Nákupy v době koronaviru má posoudit NKÚ, nikoli vyšetřovací komise, míní Okamura

28 minut
Tomio Okamura v Interview ČT24: „Stát má plán řešení toho, když spadne na státní úřady letadlo, ale na řešení pandemií ne.“
Zdroj: ČT24

Parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala postupem vlády po vypuknutí koronavirové pandemie, nejspíše nevznikne. Vládní strany daly najevo, že o ni nestojí, podobně smýšlejí také komunisté, ale i SPD. Její předseda Tomio Okamura řekl v Interview ČT24, že ekonomické věci řádně posoudí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) a k debatě o politických věcech není komise potřeba.

Poslanci se ve čtvrtek před interpelacemi sešli k mimořádné schůzi, o jejíž svolání požádaly dvě nejsilnější opoziční strany – ODS a Piráti. O zřízení vyšetřovací komise, která by se postupem vlády v době pandemie zabývala, sice poslanci teprve budou hlasovat v příštím týdnu, ale pokud se nestane nic mimořádného, nejspíše nevznikne – proti jsou vládní strany, komunisté i SPD.

Podle Tomia Okamury by nemělo zřízení komise smysl. „Vyšetřovací komise na návrh TOP 09 nikdy nic nevyšetřila a byla to jenom mediální exhibice. Byly to jenom nadávky a invektivy. Pan Kalousek nebo paní Pekarová nejsou odborníci na vyšetřování miliardových státních zakázek. K tomu máme určený nezávislý státní úřad,“ řekl.

Před dalšími diskusemi proto chce znát závěry Nejvyššího kontrolního úřadu. „Nechme je to zkontrolovat, na základě toho pojďme v klidu udělat seriózní analýzu toho, jak se nám podařilo pandemii zvládnout. Je důležité, abychom všichni spolupracovali a byli konstruktivní, protože cílem musí být ochrana životů a zdraví občanů. Ne politické exhibice nebo politikaření,“ uvedl Tomio Okamura.

NKÚ zatím zařadil kontrolu centrálních nákupů zdravotnického materiálu a dalšího vybavení do svého plánu kontrol. Komise by podle Okamury jeho práci nemohla nahradit. „Poslanecká sněmovna nemá aparát, nemá auditory, nemá na ně ani vyčleněné prostředky,“ poukázal.

Na některé nedostatky, které se v uplynulých měsících objevily, však šéf SPD sám poukazuje. V Interview ČT24 se zmínil o potřebě pozměnit pandemický plán. „Plán pro řešení pandemií v České republice vlastně nebyl. Proto v případě koronaviru není ani jasno, zda to byla pandemie, nebo ne. My máme jasná čísla a kritéria pro chřipku, ale ne pro koronavirus,“ uvedl.

Vláda podle něj také dostatečně nereagovala na upozornění, která dostala ohledně zásob zdravotnického materiálu. „Už v lednu říkal Státní zdravotní ústav, že nám hrozí koronavirus, už v lednu upozorňoval na nedostatek zdravotních pomůcek. Vláda měsíc zaspala a pochybila. Ve sněmovně jsme to řešili a vláda ani neumožnila diskusi na toto téma. Potom došlo k prodlevě a nedostatku,“ míní.

Výhrady má předseda SPD i k některým krokům, které vláda činí v souvislosti s ekonomickou krizí, jež přichází po koronavirovém útlumu, kritický je ale především ke způsobu, kterým chce členským státům pomoci Evropská unie. „Nejvíce mají dostat všechny jiné státy, jen ne Česká republika, která zároveň bude ručit za úvěry i státům jako Řecko, Itálie, Španělsko, které jsou v ekonomické krizi dlouhodobě, v podstatě by dávno zkrachovaly. A my za ně budeme ručit,“ nelíbí se Tomiu Okamurovi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 6 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 7 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 7 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 7 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 10 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...