Názory evropské elity se příliš vzdálily od názorů drtivé většiny, soudí „skokan voleb“ Alexandr Vondra

27 minut
Alexandr Vondra v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Obrovským problémem Evropské unie je rozevření nůžek mezi tím, jak myslí elity, a tím, co si myslí ostatní, kterých je drtivá většina. Tyto nůžky je třeba nyní zavírat, řekl v pořadu Interview ČT24 Alexandr Vondra. Ten díky preferenčním hlasům postoupil na kandidátce ODS z 15. na druhé místo a stane se jedním z nových europoslanců.

Jako příčinu nedůvěry k EU vidí Vondra dřívější snahy stále více přerozdělovat, což vedlo k pokušení „si nahrabat“ a k různým kauzám s evropskými dotacemi. V předpokládaném odchodu Velké Británie z EU proto vidí šanci tuto situaci změnit. 

K dispozici bude po případném odchodu Britů menší měšec peněz  a buď se bude více zdaňovat, nebo méně přerozdělovat, soudí bývalý ministr zahraničí a obrany. Právě druhá varianta by byla výhodnější i pro Česko, protože vstupuje do posledního rozpočtového období, kdy bude více peněz dostávat než dávat. Později už se stane čistým plátcem. 

Kromě uzavírání nůžek se chce Vondra v Evropském parlamentu věnovat evropským bezpečnostním záležitostem, na které se zaměřuje celou svou profesní kariéru. Hodlá také pomoci nacházet rovnováhu mezi ekonomickým rozvojem a životním prostředím.  Jako kandidát z Ústeckéko kraje nechce, aby byl poškozen stát s průmyslovou tradicí a silným exportem. 

Základem je svobodná soutěž

Evropskou unii považuje Vondra za důležitý projekt. Zmínil například koncept usmíření mezi národy, přátelskou spolupráci a společný trh. Včetně čtyř základních svobod (volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu).

To nejlepší by se mělo podle něj ukazovat ve svobodné soutěži. Proto by se měla posilovat. Naopak je nutné bránit se vytváření monopolů a snaze regulovat úplně všechno. „Regulacemi lidi nenasytíme a neuspokojíme,“ řekl s odkazem na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a protesty žlutých vest. 

Spojenectví se státy V4 je důležité

Vondra v pořadu také zdůraznil podobnost Česka s ostatními státy V4 (Maďarsko, Polsko a Slovensko). Tohle silné spojenectví by se mělo podle něj udržovat, protože se v posledních třiceti letech  nejméně třikrát ukázalo, jak je visegrádská spolupráce důležitá. Díky společné souhře jsme se dostali do NATO (1999), úspěšně čelili energetické plynové krizi (v roce 2009) i migrační vlně (2015), řekl Vondra.  

„Trvám na tom, že jsme byli (v migrační krizi) hlasem zdravého rozumu a pomohli zastavit naivitu, kterou jsme v začátku viděli třeba v Německu,“ řekl. 

Není důvod peskovat Kaczyńského či Orbána

Vondra také uvedl, že jako konzervativec bude hájit (Jaroslawa) Kaczyńského či (Viktora) Orbána, přestože český konzervatismus má jinou povahu než jejich. Je více městský a byznysový, méně národnostní oproti maďarskému a méně katolický oproti polskému. Oba politiky bere jako normální konzervativce a nevidí důvod, proč „jsou peskováni“ v justičních a právních záležitostech. 

Vondra tak reagoval například na nedávné vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ten řekl, že Česko by se mělo v Evropské unii snažit, aby nebylo příliš spojováno s Visegrádskou skupinou. Vývoj v Maďarsku a Polsku podle něj míří špatným směrem.  

Maďarský premiér Viktor Orbán někdy bývá obviňován z autoritářské vlády, z ovlivňování justice a omezování médií. Polsko čelí kritice evropských institucí kvůli sporné novele zákona, který upravuje fungování justice.

„Nikdo nás nenutí přebírat polský nebo maďarský právní systém,“ řekl k tomu Vondra. Dodal, že všichni soudci by si chtěli vládnout úplně sami. 

V pořadu se také hovořilo o (ne)odchodu Velké Británie z EU. „Kdybychom my vyjednávali rozdělení Českoslovenka bez jakékoliv velkorysosti vůči Slovákům, tak nemáme tak dobré vztahy jako v posledních 26 letech,“ řekl Vondra. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reportéři ČT pátrali po lidech, kteří na farmách týrají krávy

V reakci na záběry odvysílané minulý týden v pořadu Reportéři ČT odstartovali v pondělí veterináři mimořádnou kontrolní akci chovů. Kruté týrání v řadě českých kravínů odhalily tajně natočené záběry organizace Zvířata nejíme. Reportéři ČT se v pořadu Reportéři+ vydali po stopách těch, kteří mají tyto incidenty na svědomí. Kameraman ČT se dokonce nechal v utajení zaměstnat v jedné z farem, kde k týrání docházelo. Tématu se věnovali reportéři Jana Neumannová a Ondřej Golis. Upozorňujeme, že videa v článku obsahují drastické záběry.
před 10 mminutami

Podvody a krytí pachatelů. Reportéři ČT zmapovali byznys s bílými koni

Takzvaní bílí koně jsou lidé, kteří chrání před vězením skutečné pachatele a kryjí i miliardové podvody. Reportéři ČT se zaměřili na to, jak takový byznys konkrétně funguje. Pro pořad natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 8 hhodinami

Cvičitelka, pěvkyně či lékař. Ukrajinci prchající před válkou našli zázemí v Česku

Česko za tři roky plnohodnotné rusko-ukrajinské války udělilo dočasnou ochranu bezmála 400 tisícům ukrajinských uprchlíků. Zhruba čtvrtinu tvoří děti. Čtyřicet tisíc z nich chodí na základní školy. Na středních jich studuje sedm tisíc. Je mezi nimi i Nikita. Bylo mu šestnáct, když na začátku války utekl do Česka. Řada uprchlíků z Ruskem napadené země si našla v Česku práci. Patří mezi ně například cvičitelka Tara, lékař Mykhailo, operní pěvkyně Hanna nebo Liudmyla, která si otevřela vysněnou šicí dílnu.
před 9 hhodinami

ČNB loni zadržela na dva a půl tisíce padělaných bankovek a mincí

Česká národní banka (ČNB) loni zadržela 2358 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Znamená to výrazný pokles proti roku 2023 s počtem 4305. Zhruba polovinu padělků tvořily zahraniční měny. U korun odhalila ČNB 704 padělaných bankovek a 454 mincí, což je přibližně třetina předloňského počtu. Informovala o tom členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vláda chce od KHNP garanci zapojení českých firem do dostavby Dukovan

Český kabinet bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pokud se tak nestane, dokázal by si představit posunutí termínu podpisu. Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu do šedesáti procent projektu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Teploty budou až kolem deseti stupňů, pak se vrátí noční mrazy

Přes den bude v týdnu až kolem deseti stupňů Celsia, v noci může zpočátku i mrznout. Srážky budou jen místy, hlavně v úterý a ve středu. V pátek oblačnosti ubude, na víkend se mírně ochladí a noční mrazy se vrátí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Fiala: Mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu

Protesty, debaty, výstava či koncert připomínají v Česku třetí výročí dne, kdy Rusko zahájilo plnohodnotný vojenský útok proti Ukrajině. Solidaritu napadené zemi vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS), který vystoupil s mimořádným projevem, v němž sdělil, že mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu. Prezident Petr Pavel na Hradě poděkoval dlouhodobým podporovatelům Ukrajiny v Česku. Ocenil, že se nenechali odradit poraženeckými názory nebo osobními útoky.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Policie obvinila šestnáct lidí v souvislosti s kauzou nemocnice Motol

Policie obvinila v souvislosti s kauzou nemocnice Motol šestnáct osob, a to z přijímání úplatků, poškození finančních zájmů Evropské unie či praní špinavých peněz. Právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v nemocnici zasahovali od pondělního rána a podle informací médií zadrželi mimo jiné jejího ředitele Miloslava Ludvíka. Ministerstvo zdravotnictví ho z funkce odvolalo.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...