Třicet let nestačilo. Demokracie pokulhává, konfrontační politika je zhoubná, říká Rychetský

27 minut
Pavel Rychetský: Česká demokracie pokulhává
Zdroj: ČT24

Třicet let od listopadu 1989 česká demokracie pokulhává. Důvodem je to, že politici místo dialogu a kompromisu volí konfrontační politiku, která je zhoubná pro právní stát. Uvedl to předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který byl hostem Interview ČT24. V rozhovoru komentoval spor o jmenování ministra kultury nebo senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta.

„Ukazuje se, že těch třicet let nejen že nestačilo na to, abychom byli skutečně dospělou, emancipovanou, svéprávnou demokratickou společností, ale dokonce s jistou lítostí se mně zdá, že vývoj nevedl kontinuálně k nějakým, nechci říct světlým zítřkům, ale k nějakému zdokonalování systému,“ domnívá se Pavel Rychetský.

„Samozřejmě jsem věděl, že étos a občanské vzepětí listopadu 1989 nemůže vydržet navěky, ale už došlo k obměně několika generací, někdo říká jedné, někdo dvou, a mám pocit, že nám nějak ta demokracie pokulhává,“ pokračuje Rychetský.

„Ústava není nějaký zázračný lék“

Předseda Ústavního soudu v Interview ČT24 komentoval spory o výklad ústavy, které se odehrály v poslední době, včetně vládní krize, kdy prezident Miloš Zeman nejprve otálel s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) a následně odmítl jeho nástupcem jmenovat Michala Šmardu (ČSSD).

„Ústava není nějaký zázračný lék, jehož zásluhou bude fungovat demokratický systém a právní stát. Ústava tomu může vytvořit kulisy, může napomoci, dát nějaké základní směry, ale jakousi elementární politickou kulturu, elementární schopnost vzájemného dialogu ústava nenařídí, ta ji jenom předpokládá,“ upozornil Rychetský.

„Je logické, že ti hráči mezi sebou mají komunikovat, mají hledat styčné body, mají se dohodnout na nějakém výsledku a nemá jeden diktovat druhému. Jakmile se dostaneme do konfrontační politiky, a ne do politiky dialogu a konsenzu, tak to je politika zhoubná právě i pro demokratický právní stát,“ zdůraznil předseda Ústavního soudu.

Politika konfrontace

Tento problém však podle něj netrvá jen několik měsíců, ale trápí českou demokracii dlouhodobě. „Obávám se, že už od rozpadu Československa začala získávat navrch politika konfrontace, kdy vítěz bere vše,“ poznamenal.

Československý systém vedl k hledání dialogu, rozpad společného státu ale připravil cestu ke konfrontačnímu stylu. „Systém zákazu majorizace, vlastně tříkomorového hlasování ve Federálním shromáždění, česká a slovenská část a Sněmovna lidu, nutil všechny k tomu, aby hledali společnou řeč, hledali nějaký kompromis, konsenzuální politiku, na které se většina opravdu shodne,“ říká Rychetský.

Předseda Ústavního soudu připouští, že systém politických stran vyžaduje konkurenci, ale současně je podle něj potřeba i politická kultura. „Vím, že tam má být politická soutěž, ale alespoň v rámci elementární slušnosti, a ne vzájemného hrubého urážení,“ podotkl.

Ústava by podle něj snesla nějaké úpravy, ale dnešní doba není na debatu o její podobě vhodná. „Česká ústava by si zasloužila vážnou diskuzi, ale ta situace, o které hovořím, by takové diskuzi nesvědčila. Dneska bych to nedoporučoval,“ uvedl.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v Interview ČT24 kromě návrhu ústavní žaloby na prezidenta nebo sporu o jmenování ministra kultury okomentoval také zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo nebo společenskou potřebu důvěry ve spravedlivou justici. Celý rozhovor si můžete pustit ve videu nahoře nebo jako podcast.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta 20 tisíc korun. Pokuta za černou stavbu přitom mohla být až milion korun, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený. Napsala to středeční Mladá fronta Dnes (MfD).
před 11 mminutami

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 7 hhodinami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 10 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 10 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 11 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 12 hhodinami
Načítání...