Pandemie vznikla na tržišti ve Wu-chanu, dokládá nový výzkum. První nemocný se objevil později, než se věřilo

Prvním zaznamenaným případem výskytu nemoci covid-19 byla nákaza prodavačky, která pracovala na tržišti v čínském městě Wu-chan. Ukazuje to článek v žurnálu Science, který vrhá nové světlo na původ pandemie.

Původ viru SARS-CoV-2 není ani po dvou letech pandemie znám a zůstává zdrojem napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Čínou. Až doposud se tvrdilo, že prvním případem byla nákaza účetního, který podle všeho neměl s diskutovaným tržištěm žádné spojení. Což přispívalo ke spekulacím, že nový typ koronaviru unikl z tamní laboratoře.

Nová studie vědců z Číny a Světové zdravotnické organizace (WHO) to vyvrací. Tým expertů WHO strávil společně s čínskými vědci loni ve Wu-chanu a okolí čtyři týdny. Ve společné zprávě uvedli, že virus SARS-CoV-2 je patrně přírodního původu a jeho hostitelem mohli být netopýři. Na člověka se podle nich mohl přenést přes mezihostitele.

Jednačtyřicetiletý účetní, který byl dlouhou dobu považován za prvního člověka nakaženého covidem, uvedl, že příznaky choroby se u něj poprvé objevily 16. prosince 2019, tedy o několik dní později, než se předpokládalo, napsal ve svém komentáři šéf oddělení ekologie a evoluční biologie na Arizonské univerzitě Michael Worobey. Omyl způsobil fakt, že dotyčný muž krátce předtím 8. prosince vyhledal lékařskou pomoc kvůli problémům se zuby.

„Symptomy byly u něj zaznamenány až poté, co byly příznaky nemoci zjištěny u lidí pracujících na wuchanském tržišti. Prvním známým případem je tak prodavačka mořských produktů z tohoto trhu, u níž nemoc začala 11. prosince,“ píše se v komentáři, který byl ve čtvrtek zveřejněn v prestižním časopise Science.

Studie na místě

Virolog Michael Worobey byl ve skupině patnácti expertů, kteří v polovině května v článku v časopise Science vyzývali k důkladnému zvážení hypotézy o úniku viru z wuchanské laboratoře. Ve svém novém komentáři ale uvádí, že jeho výzkum –⁠ při němž analyzoval případy ze dvou wuchanských nemocnic –⁠ přináší důkazy podporující teorii nákazy člověka od zvířete na wuchanském tržišti.

„V tomto jedenáctimilionovém městě je polovina prvních případů spojena s místem o velikosti fotbalového hřiště. To by se dalo těžko vysvětlit, pokud bychom tvrdili, že epidemie nezačala na tomto tržišti,“ podotkl Worobey.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
před 13 hhodinami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 14 hhodinami

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
před 15 hhodinami

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
před 19 hhodinami
Načítání...