Švédští vědci objevili u norníků nový koronavirus

Vědci z centra pro zoonózy na univerzitě v Uppsale identifikovali nový koronavirus, který napadá zvířata. Jejich studie přibližně 260 norníků rudých odchycených v okolí Grimsö ukázala, že virus je u těchto hlodavců značně rozšířený.

„V letech 2015 až 2017 jsme u 3,4 procenta norníků pravidelně nacházeli virus, kterému jsme říkali ,Grimsö Virus‘. To by naznačovalo, že virus je u nich rozšířený a běžný,“ vysvětluje virolog Åke Lundkvist z univerzity v Uppsale, který výzkum vedl.

Jeho tým sleduje zoonotické viry, tedy viry, které se objevují u zvířat a mají potenciál přenášet se na člověka. Je to důležité, protože právě koronaviry se mezi druhy přenášejí velmi snadno. Například SARS-CoV a MERS pocházejí od netopýrů, běžné sezonní koronaviry HCoV-OC43 a HCoV-HKU1 se zase na člověka zřejmě rozšířily z hlodavců, jako jsou krysy, myši a hraboši. Původ koronaviru SARS-CoV-2 zatím není jasný, ale také on zřejmě pochází od netopýrů.

Cílem nového výzkumu je rozšířit znalosti virů a vyvinout metody, které mohou účinně omezit výskyt velkých ohnisek virů a zabránit tak přenosu infekce ze zvířat na člověka.

Ve studii, která vyšla v časopise Viruses, zkoumali Švédové norníky rudé odchycené v okolí Grimsö v okrese Örebro v letech 2015 až 2017 a testovali je na přítomnost koronavirů. Pomocí metody sekvenování RNA identifikovali nový koronavirus známý zatím pod označením „Grimsö Virus“, který patří do rodiny betakoronavirů – je tedy blízký příbuzný SARS-CoV, MERS a SARS-CoV-2.

„Stále nevíme, jaké potenciální hrozby může virus Grimsö představovat pro veřejné zdraví. Na základě našich pozorování a znalosti předchozích koronavirů zjištěných mezi norníky ale máme dobrý důvod pokračovat ve sledování koronavirů mezi volně žijícími hlodavci,“ dodává profesor Åke Lundkvist.

Hlodavci přenášejí spoustu nemocí, jež mohou nakazit i člověka, například hantaviry nebo tularemii. Protože žijí v těsné blízkosti člověka, hrají klíčovou roli při šíření infekčních onemocnění, v minulosti například stáli za pandemiemi moru.

V posledních letech došlo k nárůstu infekčních onemocnění, která jsou s malými savci, jako jsou hlodavci, s vysokou pravděpodobnosti spojená – v Česku jsou to například výše uvedené hantaviry. Výzkum ekologie těchto hostitelských zvířat je proto nezbytnou součástí práce při prevenci budoucích ohnisek. 

Norník rudý je jedním z nejběžnějších hlodavců v Evropě. Předchozí studie zjistily, že mezi těmito zvířaty v zemích, jako je Spojené království, Polsko, Francie a Německo, koluje rovnou několik koronavirů. Norníci se vyskytují také prakticky na celém území České republiky – od nížin po hřebeny hor, kde vystupují i nad horní hranici lesa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
14:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 8 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 13 hhodinami

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
včera v 18:06

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
včera v 12:03

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
včera v 11:00

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
včera v 06:30

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025
Načítání...