Dánští archeologové objevili významné vikinské pohřebiště

Desítky těl vikingů z doby devátého a desátého století byly pohřbené s bohatou výbavou. Podle vědců je to poklad, který by mohl umožnit mnohem lépe pochopit, jak civilizace obávaných válečníků a nájezdníků fungovala.

Za objev může vadný elektrický kabel. Když u Åsumu nedaleko dánského Odense vloni zlobila elektřina, dospěla společnost Energinet k závěru, že bude nutné síť kompletně rekonstruovat. A v souladu se zákony na místě proběhl i archeologický průzkum, který velmi rychle odhalil vikinský hrob. A pak další. A další.

Dodnes tam archeologové během pouhých šesti měsíců odhalili pětapadesát hrobů, což z Åsumu činí jedno z nejvýznamnějších vikinských pohřebišť vůbec.

  • Pravidla českého pravopisu připouštějí variantu vikingové i Vikingové; pravopis se liší podle významu. Přitom platí, že vikingové jsou původně námořní lupiči. V odborné etnologické literatuře byl vysloven názor, že „vikingové“ nikdy nebylo etnografické (kmenové) pojmenování, nýbrž jen obecné pojmenování jistého typu germánských bojovníků.
  • Vikingové jsou pak prvoobjevitelé Ameriky i severské etnikum, Normani.
  • Spory jsou často také o přídavné jméno vikinský/vikingský. Slovníky (NASCS, SSJČ) uvádějí pouze podobu vikinský, v úzu je však velmi častá (podle databází Českého národního korpusu dokonce častější) podoba vikingský.

Padesát prozkoumaných hrobů obsahuje lidská těla, která tam byla mnohdy uložená i s předměty, jež pro zemřelé byly nějak důležité. Vědci proto mohli rekonstruovat spoustu detailů o vikinském životě, které doposud moc dobře neznali.

Pohřebiště pochází z desátého století, z doby, kdy Dánsku vládl ze svého trůnu v Jellingu první král této země – Gorm Ospalý – společně se svou ženou Thyrou. Podle archeologa Michaela Borre Lundøho, který výzkum vedl, mohou kostry nalezené v hrobech pomoci přesněji vysvětlit, čím se vikingové živili a jak daleko se pohybovali, aby mohli obchodovat s ostatními.

Pohřebiště v Åsumu z dronu
Zdroj: Odense Museum

„Je opravdu neobvyklé najít najednou tolik dobře zachovalých koster, jako jsou ty nalezené v Åsumu,“ popisuje vědec. „Takový nález nám nabízí mimořádné možnosti k provedení celé řady vědeckých analýz, které mohou říci více o celkovém zdravotním stavu, stravovacích návycích pohřbených i o tom, odkud pocházejí. Analýzy DNA mohou v budoucnosti také odhalit, zda vikingové nalezení v hrobech byli navzájem příbuzní, což bude zcela mimořádné, protože to se doposud nikdy v podobných hrobech nezkoumalo.“

Takové analýzy jsou ale nesmírně náročné, další výzkum tedy může trvat celé roky.

Smrt na cestách? Možná

Pohřbená těla patřila zřejmě lidem, kteří měli v tehdejší společnosti vyšší postavení. Důkazem jsou dary, které byly pohřbené s nimi. Archeology zaujal zejména hrob, v němž místo rakve posloužil vikinský vůz. V něm byla pohřbena zřejmě vlivná a mocná žena.

„Žena byla pohřbena ve voze, ve kterém pravděpodobně cestovala,“ domnívá se Michael Borre Lundø. „Do hrobu si vzala své nejkrásnější šaty a poměrně dost věcí. Především dostala velmi pěkný náhrdelník ze skleněných korálků, železný klíč, nůž s rukojetí omotanou stříbrným drátem a nakonec – jako něco velmi zvláštního ~ malý skleněný střep, který mohl fungovat jako amulet.

Spona nalezená v jednom z hrobů v Åsumu
Zdroj: Odense Museum

Zajímavý byl také další hrob, jehož majitel měl vedle sebe kromě další bohaté výbavy také malý kousek křišťálu – druhu, který se v Dánsku nikdy nevyskytoval. Lundø se domnívá, že byl dovezený z Norska, což naznačuje, že pohřbení vikingové byli napojeni na mezinárodní obchodní sítě, které se v době vikingů teprve rozvíjely. Vesnice Åsum tedy nebyla jen nevýznamná osada, ale fungovala asi jako důležité sídlo spojené s mezinárodním obchodem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
před 12 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
včera v 11:00

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
včera v 08:00

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025
Načítání...