Čísla se vyvíjejí dobře, komplikací jsou velké rozdíly mezi okresy, hodnotí epidemickou situaci Levínský

10 minut
Události, komentáře: Epidemie pomalu ustupuje
Zdroj: ČT24

Ministerstvo zdravotnictví má hotový plán dalšího uvolňování protikoronavirových zákazů. Šéf resortu Petr Arenberger (za ANO) ve středu zmínil, že obchody a některé služby se mohou otevřít už v pondělí 3. května. Podmínkou je, že týdenní nárůst nových případů klesne pod hranici sto na sto tisíc obyvatel. Komplikací může ale pro rozvolňování být, že rozdíly mezi okresy jsou obrovské, až řádové, upozornil v pořadu Události, komentáře matematik a člen mezioborové skupiny pro epidemické situace René Levínský. „A v té chvíli je trochu problém, jaká opatření a kde zavést,“ uvedl.

„Čísla se vyvíjejí dobře a pokles s tím reprodukčním číslem 0,8 je poměrně setrvalý. Je to řekněme to, co jsme říkali už asi před měsícem, že se víceméně bude dít, a to je dobrá zpráva,“ uvedl Levínský. Velké rozdíly mezi jednotlivými okresy však mohou rozvolňovaní opatření zkomplikovat. 

„Když se bavíme o čísle sto nově detekovaných případů na sto tisíc obyvatel za týden, tak jsme v situaci, kdy Cheb je na čísle 22 a Vsetín na nějakém čísle přes 300. To je rozdíl řádový, je to patnáctkrát tolik. A v té chvíli je trochu problém, jaká opatření kde zavést, protože je potřeba se chovat trošku jinak v Chebu a trošku jinak ve Vsetíně,“ vysvětlil.

Právě z toho důvodu je spíše zastáncem cílenějších opatření, která podle něho dávají větší smysl – tedy rozvolňovat spíše v rámci jednotlivých okresů než krajů. Souhlasí však s tím, že se pak dvě rodiny, které od sebe bydlí sto metrů, mohou ocitnout každá v jiném okrese s jinými pravidly. „Osobně bych byl pro okresy, ale pokud se vláda rozhodne, že to mají být kraje, tak asi je to rozumné také,“ dodal Levínský s tím, že rozhodnutí musí být víceméně politické.

Připustil také, že v případě obchodů by jejich otevření v rámci okresů nemuselo být zároveň optimálním. Zatímco školu nebo školku lze otevřít v jednom z nich a v druhém ji nechat zavřenou, stejná situace pro nákupy může způsobit v jejich rámci zvýšení mobility, protože lidé budou přejíždět tam, kde bude zrovna otevřeno. V tomto případě by tak raději volil rovnou celorepublikové otevření. A s případným datem 3. května, které se nyní v tomto ohledu zvažuje, zásadní problém nemá.

„Já si myslím, že se můžeme bavit o tom, jestli by bylo lepší otevřít o týden později, až ta čísla budou lepší. Na druhou stranu nevím, jestli to je ten zásadní boj, který bychom měli vést. Vždycky je spíš potřeba přemýšlet tím způsobem, že cokoliv otevřeme, tak to musíme něčím nahradit, a to zrychleným očkováním anebo testováním, jinak se trend může kdykoliv změnit,“ zdůraznil.

Výskyt nákazy u dětí je minimální

V případě škol se podle Levínského ukazuje, že rotace funguje dobře a že výskyt nákazy u dětí je minimální. Dalším krokem by ale mělo být přesně to, co teď požaduje Praha 9 – otevřít pro všechny žáky za pomocí PCR testů. Sám starosta této městské části Tomáš Portlík (ODS) se v tomhle odkazuje na situaci v mateřských školách. „Rotace tam není zavedena a přesto dochází k podobnému počtu nakažených,“ říká Portlík.

Praha 9 tak podává žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu – chce, aby se do mateřských a základních škol mohli vrátit všichni negativně testovaní žáci. „Myslím si, že v téhle chvíli žaloba nebo jakýkoliv pokus tohle zavést je asi správná chvíle, aby školy mohly být otevřeny bez rotací třeba v půlce května s PCR testy,“ komentoval Levínský.

Podle Portlíka není možné držet děti zavřené doma. „Jsme v Evropě rekordmani, co se týče délky uzavření škol, přitom v tuto chvíli nákazu ve školách prakticky nemáme. I podle PCR testů u nás na 1500 testovaných dětí připadají jen tři pozitivně testované,“ uvedl starosta.

A kdy se lidé opět posadí do restauraci, divadel, kin nebo si půjdou zaplavat, ukažou podle Levínského právě připravované scénáře balíčků, které chystá ministerstvo zdravotnictví.

„Pokud se budeme bavit o tom, že lidé, kteří půjdou do divadla, budou testováni, tak je to prostě skvělá věc a lidé jsou testováni i v zaměstnání. Bylo by velice přínosné, aby testy bylo možné v rámci nějakého QR kódu mít v mobilu a večer ho ukázat,“ uvedl. Doufá, že tak například festival Tanec Praha na začátku června už by se s diváky konat mohl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:44Aktualizovánopřed 29 mminutami

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
11:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Japonci mají k tuzemsku blíž, než by se mohlo zdát, říká Pavel

Japonský císař Naruhito v císařském paláci v Tokiu přijal v pátek českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva byla vyvrcholením jeho cesty do Japonska. Setkání trvalo zhruba půl hodiny. Prezident později schůzku označil za velice vstřícnou s tím, že spolu hovořili třeba o světové výstavě Expo či o tom, jak Česko pomáhá Ukrajině. Císař také vyjádřil vůči Pavlovi podle japonských médií vděčnost za jeho návštěvu Hirošimy. Pavel se později setkal také s premiérem Šigeruem Išibou a měl přednášku na Tokijské univerzitě.
06:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vedení jednoho z kontingentů Frontexu bude sídlit v Praze

V Praze bude od příštího roku sídlit vedení jednoho z kontingentů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Bude řídit činnost stovek policistů agentury působících zejména na letištích v deseti zemích, které nemají vnější pozemní hranici s nečlenskými státy EU. Kontingent vznikl letos v lednu, jeho vedení je v tuzemském hlavním městě zatím dočasně.
12:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Žloutenky typu A přibývá dramaticky, říká Prymula

Nárůst případů onemocnění žloutenku typu A je v Česku dramatický, říká epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo letos k 21. červenci nahlášeno už 928 případů a deset úmrtí. Ve srovnání s celým loňským rokem je dosavadní počet nemocných zhruba o polovinu vyšší. Loni zemřeli dva lidé. Prevencí je zvýšení osobní hygieny a očkování.
před 2 hhodinami

Bez mobilů, zato s prostorem pro sebe, nabízí expertka recept na klidnou dovolenou

Dovolená má být časem pro odpočinek, ale může se z ní stát stresový faktor. Volné dny mohou provázet hádky, stres a napětí. Podle Markéty Vamberk Šauerové z katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy jsou nejčastějšími důvody, proč se dovolená změní ve stresor, vybočení ze zaběhnutého režimu a přeorganizovávání. Receptem na klidnou dovolenou je podle speciální pedagožky důkladná příprava s prostorem na flexibilitu. „Důležité je organizovat, ale nejet s pevně daným fixním plánem. Lidé jsou pak často rozhození, že jim plán ve volnu nevychází,“ nastínila.
před 7 hhodinami

Možnost požádat o dávky na poště by se mohla rozšířit, systém se osvědčil

Žádat o dávky na pobočkách pošty bude zřejmě možné na více místech. Už teď jich existují stovky. Rozhodnout o rozšíření systému má ministerstvo práce a sociálních věcí na podzim, kdy začne fungovat takzvaná superdávka, která spojí několik podpor do jedné. Resort pak vyhodnotí, kolik lidí si žádá on-line a kolik na pobočkách Úřadu práce nebo České pošty. Opozice je však k samotnému zavedení superdávky skeptická, podle jejích zástupců totiž stále není připravená v digitální podobě.
před 9 hhodinami

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 10 hhodinami
Načítání...