Za neúspěchem ČSSD ve volbách stojí podle Zemana lídr Poc a odvolání ministra Staňka

Za prohru sociální demokracie ve volbách do Evropského parlamentu může podle prezidenta Miloše Zemana nevýrazný Pavel Poc v čele její kandidátky a okolnosti odchodu ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) z vlády. Zeman také vyčetl organizátorům voleb, že nechali kandidovat recesistickou stranu ANO, vytrollíme europarlament. Po evropských volbách český prezident podporuje zásadní reformu Evropské unie a přesun rozhodovacích pravomocí na Evropskou radu. Zeman to řekl na Žofínském fóru.

Český prezident Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Prezident ocenil, že se oproti předchozím volbám do Evropského parlamentu zvýšila česká volební účast. Zároveň upozornil, že se ale vrátila na úroveň před deseti lety. K výsledkům řekl, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš může být spokojený, protože před volbami chtěl pět mandátů a jeho hnutí nakonec získalo šest europoslaneckých křesel.

Dva zvolení kandidáti hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) lídr Ivan David a generál Hynek Blaško představují podle Zemana „to lepší“, co v jejich straně je. „Rozhodně nemohou být označováni za extremisty,“ řekl.

Poce považoval za skokana Ploce

Prezident řekl, že podle slibu volil sociální demokracii, na volebním lístku dal ale preferenční hlas Olze Sehnalové, protože je podle něj pracovitější než lídr Pavel Poc. Toho označil za nevýrazného. Podotkl, že ještě před 14 dny se domníval, že se jedná o bývalého skokana na lyžích Pavla Ploce, který byl v minulosti zvolen českým poslancem za sociální demokracii. Nevýrazného lídra označil za jeden z faktorů propadu ČSSD.

Druhým podle něj je, že strana „zařízla“ svého ministra kultury Staňka. Se Staňkem se Zeman setkal v úterý odpoledne.

Prezident poznamenal, že v řadě zemí sociální demokracie vyhrála. Jejich čeští kolegové by proto do těchto zemí měli odjet na školení.

Prezident se zároveň vyjádřil k recesistickému hnutí ANO, vytrollíme europarlament. Neměly by podle něj kandidovat dva subjekty s téměř totožným názvem. Podotkl, že je evidentní, že organizátoři voleb situaci nezvládli.

Zeman je pro, aby země Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nominovaly do čela Evropské komise jejího současného místopředsedu a nedávného kandidáta na slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče. Hospodářské noviny v úterý přinesly zprávu, že ho V4 do čela komise navrhne. Premiér Andrej Babiš to ale označil za spekulaci.