Okřídlení piráti pomáhají šíření ptačí chřipky

Ptáci, kteří přepadají ostatní, aby jim uzmuli potravu, se ocitli v ohrožení. S uloupenou kořistí do sebe totiž dostávají i virus ptačí chřipky, popsal nový výzkum.

Být mořským ptákem znamená stát se specialistou. Tito tvorové mohou jako svůj zdroj potravy využívat jen plochý prostor kolem hladiny, kde loví ryby a bezobratlé. Sami přitom čelí hrozbám od predátorů pod hladinou i nad ní. Jenže tam loví i takzvaní piráti.

Vědci tak přezdívají ptákům, jako jsou například fregatky, chaluhy nebo rackové, kteří využívají lovecké schopnosti jiných tvorů. Spojuje je to, že jsou to velcí, silní a rychlí ptáci, kteří získávají jídlo tak, že útočí na úspěšné lovce. Pronásledují a obtěžují je tak dlouho, dokud tito predátoři sami neupustí, nebo dokonce nevyzvrátí svou kořist. Odborný termín pro takové chování je kleptoparazitismus, tedy zlodějský parazitismus.

Ptačí piráti jsou sice stále schopní lovci, ale krást potravu jiným je pro ně snazší, energeticky méně náročné a také méně riskantní. Tato strategie je úspěšná, jenže v současnosti se „pirátům“ nevyplácí. Ve studii, která vyšla v odborném žurnálu Conservation Letters, vědci popsali rizika, jež sebou nese. Konkrétně jde o virus ptačí chřipky.

Nebezpečný kmen

Přibližně polovina všech druhů mořských ptáků (155) je v současné době na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody zařazena do kategorie „téměř ohrožený“ až „kriticky ohrožený“. U 56 procent z nich je viditelný trend poklesu populací.

Čelí celé řadě hrozeb. Od invazivních predátorů, jako jsou myši a krysy, přes rybáře, kteří je „občas“ omylem uloví společně s rybami, až po změnu klimatu, ztrátu hnízdišť a mnoho dalších rizik, včetně nemocí.

Přibližně před třemi lety se objevil smrtelnější kmen viru ptačí chřipky. Kmen HPAI H5N1 se od té doby dokázal rozšířit po celém světě (už byl odhalen i v Antarktidě), zabil přes 280 milionů volně žijících ptáků a vedl k vybíjení asi půl miliardy kusů drůbeže. Tento kmen může také nakazit celou řadu savců, a dokonce i člověka.

„HPAI“ znamená vysoce patogenní ptačí chřipka, která může snáze způsobit vážné onemocnění a smrt. Tento kmen se stal zvířecí pandemií, jež ohrožuje nejvíc právě mořské ptáky. A nový výzkum ukázal, že kleptoparaziti jsou ve srovnání s ostatními druhy ohroženi ještě více. Například jen během léta roku 2020 na severní polokouli zahubil virus zhruba polovinu světových chaluh velkých.

Přenos napříč kontinenty

Ornitologové ve výše zmíněné studii tvrdí, že krádeže potravy mohou usnadnit šíření smrtícího viru. Když chaluha útočí na jiného ptáka, klove do něj, buší do něj křídly a škrábe ho spáry. Cílem je, aby napadený vyvrhl potravu, kterou ve voleti nese mláďatům. Pak tuto směs ryb a ptačích slin „pirát“ pozře. Ale pokud je pták nakažený ptačí chřipkou, tak do sebe chaluha dostane obrovskou virovou nálož.

Což znamená, že se téměř jistě nakazí i ona. A chaluhy, fregatky, rackové a další kleptoparaziti jsou skvělí a velmi vytrvalí letci, kteří jsou schopní letu na obrovské vzdálenosti. Virus tak ve svých tělech mohou přenášet dokonce i mezi kontinenty a umožní mu proniknout do míst, kam doposud neměl šanci se dostat. A protože vyhledávají hustě obydlená hnízdiště, nakazí pak celá hejna jiných ptačích druhů.

Není to jen teorie nebo výsledky nějakého modelu. Přesně takové šíření sice epidemiologické modely opravdu předpokládají, ale v této studii přinesli vědci důkazy, že se to opravdu děje.

Jejich výzkum nepřináší depresivní pesimismus z nevyhnutelného vývoje. Autoři konstruktivně hledají způsoby, jak se dají její výsledky využít.

Přestože je virus nyní téměř všude, do Austrálie, na Nový Zéland, do Oceánie a do některých částí Antarktidy a subantarktické oblasti se zatím nedostal. „Můžeme sledovat chaluhy, fregatky a racky, jestli se tam u nich neobjeví příznaky onemocnění. To nás včas upozorní, že virus dorazil,“ konstatovali autoři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
včera v 09:00

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025

Pampelišky ovládly městské džungle díky dokonalé adaptaci

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. Vědci popisují, jak geniální mechanismy si vyvinuly pampelišky.
6. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025
Načítání...