Roman Janoušek zatím do vězení nastoupit nemusí

Romanu Janouškovi skončila zdravotní propustka. Jisté však již je, že se do vězení zatím nevrátí. Požádal o prodloužení zdravotního volna po operaci hlavy a soudce nevydal příkaz k nastoupení k výkonu trestu. Janoušek tak má čas nejméně do doby, kdy soud rozhodne. Rozhodující má být vyjádření lékařské komise, zda Janoušek potřebuje neurologickou péči, kterou věznice nedokáže zajistit.

Video Janouškovi vypršel termín
video

Janouškovi vypršel termín

Věznici v Brně-Bohunicích opustil Roman Janoušek před dvěma měsíci, tvrdí však, že to nestačí. „Vazební věznice Brno obdržela od Krajského soudu v Brně žádost o posouzení zdravotního stavu odsouzeného a předložila příslušné lékařské zprávy,“ uvedla mluvčí věznice Dana Krejčířová.

Roman Janoušek se do vězení navzdory vypršení propustky zatím vrátit nemusí vzhledem k tomu, že soudce Aleš Novotný nevydal příkaz k jeho nastoupení do výkonu trestu. „Obecně se dá říci, že by v takovém případě měl dát soud příkaz k nastoupení k výkonu trestu. Tato kauza je ale složitější a v tomto případě takový příkaz vydán nebyl. Jde o rozhodnutí soudce, který se takto může rozhodnout. Důvod jeho rozhodnutí nemůžu komentovat,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

Podle vrchlabské nemocnice trpí Janoušek po operaci, kterou v únoru v Ústřední vojenské nemocnici podstoupil, komplikacemi – má bolesti, závratě a poruchy vidění. Její závěry přezkoumává odborná lékařská komise, která se podle mluvčí věznice Krejčířové sejde v průběhu týdne. K soudu se již v březnu dostal posudek, že by na rekonvalescenci mohl být potřeba až rok.

Ve vězeňské nemocnici neurolog nepůsobí 

Pokud komise odhad potvrdí a usoudí, že Janoušek potřebuje neurologickou péči, zřejmě doporučí přerušení trestu prodloužit. „Neurolog je velmi žádané zboží a velmi špatně se shání,“ vysvětlila vězeňská lékařka Zdenka Bauerová, že ve věznicích neurologové nejsou.

Komise však také může rozhodnout, že Janouškovi postačí léčba, kterou některá ze dvou vězeňských nemocnic v Česku zajistit dokáže. Potom by Romana Janouška nejspíše čekal návrat za mříže na nemocniční vězeňské oddělení. 

Konečné slovo však bude mít v každém případě krajský soud. Ať rozhodne o Janouškově návratu do vězení jakkoli, jisté je, že mu poté bude ještě zbývat odsedět více než tři roky ze 4,5 původně uložených. Zdravotní komplikace a propustka na operaci na délku trestu nemají vliv.

Janoušek musel do vězení za to, že v opilosti úmyslně srazil svým autem ženu. Podle pravomocného verdiktu v roce 2012 nejprve naboural do jejího auta. Když později zastavil na červenou, žena Janouška dohonila a postavila se před jeho vůz. Podnikatel, který v té době figuroval v jedné z hlavních rolí uniklých policejních odposlechů, se však po rozsvícení zelené rozjel, čímž ženě způsobil otok mozku a zlomeniny žeber a kotníku. Strávila potom měsíc a půl v nemocnici.