Místopředsedy sněmovny se stali Filip, Hamáček, Pikal i Okamura. Fiala dvakrát neuspěl

7 minut
Události: Sněmovna zná své místopředsedy
Zdroj: ČT24

Pátek v Poslanecké sněmovně patří volbě jejích místopředsedů a poslanci hned v prvním kole volby obsadili čtyři z pěti postů. Do vedení dolní komory vyslali Vojtěcha Filipa (KSČM), Jana Hamáčka (ČSSD), Vojtěcha Pikala (Piráti) a Tomia Okamuru (SPD). Pátý kandidát, šéf ODS Petr Fiala, neuspěl v prvním ani druhém kole volby.

Poslanci ustanovili i sněmovní výbory, čímž první schůze nové sněmovny skončila. Konec ustavující schůze zároveň znamená, že může podat demisi Sobotkova vláda. Premiér na Twitteru uvedl, že tak učiní příští týden ve středu 29. listopadu. 

O předsedovi sněmovny poslanci rozhodli už ve středu, když jím zvolili kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka. Pátek na plénu patří hlasování o složení předsednictva, kterého se v prvním kole volby účastnilo 195 poslanců; pro úspěch kandidáta byla potřeba většina osmadevadesáti hlasů.

Ve volbě místopředsedů dostal nejvíc hlasů Hamáček

Nejvyšší podporu získal někdejší šéf Poslanecké sněmovny Hamáček, pro kterého hlasovalo 143 poslanců, staronový sněmovní místopředseda Filip dostal 121 hlasů a Okamura s Pikalem shodně po 102 hlasech.

Na většinu nedosáhl jen Petr Fiala, kterého podpořilo 83 poslanců, a o obsazení pátého předsednického křesla se nerozhodlo ani ve druhém kole volby. Ze 191 platných i neplatných lístků Fialu podpořilo 85 poslanců, potřeba jich bylo 96. Šéf sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) následně oznámil, že se o obsazení prázdného křesla rozhodne ve druhé volbě, která by mohla proběhnout příští týden - po jednání jednotlivých frakcí.

Ve sněmovně se tak opakuje situace, kterou zažívala už v minulém volebním období před čtyřmi lety, kdy se poslední volné místo podařilo obsadit až napotřetí. Na ustavující schůzi neuspěl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a Tomio Okamura jako nominant Úsvitu, na druhé schůzi se o hlasy poslanců ucházel Okamura a nynější předseda STAN Petr Gazdík, jenomže zase neuspěl ani jeden z nich - a Gazdíka nakonec poslanci zvolili až na čtvrté schůzi potom, co se Okamura nominace vzdal.

Hněv Demokratického bloku

Milion a čtyři sta tisíc voličů nemá zástupce ve vedení sněmovny, protože komunisté, hnutí ANO a SPD si to nepřejí. To je celé.
Zbyněk Stanjura
šéf poslanců ODS

Neúspěch Petra Fialy vzbudil odpor zejména u Demokratického bloku. „Je to demonstrace síly. Nepolíbili jsme prsten, takže jsme tu funkci nedostali,“ prohlásil občanský demokrat Zbyněk Stanjura s odkazem na způsob, kterým se projevuje loajalita v mafiánském filmu Kmotr. „Souhlasím s kolegou Stanjurou. Tomu, kdo nepolíbí prsten, je jasně ukázáno, kdo je tady šéf,“ dodal šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

„Nezvolit předsedu druhé nejsilnější strany je porušení všech nepsaných zásad, které vždy v Poslanecké sněmovně platily a patří k politické kultuře,“ připojil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Je to válcování, kterou nám předvádí hnutí ANO se svou nevyřčenou koalicí s SPD a komunisty,“ kritizoval průběh volby také volební lídr Starostů Jan Farský. 

Odpor vůči nezvolení Petra Fialy do vedení vyjádřili na plénu i Piráti a sociální demokraté. Jan Chvojka nezvolení Fialy označil za projev toho, jak funguje „ďábelská koalice“, šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek v souvislosti s ANO, SPD a KSČM mluvil o „hlasovací mašině“ a „koalici lži“.

Komunisté avizovali, že Fiala coby šéf druhé nejsilnější strany má na křeslo nárok a nakonec zvolen bude. Obdobně mluvil i Okamura. „Budu apelovat na naše kolegy na klubu, abychom podpořili pana Fialu na tuto pozici,“ prohlásil také šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. 

Před volbou se přitom očekávalo, že problém s podporou bude mít hlavně předseda SPD. Piráti totiž oznámili, že ve volbě nepodpoří Okamuru ani Vojtěcha Filipa. Proti Okamurovi se vyslovila i ČSSD a i zástupci Demokratického bloku, který sdružuje ODS, lidovce, TOP 09 a STAN. Okamura ale nakonec ve vedení sněmovny zasedne, stejně tak Piráty odmítaný šéf komunistů.

Občanská demokracie po následném jednání uvnitř klubu i Bloku oznámila, že bude i v další volbě sněmovního místopředsedy navrhovat Petra Fialu. „Míra pomstychtivosti a míra moci je možná až překvapivá,“ uvedl sám Fiala, který se na plénu ke svému nezvolení nijak nevyjadřoval.

Hra o výbory

Po volbě místopředsedů dolní komory na základě čtvrtečního jednání šéfů všech sněmovních frakcí sněmovna rozhodla o tom, jaké výbory budou v dolní komoře pracovat a kolik budou mít členů. Stejně jako v předchozím volebním období bude výborů celkem osmnáct, s počty členů od sedmnácti do čtyřiadvaceti.

Hnutí ANO by mělo ve sněmovně vést sedm výborů, Demokratický blok (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN) čtyři. Po dvou výborech připadne Pirátům, SPD a KSČM, jeden získá ČSSD.

Jediný výbor, který už vznikl, je mandátový a imunitní, který vždy sněmovna zřizuje jako první. Jeho předsedou bude komunista Stanislav Grospič, který ve volbě porazil Petra Gazdíka. Právě členové mandátového výboru budou příští týden v úterý posuzovat žádost policie o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

O obsazení zbylých výborů se bude rozhodovat příští týden. Lhůta na podávání návrhů na členy výborů je do pondělní desáté dopolední. Volební komise se sejde v pondělí odpoledne, aby volba a naplňování výborů začalo v úterý odpoledne na schůzi.

V samém závěru pátečního jednání se Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) kvůli povinnostem středočeské hejtmanky vzdala poslaneckého mandátu. Stejně se zachoval i další zástupce ANO, poslanec Jiří Hlavatý, který kvůli zvolení do sněmovny přišel o křeslo senátora a nyní ho v doplňovacích volbách hodlá získat zpět. Sněmovního křesla se vzdal i liberecký hejtman Martin Půta zvolený za Starosty a nezávislé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Výpadek elektřiny ochromil Česko

Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část Česka. Hasiči vyjíždějí kvůli rozsáhlému výpadku elektřiny na většině území Prahy k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích, sdělil mluvčí hasičů. V Praze stojí provoz tramvají, metra i trolejbusů pražského dopravního podniku na celém pravém břehu řeky Vltavy.
12:17Aktualizovánopřed 7 mminutami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 1 hhodinou

Voliči jsou chytřejší, než si politici myslí, podotýká sociolog Prokop

„U rozhodování, koho bude člověk volit, jsou klíčové vize politika a základní kroky, jak tuto vizi plánuje naplnit. Jinak není věrohodná,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem sociolog z PAQ Research Daniel Prokop. Dalšími aspekty, které dlouhodobě formují volbu, jsou podle něj ekonomika, debaty či politická aktivita. Soudí, že „voliči jsou chytřejší, než si o nich politici myslí“, je ale překvapivé, kolik je nerozhodnutých.
před 2 hhodinami

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Pozor na to, co sdílíte. Fotografie z internetu nezmizí

Velkou digitální stopu na sociálních sítích tvoří často dětem sami rodiče. Například fotografie nahých dětí na internet nepatří, protože z virtuálního prostoru nikdy nezmizí, upozorňuje koordinátor projektu Safer Internet Centrum a expert na rizikové chování na internetu Martin Kožíšek. Lidé by si podle něj také měli rozmyslet, co a kde o sobě sdílejí a jakým aplikacím povolí přístup k citlivým údajům. Přinášíme pár tipů, jak se bezpečně chovat na internetu.
před 5 hhodinami

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 6 hhodinami

Děti na táboře zažívají výcvik jako v armádě

V Žítkové v Bílých Karpatech podstupuje třicet dětí ve věku od devíti do třinácti let výcvik jako v armádě. Děti si tábor, který má zázemí na někdejší armádní základně, pochvalují. Běžný den táborníků začíná hlasitým budíčkem a nástupem na rozcvičku. Přes den děti například cvičí na opičí dráze či v zákopech, učí se také základy první pomoci či topografie.
před 6 hhodinami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 13 hhodinami
Načítání...