Manželé Vlčkovi dali 1,5 miliardy na pomoc umírajícím dětem. Hospic má vzniknout do pěti let

8 minut
Události, komentáře: Rodina Vlčkových dala na pomoc dětem 1,5 miliardy korun
Zdroj: ČT24

Rodinám zasaženým vážnou nemocí dítěte bude pomáhat nově vzniklá nadace rodiny Vlčkových. Generální ředitel softwarové firmy Avast Ondřej Vlček s manželkou Katarínou do ní vložili jeden a půl miliardy korun. Vybudovat chtějí například dětský hospic a paliativní středisko. Rodina začala pomáhat už v roce 2015, kdy založila vlastní nadaci Zlatá rybka, která splnila přání až 650 vážně nemocných dětí. Manželé Vlčkovi byli hosty pořadu Události, komentáře.

„Chtěli jsme zůstat v kontextu nemocných dětí, protože věříme tomu, že je potřeba pomoc zacílit. Pokud bychom ji nezacílili dostatečně přesně, tak potom se ty prostředky můžou lehko rozkutálet,“ uvedl generální ředitel Avastu a spoluzakladatel nadace Zlatá rybka. 

Nápad na vytvoření Nadace rodiny Vlčkových uzrál podle Kataríny Vlčkové v době pandemie, ale souvislost přímo s pandemií neměl. „Uzrál v důsledku našeho uvažování, že peněz máme dost a můžeme se tak posunout dál. Myslím si, že hodně to souviselo právě s tím, že Zlatá Rybka už funguje hezky, chtěli jsme se posunout někam dál,“ uvedla. 

Vlčkovi ale nechtějí peníze jenom darovat, podle nich by to mělo mít dlouhodobou perspektivu. „Koncept těch nadací v perpetuálním režimu spočívá v tom, že jmění, které je do nich vloženo, se neukrajuje. Využívá se k investicím, které potom generují další peníze, z nichž se pak financují další projekty,“ přiblížil Vlček. Je to podle něj jediný způsob, jak zajistit dlouhodobou udržitelnost. 

Hospic má vzniknout do pěti let

„My jsme si vytyčili pět let jako horizont, během něhož bychom chtěli vybudovat dětský lůžkový hospic a navazující středisko dětské paliativní péče. Pevně věříme a doufáme v to, že se nám to během těchto pěti let podaří,“ řekl Vlček. Musí se najít správný objekt či pozemek, podle Vlčka by měl být v blízkosti Fakultní nemocnice v Motole. 

Podle šéfa Avastu by mělo jít o špičkové zdravotnické zařízení. Taková péče o nemocné děti je zatím v Česku podle rodiny velmi podceněná. „Hodně se na tom pracuje, hlavně v posledních letech je rozhodně rozvoj paliativní péče v České republice poměrně velký a znatelný. Začali jsme bohužel trochu později než ostatní evropské země. Doufejme, že o to to bude lepší,“ řekla Vlčková, která pracuje jako lékařka v mobilním hospici Cesta domů. 

„Když se člověk podívá i do těch nejpokročilejších zemí z pohledu paliativní péče jako třeba Velká Británie, tak i tam tato zařízení často spoléhají na sponzorské dary,“ řekl Vlček s tím, že taková zařízení nejsou zřejmě nikde na světě soběstačná jenom ze systému veřejného zdravotnictví.

Alternativa nemocnice, nikoli domácí péče

V souvislosti s umíráním vážně nemocných dětí doma Vlčková upozornila, že cílem nadace není brát děti z domova, právě naopak, ne vždy je to ale možné. „Ne ve všech rodinách ty podmínky jsou, ne vždycky to ten stav dítěte dovoluje, aby bylo doma. Je to alternativa nemocnice, nikoli domácí péče,“ řekla. 

Vlčková také zmínila, že rodiče jsou k nemocnému dítěti často upoutáni na 24 hodin denně. „Jsou izolovaní, ztrácejí mnoho sociálních kontaktů. Moc těžké to mají i sourozenci dětí, o které se rodiče starají takhle dlouhodobě. Tam těch potřeb je hodně, my bychom byli rádi, kdyby to centrum naplňovalo co nejvíc potřeb,“ uvedla. 

Vlček dodal, že ve svém okolí má spoustu lidí, kteří se věnují dobročinnosti. „Myslím si, že to je hrozně důležité, že to vypovídá i něco o stavu společnosti a o nějaké její vyspělosti. My doufáme, že tento projekt pomůže zmiňovaným rodinám nemocných dětí, ale také že inspiruje i další lidi, aby také něco dalšího začali dělat,“ uvedl. 

3 minuty
Byznys ČT24: Manželé Vlčkovi založili nadaci pro nemocné děti
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 24 mminutami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 1 hhodinou

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 1 hhodinou

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 3 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 5 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 13 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 14 hhodinami
Načítání...