Kauza ÚOHS se týká i zakázek pro Fakultní nemocnici v Brně. Poslancům vadí úniky ze spisů

3 minuty
Události: Policie postupuje v kauze ÚOHS a Kapsch
Zdroj: ČT24

Policie postupuje v kauze kolem prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a firmy Kapsch. Detektivové prověřují také firmy, které zpracovávaly zakázky pro Fakultní nemocnici v Brně. Prostorové odposlechy odhalily, že mohlo dojít k manipulacím. Situací kolem nedávného zásahu vyšetřovatelů se ve čtvrtek zabýval i sněmovní výbor pro bezpečnost.

Detektivové v současnosti analyzují i materiály k loňským zakázkám brněnské fakultní nemocnice. „Zasahovali na oddělení investičních činností. Měli zájem o veškerou dokumentaci ohledně zakázek dvou stavebních firem,“ potvrdil ředitel fakultní nemocnice Roman Kraus.

Detektivům pomáhají podle deníku Právo i dva obvinění, kromě brněnského podnikatele Samana El-Talabaniho i vedoucí technik správy nemovitostí Brna-střed Petr Kosmák.

„Aktuálně jsme s panem Kosmákem dohodou rozvázali pracovní poměr,“ informovala mluvčí městské části Kateřina Dobešová. S Kosmákem spolupracoval také obviněný politik Jiří Švachula zvolený za hnutí ANO.

Bezpečnostní výbor vyzval k opatřením proti únikům ze spisů

Kauze se ve čtvrtek věnovali také poslanci. Sněmovní bezpečnostní výbor vyzval ministerstva vnitra a spravedlnosti, aby jednala o opatřeních proti únikům ze spisů, zejména v přípravných řízeních. Informaci mají oba ministři podat poslancům podle čtvrtečního usnesení do konce září.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) před členy výboru zopakoval, že požádal policejního prezidenta Jana Švejdara o prošetření věci. „Policejní prezident mě ujistil, že nemá poznatky, že by informace unikaly od policie,“ uvedl. Pokud by podle Hamáčka existovala podezření, že údaje unikají od policie, ministr by podával podněty Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Veškeré informace o podezření ohledně ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta v médiích pocházejí podle Švejdara z dokumentů, které mají k dispozici prověřovaní lidé a jejich obhájci. „Nejsou to úniky v pravém slova smyslu, je to opravdu pouštění informací z materiálů, které má dotyčná strana a advokáti,“ tvrdí policejní prezident.

Švejdar se vyslovil pro to, aby příkazy k domovním prohlídkám nebyly tak podrobné jako nyní. Možnost, že by informace unikaly od státních zástupců, už dříve odmítl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

Soudní příkazy a usnesení policie dostalo v této kauze podle dřívějšího vyjádření dozorujícího státního zástupce Radka Mezlíka přes 100 lidí a není v moci policie, aby zabránila poskytnutí informací od všech dotčených. Policisté v souvislosti s případem nedávno zasahovali v brněnském sídle ÚOHS, v pražském sídle firmy Kapsch i u Jaroslava Faltýnka doma.

Média citovala zejména z příkazu k domovní prohlídce u šéfa poslanců hnutí ANO Faltýnka. Ten se podle policie kvůli zakázce na mýtný systém scházel s předsedou antimonopolního úřadu Rafajem i ředitelem společnosti Kapsch. Podle informací ČT policie ještě do minulého měsíce monitorovala schůzky generálního ředitele firmy.

Opozice žádá odchod šéfa ÚOHS

Situaci kritizují i členové vládní koalice. „Je to krajně nestandardní. Nemyslím si, že je úlohou kohokoliv v politice jednat s účastníky soutěže,“ uvedl k tomu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

„Pan Faltýnek musí odpovědět na spoustu otázek, ale musí odpovědět policii, nikoliv sociální demokracii,“ říká ministr vnitra a předseda ČSSD Hamáček. „Musíme počkat na vývoj té kauzy, až se to vyjasní,“ doplnil.

Sám Faltýnek tvrdí, že se ničeho nedopustil. „Vše podstatné jsem řekl ve svém poměrně dlouhém vystoupení v Poslanecké sněmovně a na další otázky budu odpovídat ve středu příští týden,“ říká šéf poslanců ANO.

Opozice žádá hlavně odchod šéfa ÚOHS. „Svým jednáním podkopává důvěru veřejnosti v to, že právě antimonopolní úřad hlídá zdravé a férové konkurenční prostředí,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka.

„Samozřejmě ta kauza se důvěryhodnosti celého úřadu týká, mě to mrzí a očekávám, že vláda k tomu zaujme stanovisko,“ komentuje to předseda komunistů Vojtěch Filip.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěV Senátu se přou kvůli financování nepedagogů

V Senátu se rozhořel spor o převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce, proti kterému se s peticí postavily odbory a opozice. Pokus o změnu financování mezd nepedagogů je podle kritiků nedomyšlený a uspěchaný. Předseda školských odborů František Dobšík varoval před tím, že obce s nižšími daňovými příjmy nebudou schopné zajistit odpovídající podmínky pro provoz škol. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) namítal, že záměr byl schválen už za předchozí vlády Andreje Babiše (ANO) a nikdo proti němu dříve neprotestoval.
14:01Aktualizovánopřed 18 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 35 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 1 hhodinou

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 4 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 5 hhodinami
Načítání...