Ptačí chřipka pronikla na Antarktidu. Vědci se obávají o řadu druhů tučňáků

Vědci potvrdili první případy ptačí chřipky na pevninské Antarktidě, informoval server The Guardian. Virus H5N1 našli u dvou uhynulých ptáků nazývaných chaluhy poblíž argentinské vědecké výzkumné stanice Primavera. Mezi výzkumníky kvůli tomu narůstají obavy o kolonie tučňáků.

Mrtvé ptáky z pevninské Antarktidy nalezli argentinští vědci, kteří je následně poslali výzkumníkům z Centra molekulární biologie Severo Ochoa v Madridu. „Problémem je, jak dlouho bude trvat, než se nemoc přenese na další druhy, jako jsou tučňáci. Musíme to sledovat,“ uvedl Antonio Alcamí, pracovník Španělské národní rady pro výzkum (CSIC).

„Obavám se, že k přenosu na tučňáky pravděpodobně dojde. Chaluhy žijí docela blízko, takže je k tomu mnoho příležitostí,“ uvedl Alcamí. „Pokud virus začne způsobovat masový úhyn v koloniích tučňáků, mohlo by to znamenat jednu z největších ekologických katastrof moderní doby,“ popsali vědci ve studii z minulého roku. Výzkumníci ptačí chřipku již loni zaznamenali u tučňáků žijících v subantarktických oblastech.

„Tento objev poprvé dokazuje, že vysoce patogenní virus ptačí chřipky se dostal na Antarktidu, a to navzdory vzdálenosti a přírodním bariérám, které ji oddělují od ostatních kontinentů,“ uvedla španělská vláda ve zprávě. Podle údajů Vědeckého výboru pro výzkum Antarktidy byly další podezřelé případy nahlášeny i u dalších ptáků, konkrétně u chaluhy subantarktické, chaluhy antarktické a racka jižního v zátoce Hope Bay.

Onemocnění se v oblasti šíří pravděpodobně prostřednictvím stěhovavých ptáků. Předpokládá se, že epidemie viru H5N1 zabila od roku 2021 miliony volně žijícího ptactva po celém světě a nyní se rozšířila na všechny světadíly kromě Oceánie.