Ruské rakety jsou na Ukrajině velmi nespolehlivé, tvrdí americká analýza

Ruské rakety na Ukrajině mají až šedesátiprocentní poruchovost, tvrdí američtí představitelé, jejichž vyjádření získala agentura Reuters.

Ruské přesně naváděné rakety na Ukrajině selhávají až v 60 procentech případů, uvedli pro agenturu Reuters tři američtí představitelé, kteří jsou obeznámeni se zpravodajskými informacemi o této problematice. Podle nich jde o další vysvětlení, proč je postup ruských vojsk tak pomalý.

Od 24. února, kdy prezident Vladimir Putin nařídil invazi na Ukrajinu, se Rusku navzdory výrazně větším ozbrojeným silám nedaří dosáhnout ani tak základních cílů, jako je neutralizace ukrajinského letectva. To přitom mělo být podle všech předpokladů velmi snadné dosáhnout pouhou převahou. Jedním z možných vysvětlení by mohla být neúčinnost ruské raketové techniky.

Představitelé americké obrany tento týden novinářům sdělili, že Pentagon odhaduje, že Rusko od začátku války na Ukrajině odpálilo více než jedenáct set raket všeho druhu. Američtí představitelé zatím neuvedli, kolik z nich zasáhlo své cíle a kolik jich selhalo.

S odvoláním na americké zpravodajské informace ale tři američtí představitelé uvedli, že Spojené státy odhadují, že míra neúspěšnosti ruských raket se liší den ode dne, závisí významně na typu odpálené rakety a někdy přesahuje padesát procent. Dva z nich dokonce uvedli, že dosahuje až šedesáti procent.

Jeden z těchto úředníků doplnil, že podle zpravodajských informací se míra selhání ruských raket s plochou dráhou letu pohybuje v rozmezí dvaceti až šedesáti procent, v závislosti na dni.

Podle projektu protiraketové obrany z think tanku Centrum pro strategická a mezinárodní studia (Center for Strategic and International Studies) Rusko na Ukrajině prokazatelně nasadilo už dva typy raket s plochou dráhou letu, systémy Kh-555 a Kh-101.

Staré a (ne)spolehlivé

Raketa Kh-55 v terminologii NATO označovaná i jako AS-15 Kent je původně sovětská podzvuková řízená střela s plochou dráhou letu. Její historie sahá až do doby Studené války, první testovací let se odehrál roku 1976. 

Raketa AS-15 Kent v muzeu
Zdroj: Wikimedia Commons

Od té doby byla mnohokrát vylepšena a upravena, takže v současné době má dolet až dva a půl tisíce kilometrů a může nést i těžké hlavice, včetně těch jaderných. Odpaluje se výhradně z bombardérů, nejčastěji z Tu-95MS a Tu-160. Díky tomu, jak dobře je ověřená desítkami let praxe, vznikla řada variant s konvenčními hlavicemi, které jsou určené pro taktické použití.

Do služby se ale zřejmě dostaly pouze verze Kh-101 a Kh-555, které byly obě nasazené i nyní na Ukrajině. Kh-555 má vylepšenou navigaci, v ruské armádě se používá od roku 2004, Kh-101 zase disponuje technologií, která by jí měla umožnit, aby byla hůř odhalitelná radarem.

Bombardér Tu-160 odpalující střelu Kh-101 roku 2015 nad Sýrií. Eskortuje je Su-30sm
Zdroj: Wikimedia Commons

Co se pokazilo?

Poruchy mohou zahrnovat cokoli od selhání při startu, přes závadu pohonu až po selhání rakety, když při dopadu nevybuchne.

Spojené státy se domnívají, že Rusko začátkem tohoto měsíce při útoku na ukrajinskou vojenskou základnu poblíž polských hranic vypálilo z ruského vzdušného prostoru řízené střely s plochou dráhou letu. Jeden z amerických představitelů agentuře Reuters řekl, že právě při tomto útoku došlo k obzvláště vysokému počtu selhání. Při úderu zahynulo podle ukrajinských úřadů 35 lidí.

Raketové útoky jsou velmi charakteristickým rysem ruské invaze a z ruské strany hojně komentovaným. Moskva pravidelně informuje o úspěšných úderech na vojenské cíle včetně skladů zbraní. 

Pentagon svá tvrzení nedoložil, Moskva mluví o dezinformační válce

Američtí představitelé, kteří hovořili s agenturou Reuters pod podmínkou anonymity kvůli citlivosti informací, neposkytli důkazy na podporu tohoto hodnocení a neprozradili, co přesně způsobuje vysokou míru selhání ruských raket.

Ačkoli agentura Reuters nedokázala určit, jaká je standardní míra selhání u raket s plochou dráhou letu, další dva odborníci, které agentura oslovila, uvedli, že jakákoli míra selhání ve výši dvacet procent a více by se měla považovat za vysokou.

Kreml přitom opakuje, že „speciální vojenská operace“ na Ukrajině probíhá podle plánu a že Rusko dosáhne všech svých cílů. Spojené státy označuje za „říši lží“, která rozpoutala proti Rusku informační válku.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl údaje komentovat a navrhl agentuře Reuters, aby se obrátila na ministerstvo obrany, které ale na telefonáty a písemnou žádost o komentář také  nereagovalo.

V posledních dnech ruské ministerstvo obrany chválilo profesionalitu a raketovou techniku ozbrojených sil. Tvrzení o selháních jsou podle něj zavádějící propagandou šířenou nepřáteli Ruska v čele se Spojenými státy.

Dopady na civilisty

Neschopnost raket zasahovat přesně cíle na jedné straně snižuje úspěšnost plnění ruských taktických i strategických cílů, ale současně zvyšuje utrpení civilního obyvatelstva, které se může snadno stát nechtěným cílem nepřesné palby.

Invaze si přitom už vyžádala tisíce mrtvých a vyhnala z domovů čtvrtinu ze 44 milionů obyvatel Ukrajiny. Bombardování zasáhlo obytné oblasti, školy a nemocnice v ukrajinských městech včetně Charkova a obléhaného přístavu Mariupol u Azovského moře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...