Psycholog: O odkladu školy se rozhoduje příliš brzy, děti ještě dozrají

Praha - Letos k zápisům půjde přes 140 tisíc předškoláků, téměř o deset tisíc více než loni, dvacet procent dětí tradičně čeká odklad. Psycholog Petr Klíma ale upozorňuje na to, že v mnohých případech je odklad zbytečný mimo jiné proto, že se o něm rozhoduje příliš brzy, děti totiž ještě v průběhu posledního předškolního roku dozrávají. Kromě zbytečného odkladu mnozí rodiče rovněž podléhají dojmu, že základní škola by měla být již od útlého věku zaměřena na sport či jazyky a nejlépe s prestižní pověstí. Podle Klímy je však mnohem důležitější, aby měla především laskavý přístup k dítěti, nacházela se blízko místa bydliště a žák sem mohl chodit s kamarády, které zná z mateřské školy.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny / Tomáš Hájek

Dávno už neplatí, že rodiče svého potomka zapíšou do nejbližší školy, mnohem více si vybírají například podle zaměření a výsledků školy. Jakékoliv zaměření prvních stupňů základních škol je ale trend, jehož cílem je získat co nejvíce dětí. Pro ně pak většinou velký přínost nemá. „Můj postoj je volit laskavou školu, co je blízko místa bydliště, a chodit do školy s kamarády, které dítě zná ze školky. Ale jsou rodiče, kteří na to neslyší, protože ty ambice neumí krotit,“ míní psycholog Petr Klíma.

Klíma se domnívá, že rodiče dnešních dětí pamatují přeplněné třídy a stresující vyučování za prezidenta Husáka, a proto chtějí svým dětem ulehčit a požadují pro ně odklad. „Škola je dnes daleko laskavější, než byla tehdy, a ty nároky nejsou větší. Skutečně si myslím, že k tomu není racionální důvod,“ dodal.

Psycholog: Odkladů je více ve velkých městech

Problém může být také v tom, že rodiče a učitelé chtějí, aby se o vstupu do školy rozhodovalo velmi brzy. „My vyšetřujeme děti kolem zápisu a ještě stále zbývá tři čtvrtě roku do začátku školy. Ty školy a mateřské školy nás nutí, abychom rozhodnutí udělali poměrně brzy. Některé děti si ale musíme zvát ještě v červnu, protože jsou o půl roku jiné,“ konstatoval Klíma.

Odborníci ze spolku EDUin radí, aby rodiče věnovali pozornost především atmosféře ve škole. Projít si s dítětem více škol a všímat si i maličkostí doporučuje i ministerstvo školství. „Samozřejmě je také dobré si poslechnout, jaké jméno ta škola má v okolí, jak úspěšní jsou její žáci,“ uvedl mluvčí MŠMT Marek Zeman.

Rodiče jsou vybíraví především ve velkých městech

Pohled zvenku nestačí, důležitější je, jak škola vypadá zevnitř. Rodiče častěji hodnotí i to, zda si mohou děti mezi vyučováním hrát či zda nápojové automaty nabízejí pouze sladké nápoje. Mnohé naznačí i způsob jednání vedení školy s rodiči. „Nabízím i osobní setkání, kdy jim ukážu celou školu,“ říká ředitelka ZŠ Dukelská v Benešově Hana Procházková.

Zápisy mohou školy pořádat až do 15. února. Ministerstvo školství nechtělo odhadovat, kolik dětí se přijde zapsat. Díky silným populačním ročníkům jejich počet zřejmě letos naroste. Více než pětina dětí ale podle statistik z minulých let nástup do školy odloží. U zápisů se musejí rodiče prokázat občanským průkazem a rodným listem dítěte. Budoucí školák by pak měl prokázat, že už je na školu zralý. Děti třeba mají zarecitovat básničku, nakreslit obrázek nebo při rozhovoru s paní učitelkou předvést, že poznají pravou a levou stranu nebo základní tvary a barvy.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Reportáž Ivana Lukáše

Rozhovor s psychologem Petrem Klímou

Zápisy do prvních tříd v Plzni

Vstup Oldřicha Borůvky z První jazykové ZŠ v Praze 4