Probíhá největší kůrovcová kalamita. Ale ne u nás, říká entomolog Hulcr

56 minut
Hyde Park Civilizace s entomologem Jiřím Hulcrem
Zdroj: ČT24

Hostem pořadu Hyde Park Civilizace byl český vědec Jiří Hulcr, který je expertem na kůrovce. Působí v laboratoři na University of Florida, ale spolupracuje stále i s českou Akademií věd. Podle něj nejsou ovšem problémem lesů pouze kůrovci.

Podle Hulcra žijeme v antropocénu, v době, kdy člověk ovlivňuje přirozené procesy chodu planety do té míry, že jim dominuje. „Lesy jsou husté, atmosféra je horká, stromy jsou pod stresem. Ti kůrovci, to je vlastně jenom něco jako vyrážka,“ uvedl vědec.

Lidem podle Hulcra uniká většina perspektivy, soustředí se jen na malou výseč problému. Proto přeceňují jen to, co bezprostředně vidí – v případě problémů lesů je to kůrovec. „My se na ně tak soustředíme, že nám uniká 350 stupňů toho celého, té celé perspektivy,“ míní odborník na hmyz.

Kácet, nebo nekácet

Zúžením pohledu se také podle něj vysvětluje, proč se složitá diskuse o kůrovci mnohdy zužuje na pouhé: kácet, nebo nekácet? „To je otázka dřevařská, když už máme plantáž nasázenou nějakým způsobem. Ale vraťme se zpátky do padesát let. Jak to vůbec vzniklo?“ vybízí badatel k zamyšlení. Když si na otázku společnost odpoví, tak předejde tomu, aby se stejná situace neopakovala třeba za dalších padesát let, věří vědec.

„Pokud se budeme pořád snažit sázet smrkové monokultury, tak nám to prostě nepůjde. Ale to už dneska všichni vědí. Před dvaceti lety to tak ale nebylo,“ podotýká Hulcr. Zapomíná se podle něj přitom, jak klíčová je komunikace vědců směrem k veřejnosti. Že je něco obecně známé ve vědecké komunitě, ještě vůbec nemusí znamenat, že se to dostane mezi lidi. Sami badatelé přitom na tomto poli nemusejí být úplně dobří – proto by měla společnost více investovat do lidí, kteří to zvládnou.

Za císaře pána

Uplynulých dvacet let podle Huclra u nás v otázkách kůrovce vypadalo jako souboj mezi vědci a lesníky. Druzí jmenovaní se podle něj přitom řídili poznatky, které považovali za relevantní a pravdivé, jenže jejich poznání bylo prý zastaralé.

Většina tradičních českých lesnických postupů se totiž podle experta zrodila uprostřed 19. století. „Za císaře pána ale panovala výjimečná zima a vlhko. To už se nebude opakovat. Nebude,“ vysvětluje Hulcr. Stačí se podle něj podívat na teploměr, aby bylo vidět, jak moc se svět proměnil, a jak nefunkční jsou tedy zásady, jimiž se lesníci snaží řídit. „Já pořád říkám, že jsou teploměry na různých institucích, které nekecají. To se prostě nedá okecat,“ zdůrazňuje.

Řešení problému s kůrovcem

Řešení kůrovcové kalamity podle Hulcra při širším pohledu existují. „Tak zaprvé přestat se soustředit na kůrovce, přestat s ním bojovat, tam není ten problém. Soustředit se na to, kde problém je. Stromy trpí, rozřeďme je. Probírka. Nesázíme správné stromy na správné místo,“ nechal se slyšet přední odborník na kůrovce.

I to jsou ale jen částečná řešení. „A upřímně řečeno – s čím je opravdu potřeba něco dělat, je globální oteplování. Je to náš obrovský problém. Je potřeba vyndat hlavu z písku a něco s tím dělat,“ vyzývá Hulcr.

Kůrovec je v tomto ohledu jen příznakem. Jako příklad uvádí Vysočinu, která patří v současné době k nejvíce postiženým místům v republice. „Kůrovec to nezlikvidoval, to je přirozená obměna systému na takový, který mnohem lépe odpovídá současným podmínkám. Prostě je horko a sucho. Smrk už tam nežije, ale podívejte na tu zemi: teď je pokrytá jeřabinami a borovicemi, a především břízami,“ popisuje.

Do budoucnosti vidíme

Věda umí předpovědět, jak budou vypadat z hlediska klimatu budoucí podmínky pro stromy. „Teď je potřeba přestat žít jako za císaře pána a mít trošku odhodlání se podívat do budoucnosti,“ říká Hulcr. „Povídání o tom, že vlastně nikdo neví, jak budoucnost bude vypadat, že modely jsou nejisté, to prostě není pravda. Co je nejisté, je politická situace a to, jestli budeme jako lidstvo ochotni a schopni nějakým způsobem limitovat naše výplody,“ doplňuje vědec s tím, že modely jsou neuvěřitelně přesné.

„V modelech problém není, je zase v nás. V tom, že nejsme schopní předpovědět, jak se bude chovat lidstvo. Proto já nevím, jak bude vypadat Vysočina. Nevím. Nechme Vysočinu, ať nám to ukáže,“ dodává entomolog.

Pohled za humna

Podle Hulra je problém globální. Největší kůrovcová kalamita všech dob se totiž teď neodehrává u nás, jak by to mohlo někdy podle zpravodajství vypadat. „Právě teď se děje téměř bez dokumentace na Sibiři, kde populace konkrétního lýkohuba likviduje jedlové porosty v tajze, která se ještě dávno zdála nekonečná,“ upozornil expert.

Důsledky jsou podle Hulcra nehezké. „Tam se neděje jen to, že umírá spousta jedlí. Jde o kombinaci toho, co jsem říkal, těch dvou největších problémů v antropocénu. Jednak je horko a ty jedle jsou stresované. Čím víc na sever, tím je ten rozdíl v teplotách mnohem větší. A další problém jsou invazní druhy – tento kůrovec na jedlích není ze Sibiře. Ten je z Dálného východu, z Japonska a z východní Číny,“ popisuje vědec.

Zavlekli ho tam ale lidé transsibiřskou magistrálou. „Čili teď se to tam takhle srazilo: stresované jedle, invazní kůrovec, vedro. A jedlové porosty se rozpadají,“ zdůrazňuje biolog. A to má další důsledky.

„Místo toho, aby jedle ochlazovaly tajgu, tak teď jsou tam místo toho břízy a louky, které neochlazují tak rychle. Místo aby lesy regulovaly naši teplotu, tak se naopak ta místa ohřívají ještě rychleji. Plus tak navíc vznikají lokality, které už více oxidu uhličitého vyprodukují, než by dokázaly pohltit,“ konstatuje Hulcr.

Celý rozhovor je ve videu na začátku článku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...