Zeman nachází podobnost mezi SSSR a Unií. První umisťoval vojska, druhá migranty, říká

64 minut
Projev prezidenta Miloše Zemana na Žofínském fóru
Zdroj: ČT24

Podle prezidenta Miloše Zemana je možné nacházet podobnosti mezi politikou Evropské unie a Sovětského svazu; Brežněvova doktrína vedla k umisťování sovětských vojsk na československém území, evropská politika chtěla v Česku pomocí kvót umístit migranty. Prezident to prohlásil na Žofínském fóru v rámci debaty o národních zájmech. Akcentoval suverenitu a vyzval ke sledování hospodářských zájmů.

Takzvanou Brežněvovu doktrínu naplňovala sovětská zahraniční politika od druhé poloviny šedesátých let a nástupu Leonida Iljiče Brežněva do čela SSSR; vyznačovala se odporem Moskvy k emancipaci sovětských satelitů a jejím nejvýraznějším reálným projevem byla invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.

Český prezident Miloš Zeman nyní ve svém projevu na Žofínském fóru hledal paralely mezi dobovou kremelskou politikou a ambicí Evropské komise prosadit na setkání ministrů vnitra v roce 2015 relokační mechanismus, který by mezi národní státy přerozděloval blízkovýchodní běžence.

„Existuje určitá podobnost, nikoliv ovšem totožnost, mezi Brežněvovou doktrínou omezené suverenity a doktrínou sdílené suverenity v Evropské unii,“ řekl na úvod debaty o českém národním zájmu. „Když se mě zeptáte, v čem tuto podobnost vidím, tak v tom, že Brežněvova doktrína vedla k umístění spřátelených vojsk a sdílená suverenita málem vedla k umístění migrační vlny.“

Kritika „nikým nevolené“ Evropské komise

Za ústřední národní zájem prezident republiky označil suverenitu a v souvislosti s Unií – podobně jako dříve i premiér Andrej Babiš – apeloval na depolitizaci Evropské komise a navrácení dominantního hlasu Evropské radě, čili rozhodování prezidentů a šéfů vlád.

Národní parlamenty totiž podle prezidenta „salámovou metodou“ přišly o řadu kompetencí právě ve prospěch sboru komisařů. „Podporuji zásadní reformu Evropské unie, která by spočívala v tom, že rozhodovací pravomoc se přesune z nevolené Evropské komise na volenou Evropskou radu,“ uvedl. „Tam totiž se nemůže stát, že bychom byli přehlasováni, jako se to stalo právě v případě migračních kvót.“

Výtky do Washingtonu kvůli obchodním válkám

V souvislosti s hospodářskými zájmy Česka pak prezident opakovaně odmítl takový typ politiky, který je typický pro kroky Washingtonu pod vládou Donalda Trumpa.

Bariéry bránící volnému obchodu označil (s ohledem na exportní charakter tuzemské politiky) za zbytečné, či přímo škodlivé a varoval před obchodními válkami mezi Spojenými státy a Evropskou unií stejně jako Spojenými státy a Čínou. 

„V učebnici pro první ročník vysoké školy ekonomické se dočteme o riziku protekcionismu. Obávám se, že někteří politici tyto učebnice nečetli,“ prohlásil Zeman s tím, že nastolený kurz na obou stranách povede leda ke zpomalení hospodářského růstu a mohou ohrozit české automobilky.

Americkou politiku také nepřímo odmítl v souvislosti s jejími postoji k plynovodu Nord Stream II a čínské technologické firmě Huawei. Nord Stream má po dně Baltu propojit Spolkovou republiku a Rusko, ve Státech ale čelí hlasité kritice včetně té od Donalda Trumpa a ve hře je i možnost stavbu sankcionovat.

„Nevidím důvod, proč by se měl velký bratr za oceánem vyjadřovat k tomu, zda tento plynovod má, nebo nemá sloužit svému účelu,“ uvedl český prezident a již poněkolikáté se coby technologického lídra zastal i čínské Huawei, které kvůli údajnému bezpečnostní hrozbě hrozí ze strany USA penalizace rovněž.

Obrana Huawei

„Zatím žádný důkaz podán nebyl, alespoň na takové úrovni, jako bylo odposlouchávání mobilního telefonu německé kancléřky. A to, pokud vím, nebylo z čínské strany,“ podotkl s odkazem na sledování komunikace Angely Merkelové americkými službami.

V českém zájmu přitom podle prezidenta je nesklánět se, nerespektovat zájmy jiného a technologii Huawei využívat, protože čínská firma představuje technologickou špičku a cestu k rychlé digitalizaci tuzemského hospodářství. Řada státu naopak omezuje přístup této firmy ke kritické infrastruktuře a vydání vydal i český NÚKIB. 

O národním zájmu České republiky mluvil Zeman i v minulosti. Mottem loňského Žofínského fóra s prezidentem byla občanská zodpovědnost. Během setkání hovořil i o situaci po sněmovních volbách a o sestavování vlády. O rok dříve se věnoval uprchlické vlně, přijetí eura či vypsání referenda o vystoupení z Evropské unie. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Závody MotoGP skončily, policie varuje před provozem na D1

Fanoušci motorek proudili na hlavní den závodů MotoGP v Brně od časných ranních hodin, chtěli si zabrat nejlepší místa kolem Masarykova okruhu. Po třetí hodině a konci Grand Prix se začali rozcházet. Policie doporučuje řidičům, aby se do 18:00 vyhnuli dálnici D1 u Brna a silnicím v okolí Masarykova okruhu.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vrací se tropy, na Moravě vydrží i v pondělí

Teploty na řadě míst republiky v neděli vystoupají přes tropickou třicítku. V pondělí vydrží vedra ve východních Čechách a na Moravě a ve Slezsku, kde mohou meteorologové naměřit až 34 stupňů Celsia. Na západě Čech po přechodu studené fronty ale nejvyšší teploty po víkendu spadnou k 18 stupňům. Pršet má postupně skoro na celém území.
před 6 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 8 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 9 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 10 hhodinami

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 11 hhodinami

Tuzemské zdravotnictví opět míří do deficitu, politici hledají lepší cestu

Třetí rok po sobě míří tuzemské zdravotnictví do deficitu, péče o pacienty letos vyjde na víc než pět set miliard korun. Zhruba deset miliard pojišťovny pokryjí z rezerv. Kvůli stárnoucí populaci hrozí růst schodku. Pojišťovny se shodují, že je třeba hledat úspory uvnitř systému. Například zamezit opakovaným vyšetřením, s čímž má pomoct systém e-žádanek. Výhledově bude potřeba zajistit i další příjmy. Ministerstvo teď připravuje úhradovou vyhlášku na příští rok.
před 11 hhodinami

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 21 hhodinami
Načítání...