Poslanci interpelovali premiéra, kritizují ho za absence

Piráti i další opoziční poslanci kritizovali premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli absencím na pravidelných debatách o písemných interpelacích. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek dokonce mluvil o možném svolání mimořádné schůze, na které by plénum mělo ministerského předsedu vyzvat k tomu, aby na interpelace chodil. Babiš odpoledne zopakoval, že na písemné interpelace chodit nebude, označil je za nesmysl. Poslanci se zabývali také kůrovcovou kalamitou.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„V devadesáti procentech případů premiér nechodí na písemné interpelace a místo toho obdivuje Karlštejn,“ řekl Michálek. Babiš se z dopoledního jednání omluvil z pracovních důvodů, na Karlštejně se účastnil zahájení rozsáhlé opravy hradu za více než 150 milionů korun.

Na odpoledních ústních interpelacích už ve sněmovně byl. „Vy z toho tady děláte show,“ vzkázal Pirátům ministerský předseda.

Zhruba před měsícem Babiš před poslanci prohlásil, že na projednávání písemných interpelací už chodit nebude, a Piráty nařkl z exhibování. Pirátští poslanci totiž nedávno podali na premiéra dvě desítky shodných písemných interpelací. Tázali se, zda na jejich projednávání do sněmovny ještě někdy přijde.

Výhrady zněly i z koaličních řad

Babiš jim písemně odpověděl, že se letos určitě uvidí. „Asi nejsem sám, kdo si v těchto odpovědích všiml jistého nepřekonatelného logického rozporu,“ prohlásil na aktuální schůzi Michálek.

Babiš při odpoledních ústních interpelacích, které ho, jak sám uvedl, baví, připomněl i Michálkův písemný dotaz na to, jaký má program. „Já chodím do práce od rána do večera, to ještě spíte všichni,“ prohlásil. Premiér vzkázal poslancům, že pokud s ním chtějí nějaký věcný problém řešit, mají za ním přijít. 

„Místo abyste debatovali věcně, zatěžujete sněmovnu politickými prohlášeními,“ reagoval už dopoledne na Michálkovo vystoupení poslanec ANO Jaroslav Kytýr. Uvedl ale také, že účel interpelací nezpochybňuje a Babiše nehájí.

Rovněž poslanec KSČM Jiří Valenta uvedl, že mu vadí, že premiér na interpelace osobně nechodí. Ke kritikům docházky premiéra i dalších členů vlády se přidal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka i Václav Votava z koaliční ČSSD. Podle Jurečky není normální říkat, že interpelace jsou žvanírna. Votava soudí, že premiér by měl odpovídat i v případě, že se mu interpelace nelíbí nebo ho popuzuje.

Kůrovcová kalamita potrvá, zní od Tomana

Poslanci se zabývali také kůrovcovou kalamitou. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) varoval, že se loni stav v lesích znovu zhoršil téměř ve všech krajích s výjimkou Prahy, Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Nejhorší situace byla na Vysočině.

„Celkový objem dřeva, který byl kůrovcem v roce 2019 napaden, lze odhadnout přibližně ve výši 30 milionů metrů krychlových, což je o 40 procent víc než objem napadení v roce 2018,“ řekl ministr. „Přes veškeré úsilí lze i v roce 2020 očekávat další postup kůrovcové kalamity, a to co do plochy zasaženého území. Objem napadení lze předjímat minimálně ve stejné výši jako v loňském roce,“ poznamenal.

Kvůli snížené odolnosti lesů způsobené suchem registruje ministerstvo zemědělství i nárůst výskytu škůdců, řekl dál ministr. Například na jihozápadní Moravě výrazně vzrostl výskyt bekyně velkohlavé.

Ministr rovněž informoval, že jeho úřad spustil ke konci loňského roku příjem žádostí o příspěvek na zmírnění kůrovcové kalamity. Přijímání žádostí skončilo 28. února. Úřad obdržel 6,5 tisíce žádostí v celkové výši 2,8 miliardy korun. Zatím vyplatil asi 1,1 miliardy korun ze schválených 2,5 miliardy korun.