Starověký keramický průmysl stál na dětské práci, ukázala studie

Archeologové z univerzity v Tel Avivu a Národního muzea v Kodani analyzovali 450 keramických nádob vyrobených v Tel Hamě, městě na okraji království Ebla, jednoho z nejvýznamnějších syrských království ve starší době bronzové, tedy z doby před přibližně 4500 lety. Zjistili, že dvě třetiny keramických nádob vyrobily děti ve věku od sedmi do osmi let.

Badání vedl Akiva Sanders z univerzity v Tel Avivu: „Výzkum nám umožnil nahlédnout do života dětí, které žily v oblasti království Ebla, jednoho z nejstarších na světě. Zjistili jsme, že na svém vrcholu, zhruba před 4400 až čtyřmi tisíci lety, se města spojená s tímto královstvím začala spoléhat na dětskou práci při průmyslové výrobě keramiky,“ říká vědec.

„Děti pracovaly v dílnách od věku asi sedmi let a byly speciálně vyškoleny, aby vytvářely co nejjednotnější poháry, které se v království používaly v každodenním životě i na hostinách,“ přiblížil Sanders.

Neznámý život dětí

Jak je známo, otisky prstů se v průběhu života nemění. Z tohoto důvodu lze velikost dlaně přibližně odvodit měřením hustoty okrajů otisku prstu – a podle velikosti dlaně lze zase odhadnout věk a pohlaví konkrétního člověka.

Keramika z Tel Hamá na jižní hranici království Ebla byla vykopána ve třicátých letech minulého století a od té doby je uložena v Národním muzeu v Dánsku. Z analýzy otisků prstů na artefaktech vyplývá, že většinu z nich – konkrétně dvě třetiny – vyrobily děti. Zbytek byl dílem starších mužů, odhalil výzkum.

„Na počátku starší doby bronzové vznikla v Levantě a Mezopotámii některá z prvních městských království na světě,“ připomněl Sanders. „Otisky prstů na keramice jsme chtěli využít k pochopení toho, jak procesy jako urbanizace a centralizace vládních funkcí ovlivnily demografii keramického průmyslu. Ve městě Hamá, starověkém centru výroby keramiky, zpočátku vidíme hrnčíře ve věku kolem 12 až 13 let, polovina je mladší 18 let a chlapci a dívky jsou zastoupeni ve stejném poměru,“ vysvětlil šéf badatelského týmu.

Král potřebuje hostiny

Pak se ale něco stalo. Výše popsaná statistika se totiž změnila se vznikem království Ebla, kdy hrnčíři začali vyrábět více pohárů na hostiny. A protože se pořádalo stále více hostin s alkoholem, nádoby se často rozbíjely, takže jich bylo třeba vyrábět stále více.

„Nejenže se království začalo stále více spoléhat na dětskou práci, ale ony byly vyškoleny, aby se jejich výtvory co nejvíce podobaly šálkům. To je jev, který můžeme pozorovat i v průmyslové revoluci v Evropě a Americe – je velmi snadné děti ovládat a učit je specifickým pohybům, aby se vytvořila standardizace v řemeslné výrobě,“ doplňuje Sanders.

V životě malých hrnčířů byl ale i jeden světlejší bod. „Tyto děti se navzájem učily vytvářet miniaturní figurky a nádobky, aniž by se na tom podíleli dospělí,“ dodává Sanders s tím, že tyto výrobky pak samy používaly. „Zdá se, že v těchto figurkách děti vyjadřovaly svou kreativitu a představivost,“ uzavřel vědec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 7 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 8 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 10 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 13 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
včera v 16:12

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
včera v 11:20

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...