Čeští vědci objevili první látku účinnou proti viru zika

Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství objevili skupinu látek s vysokým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika. Jde o první popsané látky, které jsou proti viru zika účinné.

Komár přenášející virus zika
Zdroj: Reuters Autor: Daniel Becerril

Vědecký tým pozoroval vysoký účinek objevených látek u zvířat. „Látky přímo blokují množení viru v hostitelské buňce. Jedná se o takzvané nukleosidové analogy, tedy látky příbuzné těm, na kterých pracoval dnes již zesnulý profesor Antonín Holý,“ uvedl vedoucí laboratoře arbovirologie českobudějovicko-brněnského týmu Daniel Růžek.

Podle Růžka ještě nějakou dobu potrvá, než se na trh dostane finální produkt v podobě léku. Ve většině případů takový proces zabere i několik let. „K výslednému léku je ještě dlouhá cesta. My v tuto chvíli víme, jaká skupina látek na virus funguje a kde je jeho Achillova pata, na niž se můžeme zaměřit. To je naprosto zásadní a na základě těchto poznatků se můžeme odrazit k dalším krokům,“ řekl Růžek.

Tým vědců spolupracuje s pracovníky Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v Praze, kteří objevené molekuly upravují do podoby proléčiv. Výzkum je výjimečný tím, že se na něm podíleli vědci do 35 let.

Larvy komára Aedes aegypti pod mikroskopem
Zdroj: ČTK/EFE

Virus klíšťové encefalitidy je blízce příbuzný viru zika, který se začal během posledního roku šířit především v zemích Latinské Ameriky. Vědci expanzi viru zika dávají do souvislosti s prudkým nárůstem případů mikrocefalie u novorozenců a dalších neurologických komplikací. Podle odhadů mezinárodní zdravotnické organizace se tímto virem nakazí v následujících letech až čtyři miliony lidí.

Růžek poznamenal, že na výzkumu účinných látek proti encefalitidě tým pracoval dva roky. V porovnání s tím zabralo zkoumání látek proti viru zika kratší dobu. „Trvalo asi tři až čtyři měsíce, ale jednalo se o intenzivní práci, kdy jsme se tomu věnovali i o víkendech a po večerech. Navíc jsme měli trochu náskok v tom, že jsme už znali látky, které fungují na encefalitidu,“ uvedl Růžek.

Výzkum boje proti viru zika nabírá na obrátkách po celém světě. Rychle postupuje výzkum ve Walter Reed Army Institute of Research, kde plánují testování vakcíny proti viru zika na lidech do konce tohoto roku. Vědcům se také poprvé podařilo naklonovat virus zika. Tým z University of Texas je schopen virus geneticky upravovat a nechat si ho tak vyrůst ve zkumavkách.

USA přispějí farmaceutickým firmám na vývoj léku proti viru zika

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila zákon, který finančně povzbudí farmaceutické firmy, jež se zapojí do vývoje léku proti viru zika. Zákon má pomoci kompenzovat finanční ztráty firmám, které lék proti nebezpečnému viru vyvíjejí, přestože výzkum je nerentabilní. Předpokládá se, že nabídky využijí společnosti Sanofi, GlaxoSmithKline, Inovio Pharmaceuticals a Takeda Pharmaceutical.

Virus zika
Zdroj: Reuters
Autor: Centers for Disease Control