk v Praze, a on to dává najevo setrvale. V poslední době to byl právě Miloš Zeman, kdo replikoval ruský postoj vůči kauze Navalného, kdo zpochybnil závěry západních zpravodajských služeb, pokud šlo o sestřelení letadla MH17, o otravu Skripala a pochopitelně i pokud jde o vyšetřování ve Vrběticích,“ říká politický geograf Michael Romancov.

Přitom právě Pražský hrad teď argumentuje bojem proti dezinformacím, proč už nadále nebude komunikovat s vybranými českými redakcemi. „Kancelář prezidenta republiky v souladu se zákonem dbá o svou pověst, přičemž zmiňovaná média dlouhodobě a vědomě šíří informace zkreslené, lživé a neobjektivní. V případě poskytování součinnosti ve formě zodpovídání dotazů e-mailem či telefonicky by se pracovníci KPR mohli naopak podílet na poškození dobrého jména České republiky, což je v rozporu s jejich pracovní smlouvou,“ píše kancléř Vratislav Mynář v prohlášení o boji proti dezinformacím zveřejněném na stránkách Pražského hradu.

Zástupci tisku: Prezidentská kancelář odporuje zákonům

Takovým rozhodnutím KPR podle Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) porušuje ústavu i Listinu základních práv a svobod. „Žádný zákon neumožňuje úředníkům postupovat tak, aby část občanů, tedy čtenáře uvedených médií nebo diváky uvedených pořadů, těchto práv zbavili,“ upozorňuje předseda CZ IPI Michal Klíma.

Český výbor uvádí, že podobně postupuje Úřad vlády ČR, který neumožňuje účast novinářům internetového deníku Forum 24 na tiskových konferencích vlády. Stanovisko výbor zveřejnil na svém webu. Připojila se k němu i centrála Mezinárodního tiskové institutu (IPI).

Postup Pražského hradu kritizoval i předseda Syndikátu novinářů České republiky Adam Černý. Rozhodnutí Mynáře podle něj nemá solidní právní podklad, protože odporuje zákonu o svobodném přístupu k informacím, který zavazuje státní orgány poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti. Uvedl, že kancléř rozhodl odepřít informace novinářům, jejichž práce se jim nelíbí. Pokud k ní měl výhrady, mohl využít tiskového zákona, zákona o České televizi nebo zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, mohl také podat žalobu k soudu.

Česká pomoc ruské propagandě

Nejsou to jen slova prezidenta a ministryně spravedlnosti. Ruské propagandě nahrávají také rozepře mezi českou vládou a opozicí nebo nečekaný odchod nejvyššího státního zástupce z funkce. „Samozřejmě se to objevuje v ruských sdělovacích prostředcích, které potom argumentují: podívejte, ani Češi si sami nejsou jistí, nikdy nebudeme vědět, jak to bylo. A podporuje to jejich teorii o tom, že je to prefabrikovaná, vymyšlená událost s cílem zavděčit se Spojeným státům,“ míní analytik Institutu pro politiku a společnost Roman Máca.

„Velmi často se tam objevují narativy toho, jak si Češi úplně protiřečí a jaký je to nesmysl,“ analyzuje ruské reportáže šéfredaktor Aktuálně.cz a někdejší zpravodaj České televize v Moskvě Josef Pazderka.

Očerňování Česka je jedním z hlavních témat pro ruskou propagandu především po zveřejnění aktuálního seznamu zemí, které vůči Rusku nejsou přátelské. Na něm jsou kromě České republiky už jen Spojené státy americké. „Termín nepřátelská země neznamená nezbytně nutně nepřítel ve vojensko-politickém smyslu. Je to země, která se vůči Rusku nechová tak, jak si Rusové představují, že by se chovat měla. Pro Česko je to nová situace, my nejsme zvyklí, že bychom se stali terčem pozornosti nějaké velmoci. Pro Spojené státy je to naopak situace, která je v zásadě standardní,“ vysvětluje politický geograf Michael Romancov.

Manipulace s respondenty

Propagandisté „nespoléhají“ pouze na to, jakým směrem se dění v Česku ubírá, do Prahy totiž přijíždějí také novináři ruských státních médií. Respondentům přitom často zamlčí, z jakého média jsou a jaké vyznění jejich reportáže budou mít. Analýzu jednoho takového příspěvku, který citoval českou studentku medicíny, sepsal analytik Roman Máca. „Po zveřejnění článku se mi ozvala ta studentka s tím, že nevěděla, o koho se jedná, že se představili úplně jinak a že natáčí reportáž o tom, aby lidi dodržovali protiepidemická opatření. Vůbec netušila, co z toho v závěru vyjde,“ potvrzuje Máca.

Už dřív se také ukázalo, že se jako respondenti v reportážích objevují spolupracovníci ruských médií, kteří jsou ale titulkovaní pouze jako „Češi“. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 3 mminutami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 41 mminutami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 48 mminutami

ŽivěSenát chce zakázat pořizování tlumičů pro krátké palné zbraně

Senát chce od příštího roku zakázat rekreačním a sportovním střelcům, aby si pořizovali tlumiče pro pistole a revolvery k běžnému užití. Zároveň navrhl umožnit, aby si tito střelci mohli tlumiče půjčovat na střelnicích od jejich provozovatelů kvůli omezení hluku. Vyhověl tak nejčastější námitce odpůrců zákazu. Změnu nyní posoudí sněmovna, která před měsícem přísnější zákaz tlumičů odmítla. Vzápětí se horní komora začala věnovat reformě sociálních dávek.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud rehabilitoval Milana Tomise. V roce 1989 jej poslal do vazby Igor Stříž

Uvalení vazby na svědka Jehovova v roce 1989 kvůli odepření vojenské služby bylo nezákonné, uvedl soud. Do vazby jej poslal tehdejší prokurátor Igor Stříž, který mezi lety 2021 a 2025 působil jako nejvyšší státní zástupce.
před 2 hhodinami

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
10:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 3 hhodinami
Načítání...