Jak dostat zubaře do měst a vesnic, kde chybí? Ministerstvo jim nabídne sto milionů

19 minut
Plány ministerstva zdravotnictví na zvýšení dostupnosti stomatologické péče
Zdroj: ČT24

Ministerstvo zdravotnictví finančně podpoří vznik ordinací zubařů v odlehlejších oblastech a menších městech, kde jich je nedostatek. Během čtyř let chce mezi stomatology rozdělit 100 milionů korun. Dotaci by mohlo získat asi sto žadatelů. Maximální vyplacená částka bude 1,2 milionu korun na jednu ordinaci.

Jak čelit nedostatku zubařů v některých oblastech Česka? Ministerstvo zdravotnictví chce problém vyřešit finanční motivací zubařů ordinujících v oblastech, které se s nedostatkem zubařů potýkají. Chybí hlavně na Karlovarsku, Vysočině a na severu Čech. Z asi osmi tisíc zubařů v Česku je jich více než polovina v Praze a v krajských městech.

Lékaři se koncentrují ve městech

Na venkov se ale zubaři příliš nehrnou. Podle dat zdravotních pojišťoven je situace špatná například na Děčínsku, Chomutovsku, Českolipsku nebo Bohumínsku. „Problém není, že máme málo lékařů, v tom jsme nadprůměrní. Koncentrují se ale ve velkých městech,“ řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO) s tím, že se zapojit musí i obce či kraje. Například nabídnout lékaři ubytování.

3 minuty
Události: Do odlehlých oblastí mají zubaře přilákat dotace
Zdroj: ČT24

„Neplatí takové to klišé, že chybí zubaři například na severu Čech či Moravy. Oni nechybí v krajských městech, ale jen v některých okresech,“ řekl prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Podle něj je nedostatek zubařů také kolem hranic krajů, například Středočeského s Jihočeským nebo Vysočiny s Pardubickým. Mezi zubaři je i hodně lékařů seniorů, asi 1500 jich chce prodat své praxe.

Dotační program se proto bude vztahovat i na předávání praxí mezi kolegy. Podle Šmuclera potrvá stabilizace systému nejméně deset let.

„Pozitivně vnímám, že se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo tento program vyhlásit, myslím, že by opravdu mohl některé stomatology motivovat, aby si v menších městech a obcích ordinace otevřeli,“ uvedla předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO).

Podmínkou pro získání dotace bude pětileté fungování ordinace, smlouva zubaře alespoň se čtyřmi zdravotními pojišťovnami a ordinační doba pět dní v týdnu a nejméně 35 hodin týdně. Do dvou let musí lékař registrovat nejméně 1500 pacientů, jinak mu ministerstvo dotaci sníží. 

Výši vyplacené dotace také určí podmínka, kdy žadatel se musí podílet na nákladech své praxe nejméně 30 procenty objemu dotace. A také o přidělení bude rozhodovat právě lokalita. „Víme, jaké je spektrum zubních lékařů a kolik je pacientů registrováno na jednoho zubaře. Podle toho budeme posuzovat, jestli do dané lokality potřebujeme lékaře,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Roman Prymula.

Cílem je dosáhnout průměrného počtu asi dvou tisíc pacientů na jednoho zubaře. Podle komory je v současné době aktivních asi osm tisíc stomatologů, na deset milionů obyvatel by jich tak stačilo pět tisíc.

Informace o tom, kde lékaři chybí, mohou ministerstvu hlásit i lidé. Podněty se bude zabývat komise pro dostupnost stomatologické péče.

Lékaři ze zahraničí problém nevyřeší

Řešení komora nevidí ani v příchodu lékařů ze zahraničí. Jde většinou o Rusy nebo Ukrajince, kteří musí složit atestační zkoušku. Uspěje jich podle Šmuclera jen asi desetina, problém je odborný pohovor v češtině. Většina navíc pracuje v Praze či Brně.

Týdeník Respekt ale upozornil na případy z Lázní Bělohrad nebo Lomnice nad Popelkou, kde žádný zubař nebyl, ale ruští a ukrajinští stomatologové zkouškou neprošli a nesmí léčit. Podle nich neoprávněně, neprošli prý kvůli detailům či špatné češtině, což považují za účelový boj proti konkurenci.

Podobný dotační program ministerstvo spustilo v roce 2016 pro praktické lékaře. V prvním roce byli podle Pavlíny Žílové z ministerstva zdravotnictví jen dva žadatelé, v dalších už kolem dvacítky a měl by pokračovat i nadále.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Částí Česka přecházejí silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka od úterního odpoledne přecházejí od západu silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. K večeru budou bouře pokračovat na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 9 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 2 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 5 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 7 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 11 hhodinami
Načítání...