Kontroly odhalily přeplněné restaurace i posilovny. Nejčastějším prohřeškem je nenošení roušek

Kontroly odhalily přeplněné bary a restaurace, v několika případech i porušení zavírací doby. Tyto prohřešky by podle vlády mohly způsobit další nárůst nakažených koronavirem. Proto znovu omezuje otevírací dobu podniků a vrací zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti. Zpřísnit chce také pokuty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) policie denně provádí tisíce kontrol – od pátku do neděle jich bylo skoro 30 tisíc.

Video Události
video

Události: Kontroly dodržování koronavirových opatření

Například brněnští úředníci a strážníci vyrážejí do centra na kontrolu restauračních zahrádek až čtyřikrát denně. Zatím na desátou hodinu večer stanovená zavírací doba se v Brně podle nich dodržuje.  

„Zaznamenali jsme pouze jeden přestupek, kdy byla otevřená restaurace po 22. hodině, obsluha podniku údajně nedokázala hosty z provozovny vyprovodit,“ popsala mluvčí brněnské městské policie Markéta Skřivánková.

V daný čas provoz neukončil například také jeden z pražských barů. Číšník podnik uzavřel a zákazníci uvnitř seděli a popíjeli ještě o půlnoci. Provozní baru o tom přitom nevěděl. „Bohužel tam zůstali, přestože měli od nás z pondělí nařízené, že to musí plně a bez výjimky respektovat,“ poznamenal. 

Právě kvůli takovým případům má podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) i premiéra Andreje Babiše (ANO) policie být nekompromisní. Označují to za hromadnou nezodpovědnost.

„My jsme opět jako restaurace postaveni již poněkolikáté do situace, kdy jsme označováni za hlavní zdroj toho, kam se dnes epidemiologická čísla pohybují,“ vyjádřil se v pondělní Devadesátce ČT k situaci prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Podle něj ale není nikde ukázáno, kolik z 35 tisíc restaurací, které v Česku fungují, opatření porušilo.

Video 90’ ČT24 –⁠ Zhoršení epidemické situace
video

90' ČT24: Zhoršení epidemické situace

Zdroj: ČT24

Nenošení roušky jako nejčastější přestupek

Od pátku do neděle policie provedla 30 tisíc kontrol. Nejčastějším porušením nařízení ministerstva zdravotnictví je nenošení roušky. Pokutu za to dostalo téměř 750 lidí. Porušují se i krizová opatření vlády – odhaleno bylo 96 přestupků a padlo zatím 80 pokut. Netýkaly se ale jen restaurací a barů.

„Také šlo o porušení maximálního počtu zákazníků ve fitness centrech, zoologických zahradách nebo na kulturních akcích,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Pokuta pro Klause i Prymulu

Pražská hygienická stanice už mezitím uzavřela několik mediálně známých případů porušení vládních nařízení. Podle informací České televize dostane v nejbližších dnech rozhodnutí o pokutě ve výši tří tisíc korun za nenošení roušky Václav Klaus. Exprezident byl totiž 17. listopadu na veřejnosti bez zakrytých úst a nosu.

Stejná sankce čeká i bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Ti 21. října navštívili zavřenou restauraci na Vyšehradě, z níž pak vyšli bez roušky. O případné sankci pro majitele daného podniku, který v té době nesměl mít otevřeno, zatím pražský magistrát nerozhodl – stále totiž čeká na jeho vyjádření. „Zatím mám jenom nějakou nezávaznou informaci, ale až to přijde, budu to reflektovat,“ vyjádřil se k záležitosti Prymula. 

Celkem hygienici v Česku zahájili od března do konce listopadu více než osm tisíc přestupkových řízení kvůli porušení protiepidemických opatření. Celková výše pravomocně uložených pokut je přes 2,2 milionu korun, uvedlo ministerstvo zdravotnictví na Twitteru.