Praha, ČVUT, Univerzita Karlova a Akademie věd společně zřídí centrum, které bude mít za cíl přilákat zahraniční talenty pro výzkum umělé inteligence. Zřízení spolku nazvaného prg.ai, který centrum zastřeší, schválilo ve čtvrtek pražské zastupitelstvo jako poslední ze zúčastněných institucí. Město poskytne pro fungování takzvaného superhubu prostory a finanční příspěvek.
V Praze vznikne centrum umělé inteligence. Má nalákat i udržet technologické talenty
Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) přinese centrum do Prahy inovace, které se mohou promítnout nejen do komerčního sektoru, ale i správy města. „Víme, že umělá inteligence se dokáže uplatnit například ve zdravotnictví, optimalizaci dopravy a dalších oblastech,“ uvedl. Dodal, že Praha může pro výzkum poskytnout data.
„Naším hlavním cílem je především přilákat do Prahy nejlepší mozky ze zahraničí a zvyšovat zájem o práci v pražském ekosystému AI (umělé inteligence),“ uvedl jeden ze zakladatelů iniciativy prg.ai Michal Pěchouček z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Ambicí je, aby byla Praha vnímána jako kosmopolitní a technologické město, které je atraktivním místem pro práci i život. „Pro vývoj umělé inteligence zkrátka potřebujeme hlavně tu lidskou,“ podotkl Pěchouček.
Z opozice zní kritika, že Praha nebude mít dostatečný vliv
Podobu schválených stanov spolku ovšem kritizoval opoziční zastupitel a někdejší ministr financí Ivan Pilný (ANO). Podle něj jsou nevýhodné, protože Praha se zavazuje k výrazné podpoře spolku, aniž má adekvátní vliv na jeho fungování.
Podle schváleného dokumentu má mít hlavní město v sedmičlenném výkonném výboru jeden hlas, ČVUT tři, Univerzita Karlova dva a Akademie věd rovněž jeden. „Schvalujeme něco, čím se dostáváme do obrovské defenzivy, a já k tomu nevidím jediný důvod,“ poznamenal Pilný. Dodal, že záměr se podle něj měl projednat ve výborech zastupitelstva, což se nestalo.
Ve výboru spolku má za město zasednout předseda výboru informatiky Jaromír Beránek (Piráti). Ten v reakci na kritiku Pilného řekl, že stanovy musely schválit všechny zapojené organizace a šlo o komplikovaný proces. Dodal, že město svoje připomínky odevzdalo a část jich byla přijata, část ne. Finální verze stanov městu dorazila koncem dubna až v době, kdy už byl naplánován start spolku a ostatní členové čekali na schválení Prahou.
Stanovy podle něj půjde upravit později, což bude moci učinit výkonný výbor spolku. Dodal, že se nyní počítá s tím, že město zaplatí milion korun, který musí uhradit všechny zakládající organizace, a dále přispěje na provoz v dalších třech letech 15 milionů korun. Tyto příspěvky bude schvalovat rada.
Primátor Hřib dodal, že město finančně i nefinančně podporuje řadu organizací, u kterých nemá vůbec žádný vliv na jejich řízení, takže v tomto případě je naopak výhoda, že bude mít člověka ve výkonném výboru. Nerovnoměrná míra financování je podle něj logická, protože každý ze členů spolku v něm bude plnit odlišnou roli.
Praha kromě toho plánuje poskytnout centru prostory pro kanceláře a ubytování hostujících zahraničních vědců. Iniciativa navazuje na Národní strategii umělé inteligence i evropskou snahu prosadit se v technologickém oboru budoucnosti. Kromě Evropské unie hodlá prg.ai spolupracovat s dalšími centry umělé inteligence ve Švýcarsku, Izraeli nebo Severní Americe.
- 1) Budujeme AI ekosystém. Propojíme studenty, pedagogy, vědce, podnikatele, investory a mnoho dalších za účelem aktivní spolupráce, podpory prvotřídního základního a aplikovaného výzkumu a tvorby produktů a služeb v oblasti umělé inteligence. Budeme tuzemskou veřejnost informovat o zásadních přínosech umělé inteligence pro budoucnost české ekonomiky a Českou republiku budeme v zahraničí prezentovat jako vhodnou lokalitu pro studium, výzkum a podnikání.
- 2) Zastavíme odliv mozků. Motivujeme mladou generaci výzkumníků v oblasti AI, aby zůstala na akademické půdě v Praze.
- 3) Nalákáme AI vědce. Budeme financovat pět až deset výzkumných pozic pro vynikající vědce přicházející ze zahraničí, nejlépe z kvalitnějších univerzit, než jsou ČVUT a UK. Vypracujeme a implementujeme strategii dlouhodobé a udržitelné finanční podpory vedoucí ke zvýšení konkurenceschopnosti platů vědců, prevenci odlivu mozků z akademické sféry a získávání vysoce kvalifikovaných výzkumníků z oblasti AI.
- 4) Vychováme AI talenty. Urychlíme získávání dovedností a znalostí v oblasti umělé inteligence a výrazně navýšíme počty absolventů s dovednostmi týkajícími se umělé inteligence.
- 5) Líhneme AI start-upy. Podpoříme komercializovatelné nápady v akademické sféře a usnadníme vznik start-upů, čímž tuzemským podnikům umožníme využít výsledky základního a aplikovaného výzkumu v oblasti umělé inteligence. Start-upům pomůžeme získat podnikatelské dovednosti a zkušenosti, kontakty, obchodní příležitosti a kapitál potřebný pro jejich úspěch na globálním trhu.
- 6) Inovujeme v podnicích. Propojením základního a aplikovaného výzkumu a start-upových společností s tradičním českými průmyslovými odvětvími zajistíme, že české podniky budou moci těžit z jejich poznatků a inovací, budou schopné předcházet případným rizikům spojeným s aplikací umělé inteligence do praxe a budou celkově připravené na přicházející celospolečenskou revoluci. Pomůžeme podnikům vytvořit pracovní místa v oboru AI, která zvýší jejich konkurenceschopnost.
- 7) Zlidštíme a usměrníme AI. Budeme diskutovat o etických, právních a ekonomických aspektech výzkumu a zavádění umělé inteligence a zároveň prosazovat pozitivní aspekty a bojovat proti těm negativním.
- 8) Propojíme svět. Budeme úzce spolupracovat, sdílet zkušenosti a vyhledávat synergie s českými a středoevropskými centry AI. Budeme propagovat značku prg.ai tak, aby se stala známou a respektovanou v evropské i světové komunitě AI. Jsme připraveni sehrát klíčovou roli při vyjednáváních s Evropskou komisí, aby se Praha oficiálně stala jedním z evropských center umělé inteligence.