Na prvním místě se drží ANO. V dubnu rostly nejvíce preference Pirátům

Dubnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že podpora hnutí ANO se po nárůstu v březnu, kdy se v Česku vyskytlo onemocnění covid-19, stále drží na 34 procentech. V dubnu si polepšili i druzí Piráti. Hranici pěti procent by v dubnu překonalo osm stran a hnutí. Výzkum zpracovala agentura pro Českou televizi.

Zdroj: Kantar CZ pro ČT, 14. 4. až 30. 4. 2020, tech. CATI, 906 resp., statistická chyba ±1, 1 až ±3, 1 p. b.

Podpora hnutí ANO v dubnu podle modelu klesla o půl procentního bodu, to je ale v rámci statistické chyby. Ve srovnání s březnem je tedy výsledek 34 procent srovnatelný.

Už minulé měření, v němž podpora hnutí ANO stoupla o 3,5 procentního bodu, bylo významně ovlivněno situací ohledně onemocnění covid-19 a jeho výskytem v České republice. Vláda, kterou tvoří ANO spolu s ČSSD, v průběhu března podnikla kroky a opatření, které se týkaly široké veřejnosti, a většina opatření zůstávala v platnosti alespoň po část doby, kdy se sbírala data pro aktuální průzkum.

„Zdá se, že kroky vlády po dobu krize měly a vlastně stále ještě mají vliv na politické nálady ve společnosti. Jak víme i z jiných výzkumů, občané hodnotí aktivitu vlády během probíhající krize velmi solidně. To se zřejmě odráží i v tom, že vládní lídr si dokázal udržet vysoké preference i druhý měsíc v řadě,“ zhodnotili autoři výzkumu.

Preference hnutí ANO se za poslední rok významněji propadly pouze v červnu loňského roku, a to v souvislosti s protesty proti premiérovi a šéfovi hnutí Andreji Babišovi. Hned následné měření ale ukázalo na návrat k průměrné hladině zisku kolem 30 procent.

Piráti si o 2,5 procentního bodu polepšili, o stejné číslo klesla podpora ODS

Druhé místo zaujali v dubnovém modelu agentury Kantar CZ opoziční Piráti. V průzkumu oslovili 16 procent voličů, za poslední měsíc si tak o 2,5 procentního bodu polepšili. Jde o největší dubnový nárůst ze sledovaných stran.

„Od voleb 2017 podpora této strany narůstala, a to až do konce roku 2018, kdy kulminovala na 19 procentech. V loňském roce podpora mírně poklesla a ustálila se na průměrné hladině zisku 17 procent. Významný propad z tohoto průměru jsme pak zaznamenali v listopadu loňského roku a v březnu letošního roku. Aktuální hodnotou 16 procent se tak Piráti po předchozím propadu opět přibližují ke svému průměru,“ upozornili autoři výzkumu.

Volební model – vývoj preferencí
Zdroj: Kantar CZ pro ČT

Naopak třetí ODS se v dubnovém měření propadla o 2,5 procentního bodu na 11,5 procenta. „V loňském roce dosahovala ODS průměrného zisku 13 procent, aktuální zisk je z tohoto pohledu podprůměrný,“ konstatovali tvůrci modelu.

Ačkoliv si Piráti polepšili o stejné procentní body, které ODS ztratila, neukazují data podle výzkumníků přímý přeliv voličů mezi těmito dvěma stranami. „Jde spíše o dlouhodobé váhání mezi voliči opozičních stran,“ tvrdí. 

Čtvrté místo ve volebním modelu přisoudili voliči hnutí SPD, které má podporu sedmi procent. „Zisk SPD prodělával v loňském roce poměrně dynamický vývoj. Z celkového pohledu od voleb až do konce roku 2019 je patrný spíše klesající trend. První měření letošního roku ale naznačují zastavení a stabilizaci na hladině kolem sedmi procent,“ potvrdili autoři průzkumu.

Tři strany s 5,5 procenta

Zisky dalších stran spíše oscilují kolem své průměrné hodnoty a pohybují se kolem hranice pěti procent. Nejlépe si vede TOP 09 s 6,5 procenta zisku, která si v modelu polepšila oproti březnu o procentní bod.

Dále následují ČSSD, STAN a KSČM shodně s 5,5 procenta. Jako jediná ze současných parlamentních stran by se do sněmovny podle dubnového modelu nedostala KDU-ČSL se čtyřmi procenty.

„Nutno poznamenat, že statistická chyba se pohybuje na úrovni jednoho procentního bodu a nelze tedy s jistotou říci, zda by se za současné situace KDU-ČSL do sněmovny dostala, či nikoliv. Totéž platí pro trojici stran se ziskem těsně nad pětiprocentní hranicí,“ dodávají autoři modelu.

59. vlna Trendů Česka - volební model 691.51 KB