„Stop koronateroru." V centru Prahy protestovali lidé proti vládním opatřením

Na Staroměstském náměstí v Praze se protestovalo proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. S projevem vystoupil vedle zástupců podnikatelů, umělců, lékařů či studentů i bývalý prezident Václav Klaus, který odmítl povinné očkování proti covidu. Podle zpravodaje ČTK neměla řada z protestujících roušky a účastníci akce nedodržovali předepsané rozestupy. Policie označila shromáždění za poklidné, zjištěná porušení opatření nahlásí správnímu orgánu.

Protest v Praze proti vládním opatřením
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES. Dav skandoval, aby vláda podala demisi. Účastníci akce drželi české vlajky a transparenty s nápisy „Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!“, „Nejsme ovce“, „V pondělí do školy!“ či „Stop koronateroru“. Někteří přišli i s malými dětmi. 

V projevech řečníků zaznívaly výzvy k okamžitému zrušení veškerých vládních opatření a k otevření ekonomiky. „Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu,“ prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček.

„Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!“ dodal.

Klaus uvedl, že „musí přestat jednosměrný diktát od vlády“. „Chceme sdělit vládě a říci to jasně a jednoznačně: už toho bylo dost. Už bylo dost všech zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy,“ řekl. „Žádná zázračná vakcína neexistuje. Očkování nesmí být povinné,“ doplnil a za aplausu davu uvedl, že on sám se očkovat nenechá.

Svolavatele policie oznámí kvůli překročení počtu účastníků

Na počátku dvouhodinové akce odhadla policie počet účastníků přibližně na dva tisíce, po jejím ukončení svůj odhad na Twitteru zpřesnila na 2500 až 3000 lidí.

„V průběhu shromáždění jsme neřešili žádné výrazné porušení veřejného pořádku,“ dodal mluvčí pražských policistů Jan Rybanský.

Svolavatele akce ale policie oznámí správnímu orgánu pro porušení vládních nařízení kvůli překročení povoleného počtu účastníků. Jednoho člověka na místě zajistila kvůli přestupku, podle mluvčího neuposlechl výzvu. Na demonstraci dohlíželo zhruba dvě stě policistů z pořádkové a dopravní policie a členové antikonfliktního týmu. Na místě byli také strážníci a bezpečnostní (security) služba.

V úvodu a závěru demonstrace vystoupil na pódiu zpěvák Daniel Landa, který nejprve přítomné vyzval k nenásilnému protestu. „My jsme síla, my ale nejsme násilí. Jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité,“ uvedl. „Dvaadvacátého (ledna) končí nouzový stav, a pak už si dokážu představit jenom občanskou neposlušnost,“ řekl na konci akce před zpěvem hymny.

Mezi dalšími řečníky byl choreograf Petr Zuska nebo herec Michal Suchánek. Potlesk sklidil také zástupce maturantů Matěj Gregor, kterému vadí, že studenti nechodí do škol. „Můžu vám z vlastní zkušenosti říct, že doma přes obrazovku se nikdy nic nenaučíme,“ uvedl.

Chtějí se chránit sami

Svolavatel demonstrace a předseda politické strany Svobodní Libor Vondráček řekl, že cíle demonstrace jsou dva. V dlouhodobém horizontu je to právě „otevření Česka“, v krátkodobém pak to, aby vláda začala komunikovat s lidmi, kterých se současná opatření týkají, a vedla s nimi skutečný dialog. Podle něj už nejde jen o podnikatele, ale také například o jejich klienty, o děti ve školách či maturanty.

Organizátoři shromáždění uvádějí, že vláda současnou situaci nezlepšuje, ale zhoršuje. Tvrdí, že se dokážou účinněji chránit sami. Nechtějí nadále respektovat opatření, která podle nich nejenže nefungují, ale zapříčinila „pandemii chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělanosti“. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) demonstraci odsoudil. Protestující podle něj nevnímají, co se děje v nemocnicích. „Podle mého názoru by měli všichni ti lidé nastoupit do covidových jednotek do nemocnic a tam pomáhat jako dobrovolníci,“ řekl v České televizi.

Janeček za iniciativu Chcípl PES večer napsal, že „hozenou rukavici“ přijímají. „Dáme dohromady co nejvíce ochotných a schopných lidí nastoupit do nemocnic na výpomoc,“ slíbil. Doplnil, že stačí jen říci, kam a jací lidé jsou potřeba. Do 12. ledna požaduje přidělení koordinátora ve věcech dobrovolníků v nemocnicích.

Babiš také kritizoval primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), že město akci nerozpustilo. Podle zákona ale má tuto pravomoc magistrát jako státní správa, nikoliv vedení města jako představitelé městské samosprávy.