Prezident Miloš Zeman v dopise předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) potvrdil, že daňový balíček nevetoval. Do Poslanecké sněmovny nepodepsaný zákon poslal, aby mohl začít platit k začátku roku. Zákon už ve čtvrtek vyšel ve Sbírce zákonů, v platnost vstoupí od 1. ledna. Ruší superhrubou mzdu, místo ní začne platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýší se také roční daňová sleva na poplatníka o tři tisíce korun a sníží se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.
Vrácení daňového zákona nebylo veto, zaznělo z Hradu. Balíček vyšel ve sbírce zákonů
Zeman už dříve oznámil, že zákon nepodepíše, ale ani nevetuje. V pondělí poslal Vondráčkovi dopis, ve kterém své rozhodnutí oficiálně oznamoval. Podle některých politiků i právníků je ale možné, že zvolenou formulací mohl normu omylem vetovat. Tím pádem by o ní měla znovu hlasovat sněmovna. Hrad ale trvá na tom, že prezident zákon nevetoval.
„Vzhledem k tomu, že zvolená formulace mého dopisu je v současné době předmětem mylné interpretace v rámci veřejného prostoru, rozhodl jsem se jej doplnit níže uvedeným způsobem,“ napsal Zeman předsedovi dolní komory.
Spornou podle kritiků byla věta prezidenta, že zákon vrací k dalšímu opatření. Podle některých právníků to fakticky znamená veto. Zeman to ale odmítl. „Především zdůrazňuji, že jsem nevyužil svého práva ve smyslu čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky a zákon nevetoval; v opačném případě bych to v dopise výslovně vyjádřil,“ napsal.
Dodal, že k uplatnění veta projev jeho vůle nesměřoval a odkázal na svá předchozí veřejná vyjádření. „Vrácení zákona k dalším opatřením, jak jsem v dopise uvedl, znamená mnou nepodepsaný a nevetovaný zákon předložit k podpisu předsedovi vlády České republiky a následně k vyhlášení ve Sbírce zákonů České republiky,“ uvedl.
Dodal, že jeho motivem byla snaha umožnit vyhlášení zákona ještě do konce prosince, aby mohl začít platit od 1. ledna. Přispěje to podle prezidenta „k vyšší přehlednosti právní úpravy a umožní lepší orientaci adresátům právní normy v jejich právech a povinnostech“.
Někteří senátoři se chtějí obrátit na Ústavní soud
Senátoři z klubu Starostů již oznámili, že kvůli pochybnostem o správnosti postupu prezidenta jsou připraveni napadnout balíček u Ústavního soudu. Učinit tak chtějí, pokud zákon vyjde ve sbírce a neprojedná ho znovu sněmovna. Předseda klubu Petr Holeček ve čtvrtek ale ocenil, že Zeman nyní své rozhodnutí vyjasnil. „Je to dobrá zpráva z Hradu,“ řekl. Senátorská frakce se podle Holečka teprve dohodne, zda a jaké kroky by v dané věci ještě podnikla.
Ve sněmovně chce iniciovat žádost o přezkum prezidentova postupu u Ústavního soudu vládní sociální demokracie. Případná žádost o přezkum u Ústavního soudu ale vyžaduje podpisy nejméně 41 poslanců. Sociální demokracie jích má 14.
Daňový balíček vyšel ve čtvrtek ve sbírce zákonů. Zruší se superhrubá mzda a místo ní začne platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýší se také roční daňová sleva na poplatníka o tři tisíce korun a sníží se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.
Schválená podoba balíčku znamená pro státní rozpočet výpadek příjmů v příštím roce 87,5 miliardy korun. Státní rozpočet na příští rok schválený se schodkem 320 miliard korun s tím nepočítá.
Zavedení druhé sazby daně z příjmů 23 procent nově nahrazuje dosavadní sedmiprocentní solidární zdanění vysokých příjmů. Nová vyšší sazba se bude vztahovat na tu část příjmů, která pro příští rok překročí 141 764 korun měsíčně, což podle ministerstva financí odpovídá čtyřnásobku průměrné hrubé mzdy v roce 2021.