Restaurace nebudou muset kontrolovat u hostů testy, řekl Havlíček

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu a současně ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Havlíček zároveň oznámil, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se vzdá funkce.

Video Brífink po jednání vlády 14. května
video

Brífink po jednání vlády 14. května

Zdroj: ČT24

„Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi,“ sdělil Havlíček. Zákaz internetového připojení na zahrádkách a také v obchodních centrech, který dosud byl v opatření ministerstva zdravotnictví, měl podle Havlíčka bránit zbytečnému vysedávání na těchto místech. Restauratéři ale upozorňovali, že potřebují připojení pro provoz. Navíc je podle Havlíčka pravda, že lidé často využívají vlastní data. Wi-fi tak bude povolená i v obchodních centrech, uvedl.

Zahrádky restaurací se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19.

Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici nebo policie, dodal ministr. 

Na zahrádkách budou muset být mezi stoly rozestupy alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost bude muset být i od okolí, například chodníku. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti.

Stravovací zařízení vláda naposledy zavřela 18. prosince. Občerstvení mohou od té doby prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.