Podívaná na nebi. Část Asie a Afriky sledovala prstencové zatmění Slunce

Obyvatelé některých afrických a asijských států v první polovině nedělního dne pozorovali částečné zatmění Slunce. Astronomický úkaz nastal v 5:45 našeho času a skončil v 11:32 našeho času. Část planety spatřila i nevšední prstencové zatmění, při kterém přirozená zemská družice vytvořila z hvězdy ohnivý kruh.

Částečné zatmění Slunce, které nastává jednou nebo dvakrát do roka, bylo viditelné nejprve pro obyvatele středu Afriky. Následně bylo pozorovatelné v Kongu, Jižním Súdánu, Etiopii, Jemenu, na severu Indie, v Číně a jižním Tchaj-wanu, posléze se přesunulo nad Tichý Oceán, jižně od ostrova Guam.

Prstencové zatmění bylo pozorovatelné mezi 6:47 a 10:32 našeho času a trvalo maximálně minutu a 22 vteřin, píše agentura AFP. Ohnivý kruh vzniká, když se Měsíc při průchodu mezí Zemí a Sluncem nachází blízko své největší možné vzdálenosti od Země, a je proto z pozemské perspektivy příliš malý na to, aby zakryl celý sluneční kotouč.

V roce 2020 bude zatmění Slunce pozorovatelné ještě jednou. V půlce prosince bude tentokrát úplné zatmění naší hvězdy pozorovatelné nad Jižní Amerikou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
včera v 16:39

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
včera v 12:29

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
včera v 11:02

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...