Záblesky z nicoty. Astronomové hledají záhadný původ extrémně silných signálů

S rychlými rádiovými záblesky, takzvanými FRB, si vědci lámou hlavu už dlouho. Teorii o původu těchto nesmírně silných „výbuchů“, které na Zemi přilétají z velmi vzdáleného vesmíru, nyní rozhodil objev astronoma Calvina Leunga. Když vědci našli místo, odkud jím nalezené FRB vycházely, zjistili, že tam není nic, co by něco tak silného mohlo zvládnout vyprodukovat.

Leung jednu sérii FRB objevil loni v létě. Tyto nesmírně silné výtrysky rádiových vln připomínají kulometnou palbu: vypadají jako řada kraťoučkých výbuchů dlouhých jen několik tisícin sekundy, ale mají podle odhadů stejnou energii, jakou vyzáří naše Slunce za několik let.

Leung zjistil, že stejně jako drtivá většina FRB i tyto pocházejí z jiné galaxie, přesněji odněkud ze souhvězdí Malého vozu. Astrofyziky nejvíc zajímá, co je zdrojem těchto záblesků, představuje to pro ně už roky záhadu: předpokládá se, že nejčastějším zdrojem těchto záblesků jsou takzvané magnetary, neboli neutronové hvězdy s extrémně silným magnetickým polem.

Vizualizace magnetaru
Zdroj: ESA

Proto Leung společně se svými kolegy s využitím dat z několika teleskopů zkusili najít přesné místo původu signálů. A podařilo se, jenže odpověď přinesla ještě více otázek: když se na dané místo astronomové podívali dalekohledem, zjistili, že tam není vůbec nic, co by mohlo FRB vyvolat. Zdroj se totiž nachází na vzdáleném okraji dávno mrtvé eliptické galaxie, která by podle všech předpokladů neměla obsahovat hvězdy, o nichž se předpokládá, že tyto záblesky produkují.

Leungovy záblesky leží v galaxii staré 11,3 miliardy let, což znamená, že jde o zdaleka nejvzdálenější FRB, jaký se podařilo najít. Poměrně mladé magnetary by v tak starém prostředí měly už dávnou zaniknout. Naznačuje to, že některé FRB mohou vznikat i jinak, než se doposud předpokládalo. Galaxie, odkud tento signál přišel, je velmi jasná a masivní, takže v ní mohou nastávat zvláštní podmínky, jež by takové masivní výtrysky energie umožňovaly.

Mimozemská hypotéza

Existuje ještě jedna možnost, která leží na samotném okraji hypotéz, ale i o ní se mezi některými teoretickými fyziky uvažuje. Podobné záblesky by totiž teoreticky mohla úmyslně vysílat technicky pokročilá vesmírná civilizace, která by takto chtěla upozornit na svou existenci. Ale už jen proto, že FRB vycházejí z různých míst ve vesmíru, se vysvětlení považuje za krajně nepravděpodobné.

Na druhé straně je v tomto směru zajímavá informace z roku 2019, kdy tým fyziků popsal, že míra rozptylu (tedy rozdíl mezi vyšší a nižší frekvencí signálu) deseti pozorovaných pulsů je vždy celočíselným násobkem čísla 187,5. Je to značně nepřirozené a z hlediska přírodních jevů i nepravděpodobné. Na Cornellově univerzitě dokonce tuto nepravděpodobnost dokázali kvantifikovat: šance, že jde o čistě náhodný jev, je pouze 1:5000.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 2 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 2 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 3 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 18 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 23 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
včera v 12:30
Načítání...