Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o dalším omezení setkávání lidí na dva, řekl Arenberger

29 minut
Hostem Interview ČT24 byl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO)
Zdroj: ČT24

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva. Stanovisko má padnout v sobotu, musela by ho schválit vláda. Řekl to v Interview ČT24. Za hlavní cíl nyní považuje co nejrychlejší proočkování populace. Dodal také, že udělá maximum pro to, aby mohla část žáků, která se vrátí v pondělí do lavic, zůstat ve školách už trvale.

Se začátkem týdne se otevřou některé obchody a lidé budou smět sportovat. Nesmí jich být ale víc než dvacet. Vnitřní sportoviště zůstávají zavřená. Epidemiologové ale říkají, že s nimi tato rozvolnění nikdo nekonzultoval. „Přemýšlíme o tom, že bychom se během víkendu vrátili ke stanovisku, které je z medicínského hlediska lepší a budeme respektovat to, co chce Mezioborová skupina pro epidemické situace. A to, že to bude tak, jak je to teď. To znamená dva lidi uvnitř, dva venku,“ řekl Arenberger s tím, že ani jemu se možnost setkávání dvaceti lidí venku a deset uvnitř nelíbí.

Stanovisko vzniklo v první polovině tohoto týdne a nový šéf resortu neměl možnost ho ovlivnit, na ministerský post nastoupil ve středu. Záležet bude na rozhodnutí právníků, to ale nechtěl předjímat. Pokud by se opatření měnilo, sdělil by to Arenberger v sobotu odpoledne. Podle pandemického zákona pak rozhodnutí musí do 48 hodin schválit vláda.

Omezení počtu lidí, kteří se mohou setkávat třeba na venkovních sportovištích, podle ministra nejspíš v pondělí ještě bude na 20. Podle pandemického zákona ale nelze omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude víc, nebo méně, podotkl Arenberger. „Nejde to. Lidé ale musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud. On ho zrušit může,“ řekl. Připomněl, že ministerstvo už má v datové schránce předžalobní výzvu České komory fitness.

Šéf resortu zdravotnictví uvedl, že do budoucna považuje za důležitou lepší komunikaci s odbornými skupinami. „Nastavil jsem režim, že chceme komunikovat se všemi pracovními skupinami a ideálně ještě předtím, než dojde k nějakému našemu rozhodnutí,“ nastínil. Medicínská kritéria ale podle něj nejsou tím jediným, co je třeba zohledňovat.

Otevření škol pro část žáků má být definitivní

V pondělí se do škol a školek vrátí tisíce dětí. „My jsme se snažili, aby to bylo opravdu definitivní a abychom se nemuseli za velmi krátkou dobu zase vracet k tomu původnímu stavu. To znamená, že by byli (žáci – pozn. red.) doma. Takže ti, kteří budou ve škole, tak uděláme maximum pro to, aby v té škole už v tomto režimu, nebo možná ještě zlepšeném, mohli zůstat,“ řekl.

Děti budou muset podstoupit testování dvakrát týdně. Například zaměstnancům ve firmách ale stačí jeden test za sedm dní. Podle Arenbergera je testování žáků logisticky snazší, zatímco ve firmách není častější testování technicky snadno proveditelné. Do budoucna by podle něj bylo možné uvažovat i o systému, který by umožnil jejich testování doma.

Cílem je proočkovanost, míní Arenberger

O Arenbergerovi se zhruba od března 2021 hovořilo v souvislosti s úvahami o případném odvolání tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného. Jeho odvolání požadoval mimo jiné prezident Miloš Zeman v souvislosti s očkováním. Blatný nechtěl dát výjimku, která by umožnila očkovat ruskou a čínskou vakcínou proti koronaviru dříve, než je schválí Evropská léková agentura.

Arenberger připustil, že by zájemcům umožnil, aby se ruským Sputnikem V očkovali v rámci klinických zkoušek. Stačil by souhlas etické komise a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Klinickou studii by podle něj mohly platit například podniky, které by o vakcínu měly zájem.

Arenberger o informace o Sputniku požádal Státní ústav pro kontrolu léčiv. Materiály se podle ministra nyní kompletují. Doplnil, že se kvůli podkladům ještě v pátek sejde s ředitelkou tohoto ústavu Irenou Storovou. „Nechci sem vozit něco, co nemá alespoň nějaké razítko nebo nějaký režim, který umožňuje česká a evropská legislativa,“ podotkl.

Uvedl, že za každou cenu do Česka ruskou vakcínu dostat nechce. „Chci sem dostat co nejvíce vakcín, nemusí to být Sputnik. Cílem je to, abychom byli co nejrychleji naočkování,“ řekl. Doplnil, že je nutné myslet do budoucna s ohledem na přeočkování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 2 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 5 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 7 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 11 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 18 hhodinami
Načítání...