První obec v Česku má ohleduplné veřejné osvětlení. V Hrusicích šetří energii i přírodu

3 minuty
Hrusice v noci svítí oranžově. Lampy se přepínají, aby nebudily modrým světlem
Zdroj: ČT24

Veřejné osvětlení, které respektuje přirozené cykly přírody, si jako první v Česku pořídily středočeské Hrusice. Biodynamické lampy září naplno, jen když kolem nich někdo prochází – a během noci mění barvu světla tak, aby nevytvářely světelný smog a nerušily biologické hodiny lidí, zvířat, hmyzu ani rostlin.

  • Ve světlem znečištěném prostředí žije až 80 procent světové populace, uvedla v nové studii Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA).

Barva světla, kterou po většinu noci svítí 11 biodynamických lamp v Hrusicích, se dá asi nejlépe přirovnat k červánkům. „Biodynamické znamená, že vlastně přechází kolem deváté hodiny z bílé do oranžové,“ vysvětluje Pavel Musil, dodavatel těchto svítidel a technologií. V oranžové až narůžovělé pak vydrží až do rána, kdy nastane svítání.

Toto světlo neobsahuje modrou barvu, která během noci v těle blokuje tvorbu hormonu melatoninu klíčového pro regeneraci organismu. Modré světlo v noci je podle řady vědeckých studií nezdravé pro přírodu i pro člověka.

„Souvisí to například s vymíráním hmyzu a ptactva,“ potvrzuje Hynek Medřický, člen Skupiny pro tmavou oblohu při Astronomickém ústavu Akademie věd. „Desynchronizuje cyrkadiální rytmus všech volně žijících druhů.“ Tento mechanismus je zodpovědný za spánek, odpočinek a regeneraci organismu – jeho narušení je zase spojené s řadou vážných poruch a chorob, například s depresemi, ale i rakovinou.

Mapa světelného znečištění
Zdroj: ČT24

Cena podobná, efekt výrazný

Nové lampy napájené samostatně ze solárních panelů svítí oranžově od devíti do šesti ráno. Navíc se jejich výkon snižuje, když zrovna nikdo neprochází. Díky tomu vlastně i šetří obci elektřinu: „Náklady na výstavbu byly v tomto případě srovnatelné, ale teď už vlastně šetříme,“ dodává starosta Hrusic Petr Sklenář.

Toto osvětlení jednak minimalizuje světelné znečištění, ale podle autorů zároveň splňuje bezpečnostní normy: „A to jak po stránce intenzity osvětlení, tak po stránce rovnoměrnosti, což jsou ty nejdůležitější parametry,“ dodává dodavatel svítidel. 

Řada přechodů po České republice je sice zcela správně, co se týče norem. Přesto jsou podle kritiků zbytečně přesvícené. Konkrétně je to problém načasování svícení a opět i barvy světla – viditelnost chodců by podle nich zajistil i teplejší odstín.

Hynek Medřický vysvětluje: „Je zbytečné, aby světla tak hodně svítila i ve dvě nebo ve tři hodiny ráno, kdy provoz klesá o 90 procent.“

Obce mohou na výměnu lamp žádat dotace

Ochrana přirozené tmy se stala tématem už i pro stát. Chystá proto sérii opatření včetně úpravy stavebního zákona – aby se nemohly opakovat případy podobné tomu, kdy jeden polský skleník zářil stejně jako stotisícové město.

Od loňska navíc mohou obce žádat dotace na rekonstrukci veřejného osvětlení. Celkem je k dispozici 120 milionů, každá obec může získat maximálně dva miliony.  Nové lampy by měly být úspornější, směřovat světlo dolů, a nikoliv k obloze a neobsahovat modrou složku záření, která má na biorytmy největší vliv.

Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové se ze 120 milionů korun, které ministerstva rozdělí v dotacích, vymění přes 60 tisíc lamp do konce roku 2021.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 1 hhodinou

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 1 hhodinou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 2 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 4 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 23 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
včera v 14:56

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55
Načítání...