Na Vítkově vojáci vzdali hold válečným veteránům. Osm jich dostalo vyznamenání

U příležitosti Dne válečných veteránů si v pondělí vojáci, politici i veřejnost na pražském Vítkově připomněli oběti a účastníky válek. Během oslav dostalo osm osobností vysoká ocenění ministerstva obrany. Jeden novodobý válečný veterán byl povýšen do hodnosti plukovníka.

Video Události ČT: Den válečných veteránů si lidé připomněli v Česku i ve světě
video

Den válečných veteránů si lidé připomněli v Česku i ve světě

Zdroj: ČT24

Osm osobností dostalo Kříž obrany státu nebo Záslužný kříž ministra obrany. Do hodnosti plukovníka byl povýšen podplukovník ve výslužbě Břetislav Mizera, který se zúčastnil v letech 1993 a 2003 dvou mírových misí. 

Kříž obrany státu dostala například válečná veteránka Jarmila Halbrštátová, která se zúčastnila bojů u Sokolova, Kyjeva nebo na Dukle. Stejným vyznamenáním byla oceněna Zoe Klusáková, která se spolu s matkou a bratrem zapojila do pomoci rodinám postiženým činností gestapa. Později ukrývala československé parašutisty.

„Bohužel i v naší skupině byl zrádce. Jeho zrada stála mnoho životů,“ řekla Klusáková novinářům. Jí a mamince se podařilo uprchnout. Po vyzrazení se skrývala až do konce války na Vysočině na jižní Moravě. Její bratr byl zatčen a v březnu 1942 popraven v Mauthausenu. 

Vyznamenání také dostali in memoriam legionář Jindřich Holeček, příslušník roty Nazdar a účastník bitvy u Arrasu a osobní strážce prezidenta Edvarda Beneše v londýnském exilu František Veitl, který později zemřel jako palubní střelec u 311. Československé bombardovací peruti.

Oceněn byl i bývalý velitel vzdušných sil české armády Ladislav Minařík, in memoriam „duchovní otec“ 4. brigády rychlého nasazení Karel Kuba, Ľudmila Formánková, která se stará o válečné veterány, a Euan Edworthy, který inicioval výstavbu památníku českých letců sloužících v RAF nazvaného Okřídlený lev na pražském Klárově.

Příměří po Velké válce

Na veterány se ve světě vzpomíná v den, kdy před 99 lety vstoupilo v platnost příměří, kterým skončily boje první světové války. Zatímco v cizině, především v některých anglicky mluvících zemích nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku tolik připomínán není. Oficiálně se zde slaví od listopadu 2001.

Veteránů z druhé světové války žije v České republice kolem 340. Novodobých veteránů je přes 15 tisíc. Náčelník generálního štábu Aleš Opata v pondělí na Vítkově řekl, že pro vojáky jsou tradice zásadní. Připomněl československé legionáře či bojovníky z druhé světové války. „Na tyto legendy dnes navazujeme,“ poznamenal. Vyslovil přání, aby Den válečných veteránů byl dnem, kdy lidé vzpomenou na své hrdiny a pokusí se jednat jako oni.

Náměstkyně ministra obrany Kateřina Blažková označila pondělní den za chvíli, kdy se vyjadřuje lítost nad zmařenými životy a zároveň se odsuzují ti, kteří dávají přednost válčení před diplomacií.

„Pro mě je to hluboký symbol padlých vojáků, který je nadčasový a přesahuje hranice,“ uvedl v pondělní Devadesátce ČT24 ředitel odboru pro válečné veterány Eduard Stehlík.

„Opravdu si myslím, že vzdání úcty padlým, mužům a ženám, kteří slouží své zemi a přitom přijdou o život, je to minium, které můžeme udělat, a chápu to jako hold těmto lidem,“ dodal.

Video 90’ ČT24: Svět vzpomínal na válečné veterány
video

90’ ČT24: Svět vzpomínal na válečné veterány

Zdroj: ČT24

V Liberci vzpomněli na vojáka, který loni padl v Afghánistánu

Českou státní vlajku z rakve vojáka Tomáše Procházky, který loni padl, držela v pondělí čestná stráž při pietním aktu v Liberci. U památníku padlých na vojenském hřbitově v Ruprechticích tím uctili nejen památku jeho, ale i dalších obětí vojenských konfliktů.

„Chtěl bych symbolicky propojit skutečné padlé z válečného konfliktu s tím, co si připomínáme. Najednou ta připomínka je reálná,“ řekl Petr Šabaka, vojenský kaplan z libereckého 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Státní vlajku u památníku v Ruprechticích symbolicky držel nejen voják, ale také hasič, policista, záchranář
Zdroj: ČTK
Autor: Petrášek Radek

Vlajka pokrývala loni rakev psovoda Tomáše Procházky, když byly zpátky do Česka převáženy jeho ostatky z Afghánistánu, kde padl. „Vlajku jsem dostal od rodičů štábního praporčíka Tomáše Procházky,“ uvedl Šabaka.

Státní vlajku u památníku v Ruprechticích symbolicky držel nejen voják, ale také hasič, policista, záchranář. „I toto jsou lidé, kteří jsou ve služebním poměru. A i tito lidé mají ve svých zákonech to slovo sloužit. Sloužit lidem této vlasti,“ uvedl kaplan. V čestné stráži byli i dva studenti střední školy oboru záchranář jako symbol budoucnosti. „I je chceme učit, jak přistupovat k té profesi,“ dodal Šabaka.

Na ruprechtickém hřbitově váleční veteráni, politici a další položili také věnce a květiny. „Každé ukončení nějakého špatného dění by mělo být ctěno. A měli bychom si vážit toho, že něco špatného skončilo a začaly jiné časy,“ řekl bývalý velitel libereckých chemiků z let 1989 až 1994 Jiří Vaníček.

Armádní chemici měli v pondělí v kasárnách i slavnostní nástup, symbolicky pro dnešní den začal v 11:11. Liberecká jednotka je součástí většiny zahraničních misí české armády. První bylo nasazení v Perském zálivu v roce 1990, naposledy působili liberečtí chemici v Afghánistánu.