Stovky tisíc galaxií najednou. ESA ukázala první část atlasu vesmíru

Mise Euclid, kterou provozuje Evropská kosmická agentura (ESA), zveřejnila první várku dat. Jsou v nich vidět i snímky na stovky tisíc galaxií různých tvarů a velikostí, které ukazují pohled na jejich uspořádání v nepopsatelně obří kosmické síti.

„Euclid je dokonalý stroj na objevy. Provádí průzkum galaxií v tom nejvelkolepějším měřítku a umožňuje nám zkoumat naši vesmírnou historii a neviditelné síly, které utvářejí náš vesmír,“ komentovala výsledky ředitelka ESA pro vědu, profesorka Carole Mundellová. Cílem tohoto projektu není nic menšího než vytvořit kompletní atlas vesmíru.

Zveřejněná data ukazují první tři mozaiky (na snímcích jsou zobrazeny žlutě) – každá zachycuje malou výseč oblohy. I tento zdánlivě drobný pohled pojímá obrovské množství kosmických objektů: kupy galaxií, aktivní galaktické výdutě, více než 380 tisíc galaxií a pět set možných „gravitačních čoček“:

3 minuty
První snímky mise Euclid
Zdroj: ČT24

Na analýze tohoto kyklopského množství dat se podíleli lidští vědci z ESA, ale neobešla by se ani bez významného přispění umělých inteligencí. A to je teprve začátek, to důležité pro vědu totiž teprve začne: tato data totiž představují jakousi obří pokladnici, kterou Euclid odemkl – a kterou teď mohou vědci bezplatně navštěvovat a půjčovat si z ní „artefakty“, které chtějí zkoumat.

Tři pohledy do hlubin kosmu

Euclid si vyhlédl tři oblasti na obloze, kde bude nakonec provádět nejhlubší pozorování v rámci své mise. Za pouhý týden pozorování, kdy byla každá oblast zatím prohlédnuta jednou, zaznamenal 26 milionů galaxií. Nejvzdálenější z nich leží asi 10,5 miliardy světelných let daleko. V následujících letech bude Euclid snímkovat tyto tři oblasti znovu a znovu. Při desítkách pozorování zachytí mnohem více vzdálených galaxií, takže na konci nominální mise v roce 2030 budou výsledky podle ESA monumentální.

Už první zveřejněný pohled na 63 čtverečních stupňů oblohy (což odpovídá ploše více než třísetnásobku Měsíce v úplňku) poskytuje působivý náhled na rozsah velkého kosmického atlasu Euclidu po dokončení mise. Tento atlas bude takto detailně a ve vysoké kvalitě pokrývat třetinu celé oblohy – 14 tisíc čtverečních stupňů.

Očekává se, že Euclid během šesti let pořídí snímky více než 1,5 miliardy galaxií a každý den odešle na Zemi přibližně 100 gigabajtů dat. Takto impozantně velký soubor vytváří neuvěřitelné možnosti objevování, ale také obrovské výzvy, pokud jde o vyhledávání, analýzu a katalogizaci galaxií. Zásadní roli zde hraje pokrok v oblasti algoritmů umělé inteligence v kombinaci s tisíci lidskými dobrovolníky a odborníky z řad občanské vědy.

Tento první katalog, který ESA zveřejnila 19. března, představuje pouhých 0,4 procenta celkového počtu galaxií s podobným rozlišením, jejichž snímky se očekávají za dobu provozu Euklidu.

První snímky zveřejnila tato mise už vloni:

Načítání...